Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
Kayısı üreticisi fiyatlardan tüccar kaliteden memnun

Kayısı üreticisi fiyatlardan tüccar kaliteden memnun

Tarih 16 Mayıs 2018, 08:53 Editör Hasan Çetin

Kayısı üreticisi fiyatlardan tüccar kaliteden memnun

Mersin’in Mut ilçesinde kilosu 3 ile 8 lira arasında alıcı bulan kayısı, üreticiyi sevindirdi. Kayısıdaki kalite ise tüccarı sevindirdi.

Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, "Geçen yıl 50 bin ton ihracat ve 100 bin tün iç piyasa rekolte gerçekleşti. Bu yıl yüzde 85’leri bulan kaliteli kayısı sebebiyle ihracat rakamının 85 bin tonu iç piyasanın ise 150 bin tonu aşması beklentimiz var" dedi.

Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, ilk hasadı yapıldığında 15 liradan alıcı bulan ve sezon ortasına yaklaşılmasıyla birlikte sofralık kayısının, şu an 3,50 ile 8 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirterek, "Mut kayısısı bu güne kadar görmediği bir altın yılını yaşıyor fiyatlar uçtukça uçuyor. Üretici hakkını fazlasıyla alıyor. Üretici fiyatlardan tüccar ise kaliteden memnun" dedi.

Hasadın yüzde 30’unun tamamlandığı bir sezon içerisinde olduklarını belirten Acar, "Mut kayısısı sezon ortasına yaklaştıkça düşmesi yerine fiyat artışı olmakta. Özellikle bu yıl Kayısı kalitede hiçbir şey kaybetmeyip kaliteyi yükseltti. Geçen yıl 100 bin ton olan rekoltemiz bu yıl ise 150 bin tonu aşacak. Kayısı sezonunun ortaları yaklaştıkça fiyatlar geçen yıla oranla iki katını geçti.  Üreticinin yüzü güldü cebi para gördü. Bu yıl kayısı beklentimizin üzerinde oldu. Geçen yıl 50 bin ton ihracat oldu. Bu yıl ise yüzde 85 kaliteli kayısı olması sebebiyle 85 bin tonları aşmasını bekliyoruz. Özellikle bu yıl kalite çok yüksek. Geçen yıl 20 ihracatçı vardı bu yıl ise 35 ihracatçı tezgah açmış durumda. Kalite kayısının olması sebebiyle meyve suyu için kayısı alacak olanlar kayısı bulamıyor. İlçede ağırlıklı olarak, Al kayısı, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Mogador, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılmakta" dedi.

Üreticilerden Kerim Uysal ise "2018 yılında kaliteli kayısı üretmenin sevincini yaşıyoruz. Her yıl kalite artmakta. Bundan dolayı cebimiz para gördü diyerek sözlerine şöyle devam etti, “10 dönüme yakın kayısı bahçem var. Geçen yıllar kayısı fiyatları iyiydi ama bu yıl daha da iyi. Bu yıl meyve suyu için kayısı yok denecek kadar az. Kalitenin de üstünde kayısı olması sebebiyle fiyatlar geçen yıllara göre kat kat üstünde. İhracatçılar ise üründen çok memnun. Kayısıyı hale getirdiğimiz an kapış kapış gidiyor. Tüccar ise sıraya giriyor emeğimizin karşılığını bu yıl fazlasıyla alıyoruz” dedi.

Meyve suyu için alım yapan tüccarlar ise, “Geçtiğimiz yıllar günlük iki kamyon kayısı alırken bu yıl 1 kamyon dolacak diye bekliyoruz. Kayısıların kaliteli olması sebebiyle bize kayısı düşmüyor. Ancak dibine dökülen ve erimiz kayısılar bize geliyor. Şu an 50 kuruşa meyusluk kayısı alıyoruz ama tadı yok” diye konuştu.

 

Bu haber 887 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Mut MHP Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker

Mut MHP Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker Mut MHP Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker

Mut'ta sahte zeytinyağı iddiası

Mut'ta sahte zeytinyağı iddiası Mut'ta sahte zeytinyağı iddiası
köşe yazar
Mut Belediye başkan adayları netleşiyor18 Ocak 2019

ANKET

MERSİN BÜYÜLKŞEHİR BAŞKANLIĞINI KİM KAZANIR
Tüm Anketler

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi