Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
MUT BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NETLEŞİYOR

MUT BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NETLEŞİYOR

Tarih 26 Ocak 2019, 11:33 Editör Hasan Çetin

MUT BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NETLEŞİYOR

Mut ilçesinde Belediye Başkanlığı seçimine az bir süre kaldı. CHP hariç adaylar belirlendi.

Öncelikle ilçede seçimin çok karışık olduğu ve çekişmeli bir seçim olacağı ortada. Yalnız sayın okurlarım tahminlerim şu anki ortama göredir.

Gelin isterseniz 2018 Haziran ayında yapılan ve ilçemizin Milletvekili seçiminin sonuçlarını bir hatırlayalım.

AKP: 15.979

CHP: 12.394

İYİ P.: 5.927

MHP: 4.797

DİĞERLER: 1.515

Adaylarımıza gelince, AK Parti aday göstermeyip MHP’yi destekliyor. MHP Volkan Şeker, İYİ Parti Murat Orhan, CHP ise hala belirsizliğini koruyor. Aday Adayları ise bize gelen isimler Abdurrahman Günay, Ali Tekin ve Mehmet Saydam

Öncelikle CHP’nin adaylarının belli olması gerek. Adaylar belli olunca bakalım ne gösterecek. Aday gösterilen şahsa zıt partililer hangi partiye kayacak belirsizliğini koruyor.

AK Parti aday göstermeyince araştırmam ve kaynaklarıma göre parti içerisinde büyük bir kayıp var. Son Milletvekili seçimindeki almış olduğu 15.979 oyu maalesef korumamakta. Her ne kadar parti başkanları diretse de maalesef çok büyük bir kayıp var. Parti başkanlarına elbet de bir diyeceğimiz yok oy kaybındayız diyemezler. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözü var  “Bu trenden inen bir daha geri binemez” diye Yani Murat Orhan şu anda AK Partinin verdiği karara karşı çıkmış bulunmakta.

Madem AK partiden başladık devam edelim. Bir dönem MHP’sinden adaylığını açıklayıp son dakikada AK Partiye geçip aday olan ve ilk seçimde de Selahatdin Arslanı deviren Murat Orhan, büyük bir zaferle Mut Belediye Başkanı seçilmiş ve bu ilçeye iyisiyle kötüsüyle Başkanlık yapmıştı.

Şimdi ise Recep Tayyip Erdoğan’ın Mut ilçesinde partimiz MHP’yi destekleyecek diyerek aday göstermemesine rağmen İYİ Partiden aday olması sizce ne anlama geliyor. Ha bana sorarsanız kısacası “Ben seni dinlemem adaylığımı başka partiden koyarım” anlamındadır.

Ama Murat Orhan’a da bu konuda hak vermek lazım kimse kimsenin esiri değildir.

Murat Orhan’ın İYİ Partiden Belediye Başkan adayı olması tabi ki AK Partiyi parçalamış durumda. Her ne kadar İlçe teşkilatı dimdik duruyoruz dese de bu bir gerçek. Çünkü AK Partili olup da Murat Orhan aşığı olan parti içinde çok seçmen var.

Gelelim CHP’sine, duyumlarım ve araştırmama göre hangi aday adayı aday gösterilirse CHP’si AK Parti gibi dağılabilir. Ya da kenetlenip seçime başarılı bir şekilde girebilir. Temennimiz inşallah kenetlenirler. Geçen seçimde zaten 12.394 seçmen oy vermiş. 3 aday adayına da buradan bir birinize kenetlenin çünkü kenetlenme durumunda kazanma şansınız olabilir.

Gelelim MHP’sine, MHP’sinin geçen yıl ki Milletvekilliği seçiminde 4.797 seçmen oy vermiş. Geçen dönem Belediye Başkanlığı seçimine bakarsak çok büyük bir oy kaybı bulunmakta. AK Partinin ise 15.979. Peki, AK Parti oy kaybına uğramasa işlem tamam ama Murat Orhan’ın İYİ Partiden aday olması işi değiştiriyor. Belki bana kızacaklar ama ben araştırmalarımı söylemek zorundayım. AK Partinin nerden baksan 5 ila 6 bin civarında oyu maalesef Murat Orhan’a kaymış durumda. Bugünün şartlarında bunu gösteriyor ama seçime az bir gün kala değişirmi bilemeyiz. Bunu da zaman gösterecek buda demektir ki AK Parti seçmenine sahip olamayacak.

Gelelim İYİ Partiye, 3 ay içerisinde kurulan ve 3 ay içerisinde tüm engellere rağmen seçime giren bir parti olarak 40’ın üzerinde Milletvekiliyle meclise girdi. Büyük başarı diyorum.

Mersini ele alırsak aynı şekilde MHP’sinin üzerine çıkan bir oy potansiyeline sahip. Birde Murat Orhan gibi bir öne çıkan ismi aday gösterince iş değişiveriyor. Buda AK Parti oylarına zarar vermiş oluyor.

Gelelim seçim sonucuna her şey ortada tabi ki ilerleyen günlerde bir aksilik olmazsa sonucu siz bile tahmin edebilirsiniz.

Mut ilçesi olarak

1-Eğer AK Parti oyları yerinde durursa MHP’ye hayırlı olsun derim. Ama Murat Orhan dediğim gibi AK Parti oylarını alırsa kesin olan seçim zora girer.

2-Eğer CHP’si herhangi bir adayın gösterilmesi sonucu kenetlenirse şansı yüksek. Çünkü geçen Milletvekili seçiminde 12.394 oyu mevcut. Ama ikililik yaratıp parçalanırsa maalesef seçilme şansları zayıf.

3-İYİ Parti Murat Orhan’la büyük bir seçmen kitlesine sahip oldu. Geçen seçimde 5.927 oy aldı. AK Partiden gelecek oylar ve diğer partilerden de alacağı oyları unutmayalım. Bunları da katarsak maalesef seçime ortak oluyor. Kazanma şansıda yüksek.

Dostlar eğer yazımı tam okuduysanız artık seçim sonuçlarını tahmin edebilecek durumdasınız. MHP’sinin kazanması AK Parti oylarının parçalanıp parçalanmamasına bağlı. CHP’sinin de aynı şekilde kenetlenirlerse şansları var parçalanırlarsa zor. Bu iki Partinin oylarının parçalanması sonucu ise İYİ Partiye hayırlı olsun derim.

Bana sorarsanız bu seçim kıran kırana 3 parti arasında geçecek. Ben şimdiden adaylara başarılar dilerken seçime kadar hata yapmadan iyi çalışmalar dileğimle derim.

Saygılarımla

Gazeteci

Hasan Çetin

Bu haber 899 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi