Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yıllarca emek verip kurduğu bahçesinde 200 ağaç katledildi

Yıllarca emek verip kurduğu bahçesinde 200 ağaç katledildi

Tarih 17 Eylül 2022, 17:55 Editör HASAN ÇETİN

Yıllarca emek verip kurduğu bahçesinde 200 ağaç katledildi

Mersin’in Mut ilçesinde bir ilki başaran çiftçi Durmuş Çetin, Alıç ağaçlarının bulunduğu meyve bahçesindeki 200 adet ağacın kesilerek katledildiğini görünce şaştı kaldı. 

65 yaşındaki Durmuş Çetin Mut ilçesinde bir ilki başararak Alıç bahçesi kurdu. İlçede başka alıç bahçesi olmayıp örnek bir üretim yapan Çetin, 3 yıldır emeğini verdiği Alıç bahçesinde bulunan 850 ağacından 200’ünün telef edildiğini traktörle sürüldüğünü gördü. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından telef edilen 200 ağacın yanı sıra damlama borularının da kırıldığı bahçesine geldiğinde şaşırıp kaldı.  

Gördükleri sonrası büyük üzüntü yaşayan Durmuş Çetin durumu güvenlik güçlerine de bildirdi. 

Olay anlatan üretici Durmuş Çetin, “Ben bu bahçe için 3 senedir uğraşıyorum. Bahçeye güneş enerjisini ve havuzunu yaptırdım bu kadar masraf yapıp bu ağaçları büyüttüm. Bunları o şekilde yetiştirdim. Vicdansızlar, merhametsizler, nasıl böyle bir şey yaparlar. Bunu yapanlar vicdansızdır. Ne yapacağımı bilmiyorum. 200 tane ağacımı telef etmişler” dedi.

“İş makineleri ile tahrip edilmiş”

Çetin“Burası benim satın alarak Mut’ta ilk defa deneme alıç ektiğim bir alandır. Alıcında bir araştırmam sonucunda oldukça insan sağlığı için önemli raf ömrünün uzun ve ekonomik getirinin olacağını düşünerek yapmış olduğum bir bahçedir. Ama ne yazık ki bazı kişiler tarafından bahçem tahrip edilerek zarar verilmiştir. Beş dönümlük bir bölümü içindeki yaklaşık 200 adet ağaçla beraber tahrip edilmiştir. Buraya iş makineleriyle girilmiş. Bir tane traktör bir tane modernle girilip tahrip edildiğini öğrendim. Gerekli yerlere jandarmaya isimleri verildi ama geçmiş zamanlarda da aynı şeyler olmasına rağmen herhangi bir sonuca gidilmedi. Şu anda ikinci defa tahrip edilmiş durumda bahçem. Damlama sistemleri bozulmuş, ağaçlar kesilmiş durumda bahçenin etrafındaki tel çevirmesi bozulmuş. Şu an domuzlar bahçeye girip zararda verebilir o konuda endişeliyim. Etrafını çevirdiğim çitde kişiler tarafından tahrip edilip bozulmuş. Etrafı çevrili bir bahçeydi burası. Suçluların bulunmasını istiyorum. Yetkili mercilere müracaatta bulundum sonucunu bekleyecegiz” dedi.

“ALICIN FAYDALARI”

Alıç, geçmişten günümüze kadar ulaşan, sağlık için oldukça faydalı olan sağlıklı meyvelerden biridir. Eski dönemlerde kişilerin tedavilerinde ilaç için kullanılan bu meyvenin İbni Sina’nın reçetelerinde de yer aldığı görülmüştür.

Alıcın faydaları, Bağışıklık sorunlarına, Kolesterole, Kalp ve damar sağlığına, Kansere, idrar söktürücüdür, Mideyi rahatlatmaya yardımcı olur, Damarları genişletir. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Sakinleştirici bir etkisi olduğu için vücuda dengelik verir. Sinir bozukluklarını azaltmaya yardımcıdır, Beyne giden damarlardaki kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Uykusuzluk problemi olan kişilerin tüketmesi önerilir. Tansiyon hastalarının kullanılması önerilir.

Alıç Yaprağının Faydaları ise, Alıç meyvesi kadar alıç yaprağı da insan sağlığına pek çok fayda sağlar. Alıç yaprağında da antioksidan oranı çok yüksektir. Bu da kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığını korur. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kan akışının hızlanmasını sağlar. İştahı kesici özelliği vardır. Bu yüzden zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Mide salığına iyi gelir. Kansızlık problemlerinin giderilmesi için tüketilebilir. Baş ağrısının azalmasına yardımcı olur.

 

Bu haber 299 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Mut'ta Yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi

Mut'ta Yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi Mut'ta yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi

ANKET

CUMHURBAŞKANI KİM OLMASINI İSTERSİNİZ

Tüm Anketler

SAHİPSİZ MUT NERDE YETKİLİLER30 Eylül 2022


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi