Mut'ta örtü altı Erik 30 liraya alıcı buluyor


Açıklama: Mut'ta örtü altı Erik 30 liraya alıcı buluyor
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2020
Geçerli Tarih: 31 Mayıs 2020, 12:27
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=250


Mersin’in Mut ilçesinde, örtü altı Eriğ’in, kilosu 30 liradan alıcı buluyor. Erik, Ankara ve İzmir'e pazarlanıyor. Bu yıl 20 bin ton rekolte bekleniyor.

 

Mut İlçe Kaymakamı Muammer Köken, Erik yetiştirilen Bahçeleri ziyaret ederek, üreticilerle sohbet ederek bol kazançlar diledi.

 

Örtü altı üretiminin ilçede daha da yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Köken, “Mikro kılıma özelliği olan ilçemizde çeşitli turfanda meyve ve sebzeler yetişiyor. Bölgenin en erken Zeytin ve Kayısı hasadı ilçemizde oluyor. Bölgenin en erken Can Eriği ilçemizde. Biz bu üretimin daha da artarak sürdürülmesini istiyoruz” dedi.

 

İlçede 14 bin dekar alanda Can Erik üretimi yapıldığını söyleyen Mut Ziraat oda Başkanı Hıdır Kar, “Genellikle Göksu nehri çevresinde ki Kravga, Yapıntı ,suçatı kırkkavak ,Irmaklı, Aşağı köselerli, Yukarı Köselerli ve Kurtsuyu gibi mahallelerimizde üretim yapılmaktadır. Can erik hasadı normalde açık alanda Nisan 15 ve Mayıs 15 arası hasat yapılmaktadır. Bu yıl 20 bin ton rekolte bekleniyor” dedi.

 

İlçede örtü altı Can Erik yetiştiriciliğine başladıklarını söyleyen üretici Hacı kerim Yapıcı ve Süleyman Türk, “bu yıl 2 dönümlük bir serada çalışmalara başladık. 27 şubatta ilk hasadımızı yaptık. 60'ar gramlık kaselere konularak 70 liradan satışa sunduk. Şu anda 30 liradan Ankara ve İzmir'e pazarlıyoruz. Bugün üçüncü hasadını yaptık. Mut Can Erik farkı, rengi, aroması ve raf ömrünün uzun olmasıdır” dediler.