Mut Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri gıda denetimi yaptı


Açıklama: Mut Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri gıda denetimi yaptı
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2020
Geçerli Tarih: 31 Mayıs 2020, 13:55
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=255


Mersin Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ilçede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında iş yerlerinde gıda ve hijyen denetimi gerçekleştirdi.

 

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, basına yaptığı açıklamada, halk sağlığını koruma amacıyla iş yerlerinde gıda denetimlerini üst düzeye çıkardıklarını belirterek denetimlerin devam edeceğini söyledi.

Bayır sözlerine şöyle devam etti, Yapılan denetimlerde toplu tüketim, satış ve üretim yapan işletmelerde  temizlik ve dezenfeksiyon konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar, gıdaların muhafazasının çapraz kontaminasyonu önleyerek yapılması , personelin çalışırken bone, galoş, eldiven, önlük ve maske gibi koruyucu tedbirler alması, el dezenfeksiyonunda sabunun yanı sıra el dezenfektanlarının kullanılması, hijyen paspaslarının temin edilmesi, özellikle tuvalet ve lavabolarda temizliğe özen gösterilmesi, satış yapan işletmelerde ekmeklerin ambalajlanması, açıkta satılan sebze ve meyvelerin önceden ambalajlanması veya müşterinin eldiven kullanarak seçmesi ya da eldiven kullanan reyon görevlisi tarafından ambalajlanarak satışının yapılması, kuruyemiş, bakliyat, şekerleme gibi ürünlerin satışı yapılırken müşteri temasının engellenmesi konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır. İşletmelerin belirtilen hususlara riayet etmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılmaktadır. kontrollerde ekiplerin öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerinde çalışanların hijyen kurallarına uyup uymadığının denetlediğini ifade etti.