Mut'ta Kayısı üreticisi fiyatlardan, Tüccar kaliteden memnun


Açıklama: Mut'ta Kayısı üreticisi fiyatlardan, Tüccar kaliteden memnun
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 02 Mayıs 2020
Geçerli Tarih: 29 Ekim 2020, 22:34
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=308


Mersin’in Mut ilçesinde kilosu 12 ile 15 lira arasında alıcı bulan kayısı, üreticiyi sevindirdi. Kayısının çok kaliteli olması, tüccarın genelinin yüzünü güldürdü.

Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, kayısıda geçen yıl 50 bin ton ihracat ve 60 bin tün iç piyasa rekolte gerçekleştiğini, bu yıl yüzde 90’ları bulan kaliteli kayısı sebebiyle ihracat rakamının 55 bin tonu, iç piyasanın ise 65 bin tonu aşmasını beklediklerini kaydetti.

Acar, sofralık kayısının ilk hasadı yapıldığında 25 liradan alıcı bulduğunu şu an 12 ile 15 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirterek, "Mut kayısısı bu güne kadar görmediği bir altın yılını yaşıyor fiyatlar uçtukça uçuyor. Üretici hakkını fazlasıyla alıyor. Üretici fiyatlardan, tüccar ise kaliteden memnun" dedi.

Kaliteli Kayısı hasadının yılı içerisinde olduklarını belirten Acar, "Sofralık Kayısıda Türkiye’nin yüzde 85’ini karşılayan Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihracat eden Mut kayısısı kalite ve fiyat yönünden bu yıl altın yılını yaşıyor. Özellikle bu yıl kayısı kalitede hiçbir şey kaybetmeyip kaliteyi yükseltti. Kayısı sezonunun ortaları yaklaştıkça fiyatlar geçen yıla oranla iki katını geçti. Üreticinin yüzü güldü, cebi para görüyor. Bu yıl kayısı beklentimizin üzerinde oldu. Kalite kayısıdan memnun olan ihracatçı tezgahı açmış durumda. İlçede ağırlıklı olarak, Al kayısı, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Mogador, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılmakta" dedi.

Üreticiler ise, "2020 yılında kaliteli kayısı üretmenin sevincini yaşıyoruz. Emeğimizin karşılığını almaktayız. Her yıl kalite artmakta. Bundan dolayı cebimiz para görüyor. Geçen yıllar kayısı fiyatları iyiydi ama bu yıl daha da iyi. Kalitenin de üstünde kayısı olması sebebiyle fiyatlar geçen yıllara göre kat kat üstünde. İhracatçılar ise üründen çok memnun. Kayısıyı hale getirdiğimiz an komisyoncunun iş yerinin önünde Tüccar sıraya giriyor.  Emeğimizin karşılığını bu yıl fazlasıyla alıyoruz” dediler.