Mut Tarihi Laal Paşa camide ilk Cuma namazı kılındı


Açıklama: Mut Tarihi Laal Paşa camide ilk Cuma namazı kılındı
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2020
Geçerli Tarih: 25 Eylül 2020, 09:41
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=337


Mersin’in Mut İlçesi'nde 2017 yılından bu yana restorasyon çalışmaları devam eden ve Karamanoğlu Alaeddin Bey'in isteğiyle 1440-1450 yılları arasında Laal Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Laal Paşa Camisi'nin avlusunda ilk Cuma namazı kılındı.

 

Cuma Namazına Mut ilçe Kaymakamı Muammer Köken, Vakıflar Adana Bölge Müdürü Ahmet Develi, İlçe Müftüsü Mustafa Öztürk ve vatandaşlar katıldı.

 

Namaz öncesinde cami avlusunda kurban kesildi. Kurban kesiminden sonra bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Mustafa Öztürk, “Restorasyonu biten Tarihi camimizin açılışı hem de Cenab-ı Hakkın bizi camilerimize kavuşturmasının ifadesi olarak bu kurbanımızı kestik. Cenabı Hak daha büyük musibetlerden bizi korusun. Kısa zamanda da inşallah bizi bu korona musibetinden kurtarsın diye dua ediyoruz” dedi.

 

Müftü Mustafa Öztürk'ün konuşmasının ardından dua edilerek kurban kesildi. Laal Paşa Camisi avlusuna Cuma namazı için gelen vatandaşların kimlik kontrolleri polis tarafından yapılırken girişte ayrıca maskesi olmayanlara maske dağıtıldı,

 

Namaz için vatandaşlar avluda sosyal mesafeye uygun olarak önceden işaretlenmiş yerlere seccadelerini serdiler. Müftü Öztürk'ün okuduğu hutbe ve kıldırdığı Cuma namazının ardından vatandaşlar dağıldı. Müftü Öztürk, Tarihi Laal Paşa Camisi'nin Haziran ayı içinde restorasyonunun tamamlanarak ibadete açılacağını söyledi.