Mut İncirine paketleme ve işleme tesisi çalışmaları


Açıklama: Mut İncirine paketleme ve işleme tesisi çalışmaları
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2020
Geçerli Tarih: 11 Ağustos 2020, 13:16
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=354


Mersin Mut İlçe Kaymakamı Muammer Köken, “Mut Beyazı”  incirine katma değer kazandırmak ve bölge halkının pazar imkanlarını genişletmek için kurulacak incir paketleme ve işleme tesisi ile ilgili bir bölge halkı ile fikir alışverişinde bulundu.

İncirin ana vatanı olarak bilinen Mut ilçesine bağlı Topluca Mahallesine ziyarette bulunan Kaymakamı Muammer Köken ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Topluca Mahallesinde yetiştirilen ve bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı oluşturan “Mut Beyazı”  incirine katma değer kazandırmak ve bölge halkının pazar imkanlarını genişletmek için kurulacak incir paketleme ve işleme tesisi ile ilgili bir bölge halkı ile görüşmelerde bulundu.

İlçenin gelir kaynaklarından biri olan incir hakkında bilgi veren Köken, “Mut beyazının kalitesine ve ilçemiz için önemli bir değer olduğuna dikkat çekerek, bu değerin bir adım ileriye taşınarak standartlarının yükselmesi gerektiğini” ifade etti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır ise, “İncir üretiminde de gelire sahip olan Mut ilçesinin kaliteli inciri Türkiye’nin dört bir tarafına pazarlama yapılmakta. Özellikle tadı, lezzeti ve aromasıyla tezgahlarda yerini almakta. İlçede Kayıtlı 3 bin 874 dekar alanda yaklaşık 5 bin 147 ton incir üretimi yapılmakta bu yıl ise rekoltenin 7 bin tonu aşmasını bekliyoruz” dedi.