Mut'ta incir hasadı başladı


Açıklama: Mut'ta incir hasadı 15 lirayla başladı
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2020
Geçerli Tarih: 06 Ağustos 2020, 10:06
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=359


Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl tahmini 7 bin bin ton İncir rekoltesi bekleniyor. 

 

Mersin'in Mut ilçesinde turfanda İncir hasat başladı. 7 bin bin ton rekolte beklenen ilçede İncirin kilosu 15 liradan alıcı buldu.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, Türkiye'de piyasaya erken incir sunabilen Mut ilçesinden yaklaşık bin aile incirden elde ettikleri gelirle geçimlerini sürdürüyor. Şırası, tadı, aroması ve kalitesi bakımından Mut inciri tercih sebebi. Bu yıl incirde kayıtlı ve kayıtsız toplam 4 bin dekar araziden 7 bin ton rekolte bekleniyor dedi. 

 

Üretici İsmail Kaplan, Bu yıl ilk hasadını 15 liradan satışa sunduk. İncir toplamasının zor olduğunu anlatan Kaplan, "Sabah erkenden güneş doğmadan erken saatlerde kalkıyoruz. Sıcaklar başlamadan inciri toplamak zorundayız. Sıcağa kalırsak incirin sütü vücudumuzu yakıyor. Uzun kollu gömlek giymek zorundayız. Toplaması zor olmasına rağmen fiyatı 15 lira olması bizi sevindiriyor. Fiyatlar geçen yıllara oranla çok çok iyi. İncir bu yıl altın yılını yaşayacak. Emeğimizin karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Piyasanın bu şekilde devam etmesi durumunda incirden bu yıl para kazanacağız" dediler