Zeytin fiyatları üreticiyi endişelendiriyor


Açıklama: Zeytin fiyatları üreticiyi endişelendiriyor
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2020
Geçerli Tarih: 25 Kasım 2020, 11:25
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=402


Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl 210 bin ton zeytin ve 20 bin tonda zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl 210 bin ton zeytin ve 20 bin tonda zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Zeytin fiyatlarının açıklanmasıyla birlikte fiyatların düşük olması üreticiyi kara kara düşündürmeye başladı.

İlçede 9 zeytin salamura işleme tesisi ile 17 zeytinyağı fabrikasının faaliyette olduğu Mut ilçesinde, 2020 yılında 210 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.

Mersin Büyükşehir Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, “ilçede, kayıtlı ve kayıtsız toplam 15 milyon zeytin ağacı yer alıyor. 9 zeytin salamura işleme tesisi ile 17 zeytinyağı fabrikası faaliyette. Bin 300 yıllık anıt zeytin ağacının bulunduğu ilçede toplam 700 bin dekarlık alanın 280 bin dekar alanında zeytin üretimi yapılmakta. Bu yıl ürün az ama fiyatların düşük olması üreticiyi düşündürüyor. Zeytin fiyatları ise iyi başlamadı. Elek gözüne göre en alt 1,50 liradan başlayıp 4,50 liraya kadar alıcı buluyor. Ege bölgesinde de Zeytin hasadının düşük olması sebebiyle fiyatların düşük olması endişe verici” dedi.

İlçede ilaçsız zeytin ve çok düşük asitli zeytinyağı üretildiğini söyleyen üreticiler ise, "Bu yıl Zeytin hasadının başlamasıyla birlikte fiyatların düşük olması bizleri endişelendiriyor. İlerleyen günlerde fiyatların daha da aşağıya çekilmesi endişesi bizleri kara kara düşündürüyor” diye konuştular.