Başkan Şeker, 24 aylık icraatlarını değerlendirdi


Açıklama: Başkan Şeker, 24 aylık icraatlarını değerlendirdi
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 06 Nisan 2021
Geçerli Tarih: 18 Nisan 2021, 03:25
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=521


Sabah kahvaltısında basınla bir araya gelen Mersin Mut ilçe Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut tarımda şu anda zirve bir ilçe, akın akın ilçeye geliyorlar dedi. 

Bu göreve ilçeme hizmet aşkı için geldim diyen Mut belediye Başkanı Volkan Şeker, Esnaf borcumuz hemen hemen hiç kalmadı Devlete olan borcumuzu da aylık düzenli olarak ödeniyor dedi.

Mersin’in ilçesi olan Mut’u daha büyük bir geleceğe taşıyabilmek için hayalci değil gerçekci adımlarla yol yürümek istiyoruz diyen Başkan Volkan Şeker, göreve geldiği 24 aylık çalışmalarını anlattı.

Mut’un sorunlarıyla alakalı Sizlerin bakış açısıyla eksiklerle alakalı 24 ayda bizlerin şartlarımıza göre vermiş olduğumuz mücadeleyi Bundan sonra planlarımızla alakalı ilgili sohbet edebilmek için böyle bir kahvaltı programı düzenledik diyen Başkan Şeker sözlerine şöyle devam etti.

Öncelikle şeref verdiniz. Biz sizleri çok seviyoruz. Şöyle baktığım zaman yıllardan beri hep yanımda olan değerli ağabeyler ve arkadaşlarım bende sizin bir kardeşiniz olarak azizhane Mut’a en iyi hizmet verebilmek için mücadele etmeye çalışıyorum. Bu konuda sizlerinde yardımlarına daha doğrusu tüm Mut halkının tüm idarecilerin tüm Mut’taki siyasi organların isteğiyle Mut’u daha büyük bir geleceğe taşıyabilmek için hayalci değil gerçekçi adımlarla yol yürümek istiyoruz.  

Başkan Şeker, yalnız her Belediye Başkanı göreve geldiğinde de şu şekilde borcumuz var bu şekilde eksiklerimiz var diye konuya girebilir. Ama şimdi 24 ayı özetleyin dediğiniz için 24 ay öncesinden başlayan bir sürecimiz var. Göreve geldiğimizde kötü bir durumdaydık çok ayrıntılara girmeden 24 aylık süre içerisinde Belediye icraatı değil bu kesinlikle böyle bir şey söylemiyorum ama Esnaf borcumuz hemen hemen hiç kalmadı. Devlete olan borcumuzu da aylık düzenli olarak ödeniyor. Onun dışında 24 aylık süre içerisinde 14 tane yeni araç kazandırdık. Belediyemize onun dışında 56 tane hem spor aletli hemde çocuklarımızın eğlenebileceği park yaptık. Kilometrelerce kare bahçe yolunda onda çok iyi gidiyoruz şartlara göre neticede tarım bölgesiyiz. 102 tane bazen 12 dönüm bir araziniz olur 12 dönüme bir parkla açılış yaparsınız ama bir açılış yapacağımız parka yapabileceğimiz masrafı bir köydeki tarımla ilgili desteğimizde bulunduk Tarım Müdürlüğü aracılığıyla 16 tane köye çok yüklü miktarda sulama borusu desteğimiz oldu. Onun dışında dediğim gibi kilometrelerce kare bahçe yollarının yapımında çok rol aldık.

Köyün her türlü sorununda varız, İmam evi, cami, cami minaresi köprü 17 tane köprü yaptık. 102 mahallesi olan 2876 kilometre kare tamamen tarım bölgesi olan Mut’ta yaşayan herkesinde köylü olduğu bir memleket değil dolaysıyla bizim en uzak en ucra köyümüze yapabileceğimiz 50, 100, 150 bin liralık her yardım bana göre bir hizmet yerine geçmektedir.

Bu 24 aylık hizmet süreç içerisinde 3 ay gibi bir süre içerisinde karekşi, Yerköprü, Alahan, Darısekisi gibi yerlerin tahsisini aldık. Şu anda 6 tane projemiz var. O projelerden bir tanesi hazırladık hemen hemen bitti ödeneğide hazır. Mesela darı sekisinin etrafını çevirerekten 8-16 arasında bir çeşme, ahşaptan bir kahvehane yapıp orayı faaliyete geçireceğiz. Bu 24 aylık sürede en büyük sağladığımız bana göre Volkan Şeker olarak maliye disiplini sağladık. Bugün aktif halde 30 dan fazla aracımız kiralama yöntemiyle Mut halkına hizmet vermekte. Soğuk asfalt şantiyesi park yönetim tesisi işlemleri tamamladık. Sadece Mut belediyemize ait bi arsamız olmadığından dolayı şimdi arsa üretme çalışmalarındayız.

Göreve başladığımız günden beri bir gün olsun taviz vermeden Halkımızın sürekli yanında olduk diyen Başkan Şeker, bu uyarılarda tedbirlerde sürekli zabıta birimimizle birlikte takipdeydik.

Kandemizin verdiği bu ekonomik kayıplar, sıkıntılara devletimiz müthiş zaten el koydu. Mut’a gelen yardım inanılmaz derecede güzeldi. Bizde Mut belediyesi olarak sadece şu 2 hafta içerisinde 750 tane gıda paket yardımımız oldu 100 tane mahallemiz var en ufak şeyde maske dağıtımına kutupsal bazda yetişemiyoruz enfekdede çok iyi gidiyoruz. Toplu yerleri sürekli ilaçlama yapıp ayrıca evlerden telefon gelip apartmanlara yani onlara ilaçlama gıda yardımı maske ve tedbirlerimizde çok iyi olduğumuzu düşünüyorum.

Mut tarımda şu anda zirve bir ilçe diyen Başkan Sözlerine şöyle devam etti,  Türkiye’nin her yerinden akın akın bu memlekete geliyorlar. Ben göreve geldikten sonra 8 civarında zeytinle ilgili fabrikasyon bir sistem kuruldu. Bizlerinde desteğiyle şu anda Mut’a kurutma fabrikası ve hava deposu da yapılmakta. Devletimizin bu konuda zaten inanılmaz bir desteği var. Bu destekler sayesinde de Mut ben öyle tahmin ediyorum ki 3-5 sene içerisinde fabrikasyon sisteminde kendi ürünlerimizi işlemede çok önde olacağına inanıyorum. Şu an yapılıyor zaten 8 tane zeytin fabrikası faal duruma geçti. 1 taneside geçmek üzere. Onun dışında kurutmayla alakalı sık sık görüşenler var. Ben en önemlisininde şu olduğunu düşünüyorum. Organize sanayinin elektrik hatdı haziran ayında bitecek hayırlısıyla. Artık verilmeye başlanacak. Parseller yapıldı yolları belirlendi. Çalışmalarıyla başlayacağız organize sanayiyle alakalı yani şuanda 57 tane başvuru var. Organizeden yer almak isteyen ama bunların hepsi ciddi anlamda yatırımcımı ciddi anlamda bu işi değerlendirecek insanlarmı onların içinden bakacaz. 5’nci teşvik bölge burası Karaman’ın 4’üncü bölge olduğunu düşünürseniz burası 5’inci bölge istihdamda çalıştırdığın işçinin sigortasından tutun devletin sana sağlayacağı durumdaki teşviklere kadar muhteşem destekler var. Dolaysıyla buraya akın akın insanların geleceğini düşünüyorum. Yani organize işsizliğe çözümde insanlara istihdam kaynağı olabilmede en büyük alternatif diye düşünüyorum diyerek sözlerini bitirdi.