Başkan Şeker, Hizmetlerini Laal paşa camisine taşıdı


Açıklama: Başkan Şeker, Hizmetlerini Laal paşa camisine taşıdı
Kategori: Güncel Haber
Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2021
Geçerli Tarih: 18 Nisan 2021, 03:08
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/haber_detay.asp?haberID=523


Restorasyonu 3 yılda biten Mut’ta, 630 yıllık tarihi Laal Paşa Camii’nin bahçesinin düzenlemesini devralan Mersin Mut Belediyesi, Camii bahçesini adeta bir gül cennetine döndürdü.

Laal Paşa Camii Mut’un en eski camilerinden. Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyona 5 Mayıs 2017 tarihinde başlandı ve 3 yılı aşkın bir sürede bitirildi. Restorasyonu biter bitmez bahçe düzenlemesini üstlenen Mut Belediyesi, Cami bahçesini adeta bir gül bahçesine döndürdü.

Laal Paşa Camii, Karamanoğulları İbrahim Bey’in emirleri ile Lala Paşa tarafından yaptırıldı. Kare planlı ve orta kubbeli olan cami düzgün kesme taşlarla inşa edildi. Kitabesine göre iki defa onarım gören caminin bahçesinde 2 adet türbe bulunuyor. Kümbetlerin birinde 3 adet, diğerinde ise 4 adet mezar yer alıyor. Evliya Çelebi Seyahat-Namesi’ne göre Laal Paşa bu kümbetlerin birisinde yatıyor.

Mut Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü peyzaj ve çevre düzenlemeleri kapsamında Merkez Laal paşa camii bahçesine bayrağımızı simgeleyen kırmızı ve beyaz renklerden oluşan 4 bin adet lale soğanı, 100 adet minyatür bodur gül,100 adet taflan ve berberiz süs bitkisi ile 20 adet yayılıcı ardıç ağacı, 30 adet servi ağacı dikimi gerçekleştirilirken bunun yanı sıra camii avlusu çim dikimi yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mut Belediye Başkanı Sayın Volkan Şeker, "Baharın müjdecilerinden olan ve ilkbaharda renk renk çiçekler açan lale Türk tarihinde önemli yere sahiptir. Türkler için hayat ve bereket simgesi halini almıştır. Anavatanın Orta Asya olduğu ve buradan Anadolu'ya yayıldığı bilinmektedir. Türk İslam kültürünün de önemli unsurlardan Lale, Osmanlı ebru sanatında da sık sık icra edilir. Mübarek Ramazan ayı öncesi, Bizde Mut belediyesi olarak tarihi Laal paşa camiini lalelerle donatarak Türk-İslam tarihine ışık tutmak istedik. Bahar ayı ile birlikte yeşerip çiçek açan laleler Laal Paşa camimize ayrı bir güzellik kattı" dedi.