MUT İLÇESİ BU KADARMI SAHİPSİZ


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2022
Geçerli Tarih: 04 Aralık 2022, 21:35
Site: Mut Son Dakika
URL: http://www.mutsondakika.net/sstemel/yazar.asp?yaziID=816


Nedense Mut ilçesine hizmet denince maalesef tam olarak yapılmıyor. Yetkililer bu konuda neden duyarlı olmuyor.

Diğer il ve ilçelere yapılan hizmetin maalesef üçte biri Mut ilçesine yapılmıyor. Örneğin Mut Silifke arası ile Mut Karaman arası ana yollar yapımı bir türlü bitmek bilmiyor.  İlçeye bağlı beş çatal ile Sanayi sitesi arası yolu hala tek yönlü durumda. Her halde yetkililerin gözü görmüyor.

Yıllarca devam eden Mut sertavul arası yolu nedense yapımı bir türlü bitmek bilmiyor. Biten yerlerde çok çabuk yıpranıyor.

Gelelim ilçe içerisinde ki cadde ve sokaklardaki yollara. İnanın tamamı köstebek yuvasına dönmüş. Özellikle araçların bir numaralı düşmanı haline gelmiş. Bir yağmur yağsa yollar göle dönüşüyor. Araçlar yollarda düzgün yola kaçmak için çaba harcıyor ama yinede olmuyor.

Mut ilçesi hizmete susamış bir ilçe olarak yetkililer nedense hep kaçıyor. Kendilerinden taraf olmayan bir memurun sürgün gibi tayinlerini çıkaranlar nedense ilçeye hizmet denince uzak kalıyorlar.

Örneğin Mut ilçesine en yakın Mahallesi olan Kelceköy sınırları ile ilçe merkezi sınırı o kadar yakın ki her seçimde kanalizasyon bağlantısı şehir şebekesine bağlanacak diye seçim meydanlarında mikrofonda konuşanlar kaybolup gidiyor.

Üzülmemek elde değil. Bir Alabalık üretimi yapılan ve Alabalık yemek için gidilen Karekşi piknik alanındaki havuzlar balıkla dolu iken şimdi ise bomboş. Üretim desen yapılmıyor. Peki, buradan soruyorum nerde yetkililer. İlçeye gelip Alabalık alarak götürenler eli boş dönüyor. Neden bir çaresine bakılmıyor bu yetkililer neden hizmet vermekten kaçıyorlar.

İlçeye bağlı Alahan Mahallesi yakınlarında yapımı biten mesire alanı çürümeye terk edilmiş durumda. Alahan manastırına yapılan tadilatın rezilliği görenleri şaşırtıyor. Kilise binası içerisine demir yığınıyla tadilat yapılmış Nerde görülmüş Tarihi yere demir yığını ile tadilat.

Artık otogar, Sebze hali ilçeye yetersiz gelmeye başladı. Yer değişikliği ve yenisinin yapımı için girişimler neden yapılmıyor yapılsa bile neden hizmet için gereken yapılmıyor.

Organize sanayi diyorlar yıllar oldu başlayalı daha üçte biri yapılmadı ağır devir gibi devam ediyor. Buna benzer daha neler neler.

İlçeye hizmet için cadde ve sokakların bir türlü paylaşımı belli değil. Ona sorsan Mersin Büyükşehir diğeri ise Mut Belediyesi yapacak deniyor. Bu ayrımı dahi belirlenmeyen bir ilçedeyiz dostlar.

Özellikle gezilmeye değer “Yer köprü şelalesi” var. İnanın şelaleye varabilmek için nerdeyse 1 kilometre yürümek gerekiyor. Çevre düzenlemesi ise ağır devir. Ziyaretçilere eziyetten başka bir şey değil. Neden şelaleye varabilmek için bazı hizmetler yapılmıyor.

Mersin Büyükşehir ilçe için bir kişiye yetki vermiş. Kafasına göre işler yaparak yıllarca kendisine duyulan sevgiyi yok ettiği gibi sanki babasının mirası gibi at koşturmaya devam ediyor. Memnun olan bir kişi dahi bulmak çok zor.

Otopark sorunu için her seçimde vaat verenler nerede. Seçimi kazanınca kaybolup gidiyorlar. Otopark sorununu çözmek için mesela ruhsat verilen binaların zemin katları bomboş ve kullanım yok. Neden buralar otopark olarak ruhsat verilip o binanın araçlarının oto parkı haline getirilmiyor. Yetkililer nedense ilçe sorunlarını çözmek için çaba harcamıyor.   

İnanın ilçenin sorunları saymakla bitmez. Hayvan sevgimiz her zaman içtenlikle vardır. Peki buradan soruyorum en ufak bir olayda hayvanlara laf söyletmeyen ve dernek sahibi olanlar nedense konuşmasını bildikleri kadar neden sevgi dolu hayvanlara sahip çıkmıyorlar. Bol keseden atmasını biliyorlar.

Şehir merkezinden geçen Atatürk bulvarı yol güzergahı olan Otogar girişi ile ŞHELL kavşagı arasındaki araç parklarından dolayı inanın  ana yol olmasına ragmen iki araç yan yana geçemiyor. Bazen tek araç bile geçmekte zorlanıyor. aslında bu yol güzergahına uzun süreli park yaptırılmamalı. Ama nerde yetkililer umrundamı Mut ilçesinin sorunları.

Doğancı mahallesinde elektrik trafosu yetersizliği trafo yangınıyla sonuçlandı. Dogancı mahalle sakinlerinin ev ve iş yerlerine trafo yetersizliği sonucu çare bulmayan elektrik şirketinin zaafı birdaha daha ortaya çıktı. Elektrik faturasını alırken almasını bilen elektrik şirketini vatandaşlar kınamaya devam ediyor.

“Keşke her yıl seçim olsa”

Seçim meydanlarında siyasetçilerin verdikleri vaatlere bakınca oh be deniyor. İlçeye hizmet yağacak. Seçime kadar ilçeden gitmeyenler seçimi kazanınca ilçeye sık sık uğramıyor söz verdikleri hizmetler anında unutuluyor. Bende diyorum ki keşke her yıl seçim olsa.

İnanın ilçenin sorunları saymakla bitmiyor. Bu saydıklarım ilçe sorunlarının binde biri. İlçenin sahipsizliği bizleri üzüyor. Ben diyorum ki yetkililer görevini yapsın. Şu güzelim ilçe hizmete doysun.

Saygılarımla