Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Keşke her yıl seçim olsa ne vaatler var yarısı yapılsa yeter

HASAN ÇETİN

20 Nisan 2023, 09:34

HASAN ÇETİN

İnanın her yıl seçim olsa süper vaatler veriliyor. Bu vaatlerin yarısı gerçekleşse vatandaşın derdi de yarıya inecek.

Benim bu güne kadar hiçbir partiye üyeliğim olmadığı gibi hiçbir parti’nin kapısından haber harici gitmem yok. Bende neyse o taraf tutmak gibi bir niyetim zaten yok. Düşüncelerimi söylerken de çekinmeden söylerim. Çünkü ben düşünce ve fikirlere saygılıyım sizde benimkine saygılı olun.

Seçim vaadi deyince Cumhur ittifakının vaatleri bana gülünç geliyor. Diyeceksiniz ki neden işte benim görüşüm.

Cumhur ittifakı vaatlerde bulunuyor. Bence 20 yıldır bu devleti yönetenler vaatler vermesi bana göre gülünç geliyor. 20 yıldır bu devleti yönetiyorsun bugüne kadar yapmıyorsun şimdi çıkmış seçim vaadi olarak sözler veriyorsun. Bunları vaat değil de istersen seçimden önce bir imza atıp yapabilirsin sana yakışmaz. Yaptıktan sonra senin diyeceğin işte yapıyoruz veya yaptık demektir.  Sen iktidar olduğun için her şey elinde vaatleri yapma yetkisine sahipsin. Hani demiştin ya bir seçim daha verin 2023 güllük gülistanlık olacak sözünü veren Cumhur ittifakıydı. Ne oldu da bu ülke enflasyon, faiz, haddinden fazla pahalılık ülkesi haline geldi. Vatandaş pazardan alacağını artık kiloyla değil daneyle alır hale geldi. Çiftçi, üretici, hayvancılık, vs. rezil ve pahalılık almış yakasını gidiyor. İşte senin görevin 20 yıl boyunca bunları düzeltmekti yetmedi mi 20 yıl.

Gelelim Milli İttifakın vaatlerine

Millet İttifakının bazı vaatleri

Hukuk, adalet yargı Kamu yönetimi, 100 bin öğretmen atama beklerken hepsi atanacak, Yolsuzlukla mücadele, şeffaflık ve denetim, Ekonomi, finans ve istihdam, Bilim, Ar-Ge, yenilikçilik, Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda banka hesabınıza tek seferde 15 bin lira yatırılacak. Evet, geriye dönük ödeme yapacağım. Yani bayram, çifte bayram olacak. Girişimcilik ve dijital dönüşüm, Sektör el politikalar, Eğitim ve öğretim, Sosyal politikalar, Dış politika, savunma, güvenlik ve göç. Varlık Fonu’na son verilecek, baraj yüzde 3 olacak’, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınacak, saraylar halkın kullanımına açılacak, Cumhurbaşkanlığının kullanımındaki uçak sayısını azaltacağız. Cumhurbaşkanlığına tahsisli yalı sarayları halkın kullanımına açacağız. Ülkemizin kaynaklarını Kanal İstanbul gibi rant projeleri yerine tarım için sulama projelerine kullanacağız. YÖK kaldırılacak, ilk ve ortaöğretim yeniden yapılandırılacak’, Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığı kuracağız. Liselere Giriş Sınavları’nda yıldan yıla değişen uygulamalara son verilecek, LGS'yi süreç içinde kaldıracağız. Üniversiteye girişte yılda bir defa yapılan sınav yerine çoklu sınav imkanı sunacağız. Atamalarında mülakat kaldırılacak, ataması yapılmayan öğretmen havuzunu eriteceğiz. Kanal İstanbul Projesi iptal edilecek, Düzensiz göçü engelleyip, ülkemizin tampon bölge olmasına izin vermeyeceğiz. Geri gönderme merkezlerinin sayısını ve kapasitesini artıracağız. Gayrimenkul alımı karşılığı vatandaşlık almalarına izin vermeyeceğiz. PKK’yı inleriyle yok edeceğiz. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin kontrol altında en kısa sürede ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Vs.

Dedim ya keşke her yıl seçim olsa. Bu vaatler söylenenin daha onda biri değil. Yalnız bizim ülkede nedense verilen vaatler seçimden sonra unutuluyor. Maalesef çoğu yapılmıyor. İnşallah bu vaatler yerine getirilir. Çünkü özellikle iktidarda olan Cumhur ittifakına inanç değişim olması için eksilere düşmeye başladı.  

Gelelim Millet ittifakına

Altılı masada CHP, İYİ parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Gelecek Partisi var. Yedili diyorlar da maalesef yedili dedikleri HDP, şimdi Yeşil Sol Parti adıyla ittifak değil kendi partisiyle seçime giriyor. Ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmadığı için mecburen birini desteklemek zorunda oda şimdilik Kılıçdaroğlu’nu destekleme sözü veriyor bu demek değildir ki yedili masaya katıldı. Destek vermek ayrıdır masaya ortak olma ayrıdır.

Seçimde benim Millet ittifakı kazanacak diye bir güvencem yok. Çünkü Kılıçdaroğlu bazen konuşmalarında hata yapabiliyor. İYİ parti masadan kalkmasıyla oy kaybına sebebiyet verdi ama şu an toparlamış durumda. Halada yükselişe devam ediyor. Hatta şunuda ifade edeyim Mersin ilinde Milletvekili yarışında bence İYİ parti ile MHP yarışır.

Gelelim Cumhur ittifakına


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Güven Adalet ve Aydınlık Partisi (GAAP), Vatan Partisi (VP), Yeniden Refah Partisi (YRP), DSP, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) toplam 8 parti Cumhur İttifakı'nı destekleme kararı kaldı.

 

Hizbulah’a terörist diyemeyen Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak parlamento seçimlerinde AK Parti listelerinden girmek suretiyle seçimlere katılacağız." dedi. Eeeee.

 

Evet, ne oldu altılı masayı karalayanlar bu sefer 8 partiyle ittifak haline geldi. Burada en acısı ittifak içerisinde olan HÜDA-PAR oldu. Suçlamalardan en önemlisi HÜDA-PAR biz Hizbullahçı değiliz diyor ama dikkat çeken ise Hizbullah teröristür diyemiyor bu ne demek. Birde seçimde Milletvekilliği için AK Partinin listelerinde yer alıyor. HDP şimdi (Yeşil Sol Parti) adıyla kendi listelerinden seçime giriyor maalesef Millet ittifakıyla değil.

 

Hatırlarsanız Resmi adıyla 63. Türkiye Hükümeti’nde HDP’den iki bakan yer almıştı. Ali Haydar Konca, Avrupa Birliği Bakanı olurken Müslüm Doğan’a da Kalkınma Bakanlığı teslim edilmişti. Söz konusu hükümet, ülkeyi 1 Kasım seçimlerine götürmüştü. Nedeni ise o yıllarda HDP, AK Partiyi desteklemiş olmasıydı. Hem de açık açık. E şimdi ne odluda HDP (Yeni Sol Parti) bu sefer Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı alınca iş değişti. Demek ki kendine gelin oh başkasına gelince yuh.

 

Unutmadık doğudaki illerde AK Parti yüzde doksanların üstünde oy alırken nasıldı çünkü HDP desteğiyle alıyordu. Kendilerine gelince eyvallah başkasına gelince zillet, Fetocu, PKK’lı inanın gülesim geliyor. Zillet, Fotocu, PKK’lı, Hizbulahcı vs. ne kadar terörö örgütü varsa Allah belasını versin sonları olur inşallah.

 

Neyse benim diyeceğim şu an Cumhurbaşkanlığı seçiminde 4 aday var. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan olarak açıklandı.

 

Burada Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın şansı var. Seçim bu iki adayın arasında geçer. Süleyman Demirel’in bir demesi var. Seçimde siyasette son bir saat bile önemlidir. Tabi ki ilk seçimde adayların kazanma şansı zayıf olabilir veya birinden biri kazana da bilir. Eğer ikinci tura kalırsa, Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın aldığı oyların dağılımıyla en yüksek oy alan Cumhurbaşkanı seçilir kanatındayım.

 

Her iki liderinde şansı var. Artık buna Millet karar verecek. Millet ya yeter diyecek ya da devam diyecek. Ama kim seçilirse seçilsin Allah hakkımızdan hayırlısını versin. Her iki adaya da şimdiden başarılar dilerim.

 

Saygılar


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 142 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Devlet Hastanesi Kurallara Neden Uymuyor16 Temmuz 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi