Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra

EĞİTİM SİSTEMİ , LAİKLİK VE SEKÜLERİZM ; CİNAYET!

MANSUR ASLAN

19 Aralık 2017, 09:04

MANSUR ASLAN

           Tarihler 15 Aralık Cuma gününü gösterdiğinde eğitim camiasından gelen kara haber, sadece eğitim camiasını değil tüm yurtta dehşet uyandırmış ve eğitim sisteminde geldiğimiz süreci tekrar değerlendirme zorunluluğunu kılmıştır.

           Henüz lise çağında hayatlarının baharındaki iki genç veli toplantısı öncesi kendilerini uyaran ve disiplin cezası vermekle ikaz eden okul müdürlerini ateşli silahla vurarak ölümüne sebep olmuşlardır. “Genç” “hayatın baharı” sıfatlarını kullanırken gençleri masumlaştırmaya veya şahsiyetlerine güzelleme yapma gibi gayretim yok bilakis dikkat çekmek istediğim henüz hayatın tüm heyecanı ve yaşam sevinçlerinin olacağı çağdaki gençlerin suça eğimlerinin olmaması gerektiğine olan inancımdandır.

           Peki nedir bu çağdaki gençleri suç makinesi haline getiren sebepler?

           Laiklik ilkesi, teoride devlet ile din işlerinin birbirinden ayrılması gibi gözükse de kamu ve sosyal hayatın neredeyse her alanına dönem dönem katı şekilde uygulandığını görmekteyiz. Bunun doğal sonucu olarak sekülerizm devletin ve kamunun olmaması gereken hücrelerinde de hayat bulmasına neden olmuştur. Toplumda ahiretten ve diğer dinî, ruhanî meselelerden ziyade dünya hayatına odaklanılması yönündeki hareket olarak tanımlayabileceğimiz sekülerizm bireylerde otokontrol dediğimiz, kişinin kendini yönetme, vicdanları ile hareket edebilme kabiliyetlerini yok etmektedir. Pekala, bu şekilde gözünü hiç kırpmadan öğretmenini ve dahi öz anne babasını basit nedenlerle katleden evlatlara şahit olabiliyoruz.

           İlköğrenimini yurtdışında Hollanda’da almış biri olarak rahatlıkla ifade edebilirim ki dini mensubiyetiniz ne olursa olsun eğitime sınıfta dualarla, dini ritüellerle başlanır ve dini eğitim sıkı ve disiplinli bir şekilde devam eder. Bu durumu gelişmiş tüm dünya ülkelerinde görmekte mümkündür. Takdir edilirse hiçbir ilim dalının dinen şekillendiği, değişkenlik gösterdiği bir bilim dalı yoktur. Matematik, fen ve diğer dersler, bütün din ve inançlarda da aynı teori ve pratiği içermektedir. Öyleyse burada bir hata olmalı! hiçbir dini eğitimin zarar veremeyeceği bir eğitim sisteminde, dolayısıyla laiklik ve yanlış uygulanış şeklinin doğurduğu sekülerizm evlatlarımızı robotlaştırmakta, otokontrol sistemini kaybetmiş geleneklerinden uzak gençler haline getirmektedir. Laikliğin uygulanış şeklinin abartılı ve yanlış olduğu bir eğitim sistemine, öğretmenlerinde öğrencilerine hedeflenen davranış biçimlerini kazandıramamış olmaları maalesef bu tür hadiselerin önünü açmaktadır ve devamı da gelecektir.

           Sendikaların kahvehane kültüründen vazgeçtiği, öğretmenlerin öğrencileri için eğitim ve öğrenimleri için neler yapabileceğini, geleneklerine bağlı inanç sistemi içerisinde nasıl davranış kazandırabilecekleri yönünde daha ciddi atılacak adımları olmadığı sürece bu tarz tatsız olayların önüne geçilemeyecektir.

Not : Sevgili öğretmenler ! Çocuklarımızı at yarışına hazırlanıyorlarmış gibi rekabetçi şekilde sınavlara çalıştırmayın. Onlarında kendi çağlarına uygun sosyal hayatları ve buna zaman ayıracak ihtiyaçları var. Zira erkeğin çevreden ve babadan öğrenecekleri ve kız çocuklarının da yine çevreden ve anneden öğrenecekleri ve ileride tatbik edecekleri davranışları var. Anti-sosyal yetişmelerine fırsat vermeyin , zira boşanma oranları genç nüfusta zirve yapmış durumda ,lütfen…

MANSUR ASLAN

Bu haber 977 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
köşe yazar
Mut Belediye başkan adayları netleşiyor18 Ocak 2019

ANKET

MERSİN BÜYÜLKŞEHİR BAŞKANLIĞINI KİM KAZANIR
Tüm Anketler

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi