Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

MUT’TA AMFİ TİYATRO KAZISI BAŞLASIN

İBRAHİM ARI

26 Aralık 2022, 23:09

İBRAHİM ARI

En son Eylül – Ekim aylarında Mut’ta tarihin izlerini sürmeye çalışmıştım. İçimi acıtan tarihi kalıntıları fotoğrafladım, gördüklerimi okuduklarımla ve bildiklerimle karşılaştırdım. Çıkardığım sonuçlardan birisi şu: Cumhuriyet İlkokulunun arkasındaki dış kalenin burç kalıntısının bulunduğu alanda geç olmadan Amfitiyatro kazı çalışmaları başlatılmalı, çevre düzenlemeleri ve gerekli başvuruları hiç vakit kaybetmeden yapılmalı…

Okuduğum bilgiler, Kale Mahallesi sınırları içinde bulunan burç kalıntısı Mut Kalesinin sadece bir iç kaleden ibaret olmadığı onun çevresinde yer alan bir dış kalesinin de bulunduğunu gösteriyor.

MÖ 38’li yıllarda İmparator Agustus’un Dağlık Kilikya’da, “Roma Barışı”nı yerleştirmek için uyguladığı şehircilik politikasının eseri olan Mut’a, MÖ 41 yılında şehir statüsü verilince Roma İmparatoru Claudius tarafından “Claudiopolis” adı verilmiş. Mut bugün, bir Roma Devri yerleşimi olan Claudiopolis’in üzerinde kurulu olarak önümüzde duruyor. Yani günümüze kadar süregelen geleneksel dokuyu oluşturan yapılar Antikçağ yapı kalıntıları üzerine inşa edilmiş, o anlamda kazıların başlatılmasıyla edinilecek bilgi ve bulgular bize yeni yeni kapılar aralayacak ve ardından Mut bambaşka bir düzleme evrilecektir.

Çıkardığım diğer sonuç: Mut’un kültürel mirası mutlaka Mut merkezde bir müze açılarak korunup sergilenmelidir. Bunun başvuruları da yapılmalıdır. Akdeniz ve Anadolu uygarlıklarının izlerini taşıyan Mut stratejik konumu nedeniyle antikçağdan günümüze farklı medeniyetlere beşiklik etmiş kültür miraslarını günümüze taşımıştır. Mut’un çevresindekiler kültürel miras derlenip toparlanmalı, Silifke Müzesine götürülen Mut’a ait kültürel miras da ait olduğu coğrafyaya geri getirilmelidir.

Sonuç olarak, Amfitiyatro kazı çalışmalarının başlamasıyla birlikte antik kent (Claudiopolis) üzerine kurulu Mut, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mut Kaymakamlığı, Mut Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları koordinesinde doğa, tarih, kültür ve inanç turizmine kazandırılmalıdır. Sorumlular bir vizyon denklemiyle altyapı çalışmalarına şimdiden başlamalıdır…

Not: Amfitiyatro, Roma uygarlığında gösteriler, gladyatör ve vahşi hayvan oyunları için kullanılan, daire ya da elips biçimli, yükselen tribünlerden oluşan bir kamu yapısıdır.

Mut Amfitiyatro

Mut Amfitiyatro

Bu haber 362 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı ne hallerde15 Mayıs 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi