Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Meysuluk Kayısı döküntüsünü alan yok

Meysuluk Kayısı döküntüsünü alan yok

Tarih 25 Mayıs 2023, 05:32 Editör HASAN ÇETİN

Meysuluk Kayısı döküntüsünü alan yok

Mersin’in Mut ilçesinde Kayısı fiyatları düştü üretici yetkililerden yardım bekliyor.

 

Türkiye’nin sofralık kayısıda yüzde 85’ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde, 15 ile 30 lira arasında seyreden fiyatlar bir anda 5 ile 20 liraya düştü. Meysuluk kayısıyı ise alan yok.

 

Kayısı alımı yapan tüccarların bir araya gelerek fiyatları düşürmesine kızan üreticiler, yetkililerin kendilerine sahip çıkmasını istiyor. Yere dökülen meysuluk kayısıları alan olmayınca ağaçlara zarar vermesin diye toplayıp boş alan ve derelere dökmek zorunda kaldılar.  

 

Bu gidişle sebze haline Kayısı götürmüyoruz diyen üreticiler, bir işçinin günlüğü 400 ile 450 lira. İşçiye kayısıyı toplatıp hale götürsek 5 ile 20 liradan satış yapılıyor. Komisyonuyla birlikte daha da aşağılara düşüyor. Geçen yıl Kayısıyı dalından seçmeden işçi olmadan kendimiz topluyor ve meysuluğa 8 liradan veriyorduk. Bu yıl ise meysuluk kayısı alımı da yok. Rengiyle, aromasıyla ve tadıyla o güzelim kayısı maliyeti bile korutmuyor. Yetkililer biz üreticilere sahip çıkmıyor ve biz üreticileri yalnız bırakıyorlar dediler. 

 

“Üretici olarak bize neden sahip çıkılmıyor”

Üreticinin hakkını arayacak ve tüccara ezdirmeyecek diye Mersin Büyükşehir Sebze Hali dernek başkanlığı, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Ziraat odası Başkanlığı var. Sorduğumuzda onlarında gayretleri yetersiz kalıyor. Fiyatların düşük olmasından dolayı hem üretici hem de işçiler zarara uğruyor. Geçen yıl kayısı fiyatları yine düşüktü ama işçi sorunu olmadan Kayısı ağacının dalını sallayıp yere dökülmesini sağlıyoruz ve tamamını toplayıp meysuluk kayısıya veriyorduk çünkü agaç dibinde ve dalında kalması agaca zarar veriri. . Bu yıl ise meysuluk kayısı alım yok. Bizde Kayısıları derelere ve boş alanlara dökmek zorunda kalıyoruz dediler.

 

Mersin Mut Sebze Hali Başkanlığı, Mut Üreticiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Ziraat Odası Başkanlığına konu iletildiğinde, ortaklaşa verdikleri cevapta Kayısı alımlarına gücümüz yetmiyor. Bu konuda yüksek makam yetkililerinin olaya el atmalarını istiyoruz. Serbest piyasanın da olmasından dolayı bizim yapabileceğimiz bir şey yok dediler.

“Meysuluk Kayısıyı alan yok”

Meysuluk (döküntü) kayısı alımı yapan firmaların olmaması ilçedeki üreticileri kara kara düşündürüyor. Geçen yıl Meyve suyu üreten fabrikalar alımlarını haddinden fazla yapınca depoların dolu olduğunu söyleyen firmalar, bu yıl meysuluk kayısı alımları konusunda tereddüt içindeyiz dediler.

 

(HSÇ-)

 

Bu haber 319 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Mut'ta karacaoğlan gecesi

Mut'ta karacaoğlan gecesi Mut'ta 6'cı Karacaoğlan gecesi düzenlendi

Yasa Dışı Kenevir Ekimi Yapan Şahıslar Yakalandı

Yasa Dışı Kenevir Ekimi Yapan Şahıslar Yakalandı Yasa Dışı Kenevir Ekimi Yapan Şahıslar Yakalandı

ANKET

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİ KAZANIR


Tüm Anketler

Kılıçdaroğlu koltukta oturduğu her gün CHP zarar veriyor29 Eylül 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi