Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Asrın projesi deyip 10 yılını aşan yol yapımı hala bitmedi

Asrın projesi deyip 10 yılını aşan yol yapımı hala bitmedi

Tarih 25 Eylül 2023, 13:16 Editör HASAN ÇETİN

Asrın projesi deyip 10 yılını aşan yol yapımı hala bitmedi

Asrın projesi deyip 10 yılını aşan yol yapımı hala bitmedi

Altı bin 500 metrelik 6 tünel ve üç bin 500 metrelik 9 Viyadükle Silifke Mut Arası 6 km Kısalacaktı ve Asrın projesi diye hava atanlar, buradan soruyorum onun bunun tayiniyle uğraşacağınıza ilçemizin sorunları için bir araya gelip sorunlarını çözün.

Mut-Silifke Yolu 6 Kilometre Kısalıyor diyenler nerdesiniz sesiniz bile çıkmaz oldu. Bir türlü bitiremedikleri yol 10 yılı aşkındır yapımı bitecek diye bekleye vatandaşlar yalana artık inanmaz olduk. Çünkü Mut ilçesi sahipsizlikten bıktı dediler.

“10 yıldır bitmeyip hizmete girmeyen yolun hikayesi”

Mut ve Silifke ilçeleri arasındaki 75 kilometrelik mesafe yeni yol projesiyle 6 kilometre kısalıyor. “Mersin Mut ve Silifke ilçeleri arasındaki 75 kilometrelik mesafe yeni yol projesiyle 6 kilometre kısalıyor. Mut-Silifke Viyadük, Tünel çalışmaları değerlendirme toplantısına Mut İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, Belediye Başkanı Murat Orhan, Karayolları Bölge Müdür Vekili Duran Yılmaz, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve köy muhtarları katıldı. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Murat Orhan, Mut'un her alanda cazibe kazandığını ve kabuğunu kırdığını belirterek, hizmetlerin bir an önce Mut'a kazandırılması gerektiğini söylemişlerdi.

Şu an Mut’tan komşu ilçe Silifke güzergâhlarında çok ciddi yol projelerinin hayata geçeceğini belirten Orhan, "İçerisinde tüneli, viyadükü ve asfalt kalitesinin yüksek oluşuyla tam manasıyla asrın projesinin ilçemizde hayata geçtiğini göreceğiz" demişlerdi.

Kaymakamı Mustafa Şahin de, her yörenin kendine has bir kaderi olduğunu ve yoruma açık bir değerlendirme yapılabileceğini belirterek, "Mut İç Anadolu'dan Akdeniz'e açılan bir kapı olduğu gibi, Akdeniz'de yine Mersin'den Antalya koridoruna ulaşılan bir merkez. İstikametlerin orta yerinde ve bu ilçeden çok ciddi yollar geçecek. Mut, mecburen gelişecek. Yollarla birlikte yeni iş sahaları ortaya çıkacak. Mut son 3-4 yıldır çok ciddi gelişti. Devlet yatırımı noktasında, özel sektör noktasında iyi yatırımlar aldı. Elbette ki, Mut insanı bu hizmetlere layıktır. Hizmetlerin gecikmesinin de hiçbir gereği yoktur" şeklinde konuşmuştu.

Karayolları Bölge Müdür Vekili Duran Yılmaz, Mut-Silifke arasındaki yol çalışmalarından devam eden projeler hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin sayılı projelerinden bir tanesinin Mut'ta hayata geçtiğini belirterek şöyle devam etti: "Türkiye'deki sayılı projelerden olan Mut-Silifke yolundaki revizyon bitti. Türkiye'de kuzey ve güney aksaklardaki en uygun güzergah Mut ve Silifke arasında. İki ilçe arasındaki 75 kilometrelik mesafe yeni proje ile 6 kilometre kısalıyor. Yol eğimi maksimum yüzde 6'larda ve virajlar yok denecek kadar azalıyor. Proje kapsamında Mut-Silifke arasında 6 tane tünel bulunuyor ve toplam uzunluğu 6 bin 500 metre. Yine proje içerisindeki 9 viyadüğün uzunluğu 3 bin 500 metre. Aynı zamanda Mut çevre yolu 7 kilometre olarak hayata geçecek. Yolun standardı ile birlikte araç trafiği de artacak. Yollar BSK (sıcak asfalt) olarak yapılacak ve tahmini maliyet 500 ile 600 milyon lira civarında. Proje bir yandan ihale aşamasına gelirken son olarak zemin ve sondaj çalışmaları tamamlandığı anda kesin proje imzadan çıkacak. Türkiye'deki dev projelerden bir tanesi hayata geçiyor. Kamulaştırma çalışmalarımızı süratle bitirdik. Bizler karayolları olarak böylesine büyük bir hizmetin hayata geçmesinden son derece mutluyuz". Demişti.

Ne oldu ki 10 yılı aşmasına rağmen hala bitmeyen yol konusunda kimler mücadele ediyor.” Vatandaş soruyor başladıysan bitireceksin. Onun bunun yani gariban memurun tayiniyle uğraşacağınıza ilçenin kanayan yarası hale gelen Mut-Silifke karayolunun bitmesi için girişimde bulunun. Ama nerde diyecekler ki girişimde bulunuyoruz geç onları 10 yılı aşkındır bitmeyen yol neden bitirilmiyor. Doğru dürüst çalışma bile yok.

Mut-Silifke karayolunun çalışmasını tos kabanın yol yürümesine benzetiyoruz. Çalışma varmı yokmu maalesef belli değil diyen Mut Halkı, “Özellikle iktidar ve iktidar ortakları olan ilçe Başkanlarını göreve davet ediyoruz. Her seçimde verilen ilk vaat bu artık yalanlara doyduk” diyerek kızgınlıklarını dile getirdiler.

Bu haber 831 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Kendini Bilmezler Cami tuvaletinin kapılarını kırdılar

Kendini Bilmezler Cami tuvaletinin kapılarını kırdılar Kendini Bilmezler Cami tuvaletinin kapılarını kırdılar

MHP Mut Belediye Başkan Aday adayları netleşiyor

MHP Mut Belediye Başkan Aday adayları netleşiyor MHP Mut Belediye Başkan Aday adayları netleşiyor

ANKET

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİ KAZANIR


Tüm Anketler

Merak Akşener İYİ partiyi bitirmeye devam ediyor04 Aralık 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi