Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Belediyenin borcu 153 milyon 142 bin 055 lira

Belediyenin borcu 153 milyon 142 bin 055 lira

Tarih 17 Mayıs 2024, 09:00 Editör HASAN ÇETİN

Belediyenin borcu 153 milyon 142 bin 055 lira

Mut Basınla bir araya gelen Başkan Murat Orhan, Belediyenin borcu 153 milyon 142 bin 055 lira" dedi.

Mersin Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, belediyenin geçmiş dönemden devraldığı borç bilgisini belediye binasına astı. Mut Belediyesi’nin toplam borcunun 153 milyon 142 bin 055 lira 43 kuruş olduğunu belirten Başkan Orhan, “çok ciddi bir borç yüküyle karşı karşıyayız ”dedi

Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, belediyenin borcunu açıkladı. “Seçim sürecinde Mut Belediye Başkanlığının borcunun hiç olmadığı halen kasada da 28 milyon lira parası olduğuna ilişkin sürekli kamuoyunda algı oluşturulmuştu. Bizzat bunu gittiği her yerde söylerken de benim 2014 yılında belediyeyi borçla devrettiğimi kendilerinin hiç borcu olmadığını kasalarına da 20 ile 28 bazen 35 dedi borcu olduğunu kasada parası olduğunu sürekli dile getirdi.”

“BORÇLA DEVRETTİM AMA KARŞILIĞINDA HİZMET VAR”

Başkan Orhan sözlerine şöyle devam etti, “Biz o dönemde dedik ki borçla devrettim ama 20 milyon değil 24 milyon borçla devrettik dedik. 24 milyon borç Büyükşehir yasasından dolayı tamamı Büyükşehre devroldu. Neden devroldu, bir arıtma tesisini 14 milyona yaptık. Bir belediye hizmet binası yaptık yaklaşık 4 milyona bir belediye hizmet binası yaptık. Meydanda bir şehitlik daha sonrasında ismi Musa Eroğlu parkı olarak değiştirilen park yaptık 3 buçuk milyona yaptık. Çınaraltının peyza düzenlemesini 1 buçuk milyona yaptık. Bunun yanı sıra 9 milyonluk ilçeye sıcak asfalt yaptık. Örnek veriyorum TOK’inin ilçemize gelmesiyle ilgili yolunun ve yerinin kamulaştırılması ile en azından 1 milyon kamulaştırma parası ödedik. Yani şuan aklıma gelenleri sayıyorum” dedi.

“VATANDAŞIN GERÇEĞİ BİLMEKTE HAKKI VAR”

Yani şunu demek istiyorum diyen Başkan Orhan, “biz borç yaptık ama bu borcun karşılığında şunu yaptık diyebileceğimiz bir şey var. Gelinen noktada hem borç var iddia edildiği gibi ben bunu vatandaşımla paylaşmak zorunluluğum var çünkü vatandaşıma ben bunu söyledim. Çünkü vatandaşın gerçeği bilmekte her zaman için hakkı var. İddia edildiği gibi olmadığını vatandaşı bilgilendirme ve aydınlatma adına biz borç tablosunu çıkartıp belediye binasına astık. Toplam 153 milyon küsür kaydedilen borç var. Sonrasında meydana gelen işte o dönemde şu malzemeyi verdiydim ama daha faturasını kesmedim diye çıkıp gelen birçok esnafımız dışardan arkadaşımız var. Benim alacağım var diye de çok insan geldi. İhale yapılmış hak edişi bitmemiş hak edişi yapılmamış faturalandırılmamış yani bir asfalt bir parke faturası kesilmediği için dahil olmayan borçlarda var. Dolaysıyla çok ciddi borç yüküyle karşı karşıyayız. şimdi bu borç yüküyle ilgili detaylarıyla ilgili tabi şuanda çalışmamız devam ediyor. Borçla ilgili de kamuoyunun bilgilendirme noktasında üzerimize bir yükümlülük vardı o yükümlülüğü yerine getirmek içinde bu borç tablosunu ortaya mecburen sermek durumundayız. Çünkü vatandaşımızın borcunu bilmesinde hakkı var çünkü bu borç vatandaşın borcu” diyerek sözlerini bitirdi.  

(HSÇ-   

 

Bu haber 134 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Tarih Kokuyor sahip çıkan yok07 Haziran 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi