Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Hal Başkanı Zeki Cüce denetimler kayıt dışını önledi

Hal Başkanı Zeki Cüce denetimler kayıt dışını önledi

Tarih 06 Haziran 2024, 05:45 Editör HASAN ÇETİN

Hal Başkanı Zeki Cüce denetimler kayıt dışını önledi

Sofralık Kayısı üretimi yapılan Mersin’in Mut ilçesinde Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Halinde yapılan denetimler devlete ödenmesi gereken vergiyi arttırdı diyen Hal Başkanı Zeki Cüce, denetimlerin arttırılmasını istedi.

Türkiye’de sofralık kayısı üretiminin yüzde 90 ile 95’inin üretildiği, coğrafi işaretli sofralık Mut kayısısı, Mikro klima özelliğine sahip, dünya üzerinde tartışılmaz rengiyle, kokusuyla, görüntüsüyle rakip tanımayan Mut sofralık turfanda kayısısı Rusya, Orta Doğu, Hindistan ve Avrupa’ya ihraç ediliyor. 712 bin dekar tarım arazisi olan Mut ilçesinde, 77 bin 800 dekar alanda üretim yapılan kayısıda bu yıl rekoltenin 150 bin ton ve ihracatın ise 80 bin ton olacağı tahmin ediliyor.

Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Halinde kaçak alım satımları önlemek amaçla yapılan denetimler meyvesini vermeye başladı. Devlete ödenmesi gereken vergi konusunda yararlı olan denetimlerin daha sık yapılması istendi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Zeki Cüce, İha Muhabirine yaptığı açıklamada, “Ticaret Bakanlığımızdan gelmiş olan denetleyiciler haldeki komisyoncuları denetlediler. Bu denetleme esnasında kaydı olmayan çiftçilerimiz çiftçi kayıtlarını yaptırdı. Ayrıca çiftçilerimizi de denetlediler. Bu çiftçiler için çok güzel oldu. Satmış oldukları malları çiftçi kayıtları olduğu için müstahsil makbuzları düzenlendi.  Komisyonculardan müstahsil makbuzlarını isteme hakkına sahip oldular. Daha önceleri bunu çiftçi bilmiyordu. Aynı zamanda çiftçi bunu öğrenmiş oldu. Dışardaki kayıt dışı da bir nevzi önlenmiş oldu. Ama daha çok denetlenmesi gerekiyor” dedi.  

“HALE GİRİŞ YAPILMAYAN KAÇAK ALIMLAR KAYISI FİYATLARINI DÜŞÜRÜYOR”

26 komisyoncuyu denetleyip dışardaki esnafı denetlemedin mi bu iş olmuyor diyen Cüce, “Kayısı piyasasının düşmesinin sebebi, Halde kayısı 25 lira dışarıda 20 ile 21 lira. Tabi orda kaçak tüccarlar beğendiği kayısıyı alıyor beğenmediği kayısıyı almıyor. Kaçak alımı yapanların beğenmediği kayısılar hale geliyor. Gelen kayısılar kaliteli olmayınca fiyatlarda düşme sebebi meydana geliyor. Onun için Bakanlığımızdan ricamız bu denetimleri arttırması gerekiyor ”dedi.

Komisyoncuların bazıları çiftçilerin parasını geç ödüyor diye şikayetçiler diyen Cüce, “bu konuda çiftçimiz haklı ama komisyoncudan kayısıyı alan tüccar komisyona parasını geç ödeme yapıyor. Buda çiftçilerin parasının ödenmesini geciktiriyor. Bu yüzden üretici bu halden kaçıyor ve kaçak alımı yapan tüccarlara yöneliyor. Sadece haldeki komisyoncular değil kaçak alımı yapan tüccarlarında denetim yapılması halinde devlete vergi ödemesi artar. Yapılan denetimlerle kayıt dışılar kayıt altına alındı. Çiftçi şuanda hakkını hukukunu öğrendi. Komisyoncuya verilen Kayısılar kayıt altına alınırsa çiftçi alacağı ödenmemiş olan alacağını bize müracaat ederek alınması konusunda yardımcı oluruz” diyerek sözlerini bitirdi.  

(HSÇ- 

Bu haber 117 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Tarih Kokuyor sahip çıkan yok07 Haziran 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi