Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
Mut Zeytinyağı ihracatı ile dışa açıldı

Mut Zeytinyağı ihracatı ile dışa açıldı

Tarih 04 Kasım 2018, 11:16 Editör Hasan Çetin

Mut Zeytinyağı ihracatı ile dışa açıldı

Başkan Nebi Yılmaz, “İlaçsız doğal ve sıfır asitsiz zeytinyağının ana vatanı Mersin’in Mut ilçesinden Dubai’ye zeytinyağı ihracatı başladı” dedi. 

 

13 milyon zeytin ağacı varlığı ile tescilli bin 300 yıllık Zeytin ağacının bulunduğu ve Türkiye’nin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi haline gelen Mut, zeytinyağı ihracatına önemli adımlar atmaya başladı. İlk sevkiyat olarak Dubai’ye 20 ton zeytinyağı gönderildi.

 

İlçede faaliyet gösteren Zeytinyağı Fabrikasından, Dubai’ye gerçekleşen ilk paketleme olarak 20 ton zeytinyağı ihracatıyla, Mut zeytin ve zeytinyağını tanıtma fırsatına sahip oluyor. Tamamıyla yerli üretim olan zeytinyağının ihracatının ülkemize direk döviz kazandırdığının altını çizen Başkan Yılmaz, “Yüzde 100 yerli üretim olan Mut zeytin ve zeytinyağı ürünlerine sahip çıkmalıyız” dedi.

 

Türkiye’de İlaçsız ve doğal yöntemlerle zeytin üretilen, zeytinyağında sıfır asit, lezzet ve aromasıyla adını duyuran Mut, dış ülkelerin de dikkatini çekmeye başladı. Bunun sonucu olarak, Mut Zeytinyağı uluslararası arenalarda ödül ve altın madalyalar aldı ve almaya da devam ediyor. Bunun karşılığı olarak da geçen yıl Fransa’ya bu yılda Birleşik Arap Emirliklerinden Dubai’ ye sızma Mut zeytinyağı ihracatı gerçekleştirerek, ilçeye ve ülkeye döviz kazandırıyor.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Dubai’ye dışsatım olarak ilk gönderim olarak 20 ton Zeytinyağı ihracatı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Mut yöresinde zeytinlerin tarım ilacı kullanılmadan üretildiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Mut yöresinin kendine has iklim özellikleri sayesinde tarım ilacı kullanmadan zeytin üretilir. Dünya’da eşine ender rastlanan bir olay. Zeytin yetiştiren diğer yörelerde her sezon en az yedi defa ilaç yapılıyor. Bu özelliğiyle ilaçsız zeytin sadece Mut’ta yetişir. Mut yöresinin kendine has iklimi ile hem leziz, hem de üst kalitede zeytinyağı üretilmesine olanak sağlıyor. Dünya’nın ilk zeytin hasadı Mut’ta gerçekleşmektedir, tescilli bin 300 yıllık Zeytin ağacına sahibiz. Bu sayede ürettiğimiz zeytinyağlarının çok büyük bir kısmı erken hasat edilen zeytinlerden yapılmaktadır. Erken hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı, sağlığa yararlı bileşenler, polifenoller bakımından çok zengin olmaktadır” dedi.

 

Mut zeytinyağı ile önceki yıllarda 9 madalya aldıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Brüksel’den de üstün lezzet ödülü, ayrıca bu yıl İngiltere’den 3, İtalya’dan 1, İsrail’den 2 madalya aldık. Bunun sonucunda yurtdışında da tanınmaya başladık. Artık dış ülkelerden gelen talepler doğrultusunda Mut Zeytinyağı’nın ihracatına yöneldik” dedi.

 

Bu haber 388 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi