Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
Zeytinyağı fiyatları dibe vurdu, fırsatçılara gün doğdu

Zeytinyağı fiyatları dibe vurdu, fırsatçılara gün doğdu

Tarih 05 Aralık 2018, 06:24 Editör Hasan Çetin

Zeytinyağı fiyatları dibe vurdu, fırsatçılara gün doğdu

(ÖZEL HABER) Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Zeytinyağını düşük fiyata alıp yüksek fiyata satacak olan depolamacıların takibindeyiz.”

Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üretiminin yüzde 13’ünü karşılayan Mersin'in Mut ilçesinde, Zeytin fiyatlarının çok düşük olmasından dolayı üreticiler zeytinlerini yağ çıkarmak zorunda kaldı. Yağ fiyatları düşünce fırsatçılara gün doğdu.

Zeytinyağı üretiminin fazla olması ve fiyatların 20 liradan 11 ila 13 liraya kadar düşmesini fırsat bilen fırsatçılar, Fabrikalardan tonlarca sızma Zeytinyağı alarak depolamaya başladı. Bu da gösteriyor ki, Zeytinyağı fiyatlarının ilerleyen günlerde tavan yapacağı korkusu yaşanıyor.

Her geçen yıl zeytin üretiminin hızlı bir şekilde arttığı ilçede, 2018 yılında 400 bin ton zeytin ve 25 bin tonun üzerinde zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.

Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Bu günlerde 11 ile 13 liraya yağ fiyatları gidiyor. Bunu fırsat bilen bazı tüccarlarda düşük fiyattan alıp depolama yöntemine gidiyorlar. Belediye olarak bu fırsatı vermememiz lazım. Belediye olarak bunun takibindeyiz” dedi.

Başkan Yılmaz, “2018 yılı ilçemizin üretiminde bulunduğu Zeytin ve Zeytinyağı sezonunun sonuna yaklaşıyoruz. 2018 yılındaki ekonomik krizlerden dolayı, Türkiye’deki faiz durumlarından dolayı, bu yıl zeytinimize yeterli miktarda ekonomik olarak değer veremediler. Türkiye genelinde zeytin istediğimiz ölçüde gitmedi. Mut Zeytin’i de fiyat olarak umduğumuzun altında gidiyor. Zeytin fiyatlarımızın düşük olması nedeniyle ilçemizdeki insanlarımız, üreticilerimiz genelde zeytinyağı çıkarmayı tercih ettiler. Zeytini yağı olarak çıkarıp yağ olarak satıldığında daha iyi katma değeri yüksek çıkıyor. Fakat böyle bir çalışmanın sonucunda da ilçemizde yağ rekoltesi oldukça fazlalaştı. Bu konuda da çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yağ deposu olmadığı ve yağ depolama şansı olmadığı için yağ fiyatlarını epeyce düşürdüler. Bu günlerde 11 ile 13 liraya yağ fiyatları gidiyor. Bunu fırsat bilen bazı tüccarlarda düşük fiyattan alıp depolama yöntemine gidiyorlar” dedi.

“Zeytinyağını düşük fiyata alıp yüksek fiyata satacak olan depolamacıların takibindeyiz.”

Fırsatçıların takibindeyiz diyen Başkan Yılmaz, “Belediye olarak bu fırsatı vermememiz lazım. Çiftçilerimizi buradan uyarıyoruz. Mümkün olduğunca fiyatlar biraz yükselinceye kadar kendi ürettikleri yağı, kendi depolarında veya kendi evlerinde, ambarlarında tutmasını istiyoruz. Zeytinyağını düşük fiyata alıp yüksek fiyata satacak olan depolamacılara fırsat verilmemesini istiyoruz. Belediye olarak bunun takibindeyiz. İlçede zeytinyağımızı da yüksek fiyatlara çıkıncaya kadar, yeterli fiyat artıncaya kadar bütün gayretlerimiz bundan yana. Çabamız zeytinyağı fiyatının 20 lira civarına çıkıncaya kadar devam edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Mut Zeytinyağına sahip çıkılmadığını söyleyen üreticiler ise, Özellikle fabrikalardan bizlerin tertemiz organik ve sıfır asitsiz zeytinyağlarımızı ucuz fiyata alan ege tüccarları, bölgelerinin ürünleri ile harman yaparak kendi ürünlerinin kalitesini arttırıyorlar. Ege tüccarları Mut zeytinyağını kendi ürünlerinde hem asit düşürücü hem de aroma verici olarak kullanıyorlar. Mut olarak meclise gönderdiğimiz ve bizi temsil eden Milletvekilleri bize sahip çıkmıyor. Bizden ucuz fiyata alıyorlar marketlerde ise 38 ile 45 lira arasında satıyorlar” dediler.

Bu haber 520 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi