Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
CHP SAYDAM

CHP SAYDAM "İHANETE UĞRADI İÇİMİZDEN PARÇALADILAR"

Tarih 06 Nisan 2019, 06:55 Editör Hasan Çetin

CHP SAYDAM "İHANETE UĞRADIK İÇİMİZDEN PARÇALADILAR"

Mersin’in Mut ilçesinde seçimler bitti CHP’sinde sular hala durulmuyor. Özellikle seçim akşamı sert tartışma ve kavgaların yaşandığı Cumhuriyet Halk Partisi Mut İlçe Örgütünde tansiyon bir türlü düşmek bilmiyor.

Seçimden yenilgiyle çıkan Mut CHP’de, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Mut Belediye Başkanlığında alınan oyların farklı çıkması partililerin büyük tepkisine yol açtı. Mut Belediye Başkanlığında 5 binden fazla oyun başka partilere kayması, parti içi hesaplaşmaları da beraberinde getirdi.

CHP’sinden 5 bin oyun başka partilere kayarak üçüncü olmasının sebepleri, CHP İlçe Başkanı Duran Orhan, ilçe yönetiminden bazı isimlere, CHP’de daha önce İlçe Başkanlığı yapmış olan ve bu dönem CHP Mut Belediye Başkan Aday Adaylarından Abdurrahman Günay’a kesen birçok partililer, yönetimden bazı isimlerle ilgili iddialarda ve suçlamalarda bulundu.

İlçe Başkanıyla birlikte yönetimden bazı isimlerin seçimlerde diğer partilere çalıştığı şeklinde iddia ve suçlamaları yönelten CHP seçmeni, partiye ihanetle suçladıkları İlçe Yönetiminin derhal istifa etmesini veya görevden alınmalarını istiyor. Seçimin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen sert tartışmaların, zaman zaman itiş kakış ve kavgaların yaşandığı partide, CHP seçmeni arasında gergin bekleyiş sürüyor.

Yaşanan olayların ardından Salı günü ilçeye gelen CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, tarafları ve partilileri dinledi. Herkesin eteğindeki taşları döktüğü, iddia ve suçlamaların havada uçuştuğu toplantıda söz alan CHP İlçe Başkanı Duran Orhan, Abdurrahman Günay ve ilçe yönetiminden bazı isimler; başka partiye çalıştıkları yönündeki iddiaları ve suçlamaları kabul etmedi.  

Toplantı sonunda partilileri sakin olmaya ve sükûnete davet eden İl Başkanı Aktay, gerekli notları aldıklarını ve konunun partilerinin İl Disiplin Kurulunda görüşüleceğini belirtti. Daha sonra ilçe yönetimiyle ve CHP Mut Belediye Başkan Adayı Mehmet Saydam’la görüşen Aktay, ilçeden üzgün ayrıldı.

İhanete uğradıklarını söyleyerek bir basın açıklaması yapan CHP Mut Belediye Başkanı Mehmet Saydam, “İçimizdeki bir operasyonla, içimizdeki bir ihanetten dolayı biz bu hale geldik. Biz ihanete uğradık. Arkadan vurulduk. Bundan sonra CHP’nin içindeki bu hainler, gerek Mut’ta gerek Mersin’de, gerekse Türkiye’de temizlenecek. Bunu buradan başlatıyoruz” dedi.

“Saydam, Artık ben Duran Orhanı ve bazı yönetimi ilçe Başkanı ve yönetim olarak kabul etmiyorum.“

Suç duyurusunda bulundum diyen Saydam konuşmasına şöyle devam etti, “bir ay önce yapılan anketlerde birinci partiydik. Oyumuz 15 bin ile 16 bin arasıydı. Son 15 gündeki bu operasyonlarla, özellikle Vahap Beyin mitinginden sonra yol üstünde İyi Parti’ye bir selam vermelerini iyi kullandılar. Netice itibariyle bir içimizden bir ihanete uğradık. Tabi seçim günü parti binasında olaylar oldu. İlçe Başkanı tartaklandı ki çok acı olaylar olabilirdi. Ben olmasaydım, parti başkanı belki linç edilecekti. Başkanı parti yönetim odasına kaçırıp kapıyı kilitledim. Olaylar yatıştıktan sonra odanın penceresini açıp evine gönderdim. 2 gün sonra İl Başkanımız geldi. Parti binamız ful partililerle doluydu. Saat 11,30’da toplantı başladı. Tam 5 saat devam etti. 5 saat boyunca buradaki yaklaşık 500 partili içini kustu döktü. Herkes ne biliyorsa İl Başkanına anlattı. Arkadaşlar dedi ki, falan kişi bana İyi Parti’ye oy istedi. Falan kişi dediği, CHP’nin Yönetim Kurulu Üyesi. Oradan bir arkadaşımız çıktı, falan kişi şurada bana İyi Parti’ye oy istedi. Bu dedikleri kişi Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanı. Ben İlçe Başkanı demiyorum, İlçe Başkanı olarak da kabul etmiyorum” dedi.

Seçimden bir gün önce şöyle bir algı yaratıyor diyen Saydam, “kendisi burada itiraf etti. Demiş ki buradaki partililere, cumartesi günü Mehmet Saydam, Selahattin Arslan, bizim kontenjan meclis üyemiz. Alperen Mut, İttifak olan AKP’nin İlçe Başkanı Soner Solak’la görüşüp onları destekleme kararı almışlar. Şimdi bizim arkadaşımız da Mehmet Yıldız. Bunu duyar duymaz köpürmüş. Böyle bir alçaklık olur mu demiş. Şimdi bunu partide söylüyor. Bu algı yaratıldı. Salı günü burada İl Başkanımız sözde İlçe Başkanına sordu, sayın İlçe Başkanı Duran Orhan böyle bir şey söyledin mi, dedi. Evet söyledim dedi. Peki bunu nereden duydun dedi. Onu söyleyeni söylemem dedi. Böyle bir şey olabilir mi? Seçim arifesinde CHP’nin AKP’yi destekleyeceği yalanını niçin söylüyorsun. Onu şunun için söylüyorlar. Ona onu söyleyen kişi yani CHP’lileri gaza getirecek, aman AKP kazanmasın, Mehmet Saydam ve ekibi AKP’yi destekliyormuş, biz İyi Parti’yi kazandıralım. Dolayısıyla ben Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. Hukuki süreçte devam edecek. Yani bu şekilde CHP’nin başka bir partiyi destekleme yalanını ortaya atıyor. Bunu bütün Mut’a yayıyor ve bizim seçim kaybetmemize sebep olsun diye yapıyor. Bir de ayrıca benim bir şahsi duruşum var değerli arkadaşlar. Kimse kimsenin onuruyla, haysiyetiyle oynayamaz. Ben bugüne kadar dik durdum. Bundan sonra da dik dururum. Hiçbir zaman bana namus gibi emanet edilen bir partiyi başka birine satılmasına, kendim yapmayacağım gibi bunu yapanlardan da hesap sorarım.”

“2014’TE DE İFTİRA ATTILAR”

Aynı ekibin aynı dümenleri 2014 seçimlerinde de yaptıklarını söyleyen Saydam, “O zaman da aynı ekip MHP’yi Başkan Nebi Yılmaz’ı destekledi. Fakat onu öyle bir algı operasyonuyla benim yaptığımı söylediler. Ben tabi her gittiğim köyde, mahallede onun doğru olmadığını, bizim öyle bir şey yapmamızın uygun olmadığını ve yapmayacağımızı söyledim. Ama iftira öyle ağır ki, gece gündüz iftira, yalan. Ben hep şunu dedim, size de söylüyorum aynı şekilde. 2014 yılında yapılan seçimde, Aslan Küçük’ün aday olduğu seçimde, ben şahsım adına konuşuyorum. Mehmet Saydam’ın buradaki bir Mut’lu seçmene, oyunuzu MHP’ye verin veya başka bir partiye verin, dediğimi duydunuz mu. Bunu araştırın diyorum. Bu üzerimizde bir namus lekesi gibi kalmasın. Ben çok ağır konuştum o dönem. Yine hala bu süreçte, 2019 belediye seçimlerinde de aynı yalanı, aynı iftirayı atıyorlar. Şunu söylüyorlar; 2014’te Mehmet Saydam bize kaybettirdi, Nebi Yılmaz’ı destekledi diyorlar. Şimdi ondan intikamımızı alalım, yalanını söylüyorlar. Bende şunu söylüyorum, öyle bir şey olmadı, bunu araştırın. Hatta iftirayı ispatlarız, diyorlar. Çağırıyorsun, geliyorsun, en son dayandığı nokta, duydum, oluyor.”

Şimdiki yönetimin partiye açık seçik ihanet etmesine rağmen neden hala görevde olduğunu anlayamadığını söyleyen Saydam, partinin genç bir kadroya teslim edilmesini istedi. Saydam, “Benim düşüncem Mut’la ilgili, bakın bütün samimiyetimle söylüyorum Mut’la ilgili benim hiçbir düşüncem yok. Benim tek bir amacım var, Mut İlçe Yönetimine genç bir kadro. 3-5 arkadaşımız orta yaşlı olabilir, geri kalan 9-10 arkadaşımız 40 yaş altı bir genç kadroya partiyi teslim etmek. Bundan sonra, genç bir arkadaşımızın Belediye Başkanı olması, genç arkadaşlarımızın Belediye Meclis Üyesi olması, bir de en önemlisi, partimize sağlam karakterli, partiyi düşünen, ülkeyi düşünen, Cumhuriyeti düşünen insanların yönetimde olması amacımız, hedefimiz bu” dedi.

“İHRAÇ İSTEMİYLE SEVK EDİLDİLER”

İl Başkanının ilçe parti binasına gelerek tutanakları tuttuğunu ve ifadeleri aldığını, o saydığı kişilerin ihraç istemiyle İl Disiplin Kuruluna sevk edildiklerini söyleyen Saydam, “Kararı İl verir, Yüksek Disiplin kurulu verir. Çünkü kimin ne yaptığı açık ve seçik ortada. Bende sizlere şunu söylüyorum arkadaşlar. Bugüne kadar yapılanların hepsini affettim. Hiçbir zaman da büyütmedim. Ama onun doğru bir yöntem olmadığını gördük” şeklinde konuştu.

“TEMİZLİĞİ BAŞLATIYORUZ”

Partiyi büyütmekle görevli olduklarını, ama bugüne kadar büyüyememelerinin sebebini partiyi satanların yanlarında ve içlerinde olmaları olarak gören Saydam, “Bizlere yardımcı olun. Biz iyi bir kadroyla yola çıktık. Pırıl pırıl 16 meclis üyesi adayımızı herkes beğendi. Mut’un 91 köyünü tamamen gezdik. Herkes çalışmamızı beğendi. Ama içimizdeki bir operasyonla, içimizdeki bir ihanetten dolayı biz bu hale geldik. Biz bir ihanete uğradık, arkadan vurulduk. Bundan sonra CHP’nin içindeki bu hainler, gerek Mut’ta, gerek Mersin’de gerekse Türkiye’de temizlenecek. Bunu buradan başlatıyoruz” dedi.

Saydam, “üzülecek, moral bozulacak bir durum olmadığını, sadece öfkeli olduklarını, öfkelerinin bu grubun görevden alınınca dinecek. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmalarıyla birlikte Mut Belediyesi’nin 4 katı büyüklüğünde yere hakimiz. Verdiğimiz vaatlerin hepsini çözeceğiz” diyerek sözlerini bitirdi.  

 

Bu haber 633 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi