Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu'ndan Türkülü Kayısı hasadı

Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu'ndan Türkülü Kayısı hasadı

Tarih 08 Mayıs 2020, 01:31 Editör HASAN ÇETİN

Türk Halk Müziği sanatçısı Musa Eroğlu'ndan Türkülü Kayısı hasadı

Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu, Mersin’in Mut ilçesinde Kayısı sezonunu sazıyla sözüyle “Yolun sonu görünüyor” türküsünü söyleyerek kayısı hasadı sezonunu açtı.

Türk Halk Müziği dalında Türkiye’de rakip tanımayan Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu, memleketi olan Mersin’in Mut ilçesine gelerek Türkülü kaysısı hasadı başlattı.

1946 yılında Mut ilçesine bağlı Kumaçukuru Mahallesinde dünyaya gelen Musa Eroğlu, memleketini terk ederek ünlü halk müziği sanatçısı unvanına sahip oldu. Mihriban, Telli turnam, Halil İbrahim, Yolun sonu görünüyor ve Turnaların göçü gibi türküleriyle ün kazanan Halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu, rakipsiz bir sanatçı oldu.

Türkiye’nin sofralık kayısıda yüzde 85’ini karşılayan Kayısı diyarı aynı zamanda memleketine gelen Musa Eroğlu, Mersin’in Mut ilçesinde Kayısı sezonunu sazıyla sözüyle “Yolun sonu görünüyor” türküsünü söyleyerek kayısı hasadı sezonunu açtı.

120 dekarlık bir kayısı bahçesini gezerek kayısı meyvelerinde incelemelerde bulunan Musa Eroğlu, Kayısı ağaçlarının arasında poz vermeyi de ihmal etmedi.

“Koronavirüsü yüzünden elimizi yüzümüzü yıkamaktan aşındık” dedi.

Son günlerde dünyayı esir altına alan (Koronavirüs-19) hastalığına değinen Musa Eroğlu, “Öncelikle Kayısı çok güzel herkese bereketli olmasını diliyorum. Koronavirüs bulaşıcı bir şey öğrendiğimizi düşünüyorum Türkiye genelinde kızmasınlar da artık elimizi yüzümüzü yıkamaktan aşındık. Ama bulaşıcı nefesten bulaşıyor sürtünmeden bulaşıyor. Biraz daha dikkatli olalım bilim adamlarının dediğine kesin kes uyalım. Bizimde ana baba tabirimiz vardı biz kabadayıyız yani. Acı patlıcanın yemeği güzel olur gibi onun için biraz daha sabredelim. Evimizde olalım. Tabi evimizde olursakta çalışamıyoruz kayısı dalında kalıyor herkese sağlık diliyorum. Çünkü temizlik konusunu başarırsak sanıyorum başaracağız” dedi.  

Eroğlu sözlerine şöyle devam etti, “ Bizim Mut deyince aklımıza coğrafya olarak kayısıda Mut çok önemli. Sofralık kayısımız bu. Turfandası Türkiye’nin hemen hemen yarısından fazlasını üretiyor. Yeni nesil çok iyi biliyor bu işleri. Bu bahçeyi tebrik etmek için buralara geldik. Bütün Mut’luları tebrik ediyorum ayrıca bu bahçeyi de tebrik ediyorum çünkü çok emek çekilmiş. Bugün itibarıyla kayısı sezonunu açıyoruz herkese hayırlı uğurlu olsun. Mut’lulara bereketli bir yıl diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kayısı bahçesinin içerisine oturup eline sazını alan Musa Eroğlu, en güzel türkülerinden biri olan “Bana Ne Burandan Kardan, Aşağıdan Yukarıdan Yolun Sonu Görünüyor” Türküsünden bir dörtlük çalıp söyleyerek Türkülü Mut Kayısı hasadını başlatmış bulundu.

 

Bu haber 393 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Başkan Şeker'in Covid 19 virüs açıklaması

Başkan Şeker'in Covid 19 virüs açıklaması Başkan Şeker'in Covid 19 virüs açıklaması

Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da mezbahanede kesilmiş halde bulundu

Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da mezbahanede kesilmiş halde bulundu Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da mezbahanede kesilmiş halde bulundu

ANKET

SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRİSİNİZ
Tüm Anketler

Taban ve Tavan11 Mayıs 2020


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi