Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Mut İlçe Kaymakamı Köken Karacaoğlan mezarını ziyaret etti

Mut İlçe Kaymakamı Köken Karacaoğlan mezarını ziyaret etti

Tarih 20 Eylül 2020, 16:41 Editör HASAN ÇETİN

Mut İlçe Kaymakamı Köken Karacaoğlan mezarını ziyaret etti

Mersin’in Mut ilçesine bağlı Karacaoğlan Mahallesi ve Dere mahalle sınırları içerisinde bulunan Karacaoğlan ve Karaca kız mezarında düzenleme çalışmaların yapılacağı bildirildi.

Kaymakam Muammer Köken Karacaoğlan Mahallesinde Karacaoğlan ve Karacakız Anıt mezarlarını ziyaret ederek mezarların bakım ve onarımı ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Karacaoğlan Mezarını ziyaret eden Kaymakam Mumamer Köken, “Burası efsanelere konu olmuş Türk edebiyatımızın temel taşlarından biri olan Karacaoğlan’ın vefat ettiği, buralarda bir zaman yaşadığı bir tepe. Karşı tepede karaca kızın yaşadığı tepe. Karacaoğlan tabi aşık olmuş ve kızın peşinden yıllarca dolaşmış. Buralarda şiirler yazmış edebiyatımıza ve türkülere konu olmuş” dedi.

Köken sözlerine şöyle devam etti, “biz bu bölgeyi bugün gördük. Buraları tespit ettirmekle meşğuluz. Kültür bakanlığına tahsisi yapılması konusunda gerekli çalışmaları yapacağız. Burayla ilgili ne gerekiyorsa burada şenlik düzenlenmesi gibi muhtarlarımızın planları var. Onun yapılması ile ilgili bazı levhaları eskimiş daha önceki yıllarda bir tadilat görmüş ama çok uzak olması buranında kar alması nedeniyle bazı şeyler yok olma derecesine gelmiş. Öncelikle bu konuyla ilgili bu binanın kime ait olduğunu tespit edilmeli ayrıca Selçuk üniversitesine ve Mersin üniversitesine burayla ilgili bir doktora çalışması yapılması gerekir. Çünkü köylülerden bazı şiirler dilden dile devam ediyor duyuluyor. Duyulmayan şiirleri de varmış. Belki buradaki yaşlılarımızdan sözlü tarifi yapılarak bunlar tespit edilir. Belki bir kitaba gider çünkü genç nesil çok şiiri bilemiyor şiirini ezbere okuyanlarda 1948-1949 doğumlu. Onlarda hak vaki olduklarında geriye kalanlarına nasıl bırakacaklar. Bunların bir yazıya söze dökülmesi gerekiyor. Karacaoğlan herkesin sahip olduğu değer ama, biz mezarının burada olması ile Karacaoğlan diye bir köyümüzün olması sebebiyle Karacaoğlan’ın yaşadığı yer burası hesabıyla bunlarında tarihi tespit ederek ispatlayabiliriz ülkemizin bin türlü değerinden en önemlilerinden birisini gün yüzüne çıkartıp insanlarımız buraya senede bir kerede olsa gelip görüp buranın havasını koklaya bilir kendi kültürünü önemseyebilir diye düşünüyorum” diyerek sözlerini bitirdi.  

Karacaoğlan ile Karacakız Efsanesi


Mut'a bağlı Karacaoğlan (Çukur) Mahallesi ile Dere Mahallesi arasında Karacaoğlan ile Karacakız tepesi diye bilinen iki tepe vardır. Yörede tepelerin bu adı almasıyla ilgili aşağıdaki efsane anlatılmaktadır:

 

Gezgin bir yaşam sürdürmüş olan Karacaoğlan, bir gün Mut'un Karacaoğlan (Çukur) Mahallesine gelir. Burada sazı ve sözüyle herkesin sevgi ve saygısını kazanır, daha sonra bu köyden ayrılıp Elif adlı güzel bir kızın obasına geçer. Yörede Karacakız adıyla tanınan Elif, oba beyinin kızıdır. Karacaoğlan, Karacakız'ı ilk gördüğünde ona aşık olur ve bir türlü obadan ayrılamaz, Karacakız da Karacaoğlan'a tutulmuştur. Oba beyi, Karacaoğlan'ın yanık söyleyişinden, kederli görünüşünden onda bir değişikliğin olduğunu anlar ve bunun sebebini öğrenmek ister. Karacaoğlan, derdini anlatmak istemez, ancak bey ısrar edince Elifle evlenmek istediğini söyler. Bey, bu duruma çok sinirlenir ve kendisine verecek kızının olmadığını sert bir şekilde ifade eder. Karacaoğlan bu cevaba çok içerler ve Elif'le kavuşmalarının mümkün olmadığını anlayarak obadan ayrılmak zorunda kalır. Aradan yıllar geçer, Karacaoğlan'ın saçı sakalı ağarır, ancak bir türlü Karacakız'ı unutamaz. Son kez onu görebilmek düşüncesiyle Çukur köyüne gelir. Çevresinde toplananlara Karacakız'ı, obasının bulunduğu yeri sorar, fakat herkes üzgün üzgün başını önüne eğer. Yaşlı bir köylü, Karacakız'ın çok uzun bir süre karşı tepede kendisini beklediğini, sonunda ümidini kaybederek hayattan elini eteğini çektiğini ve yine bu tepede öldüğünü, mezarının da buraya yapıldığını söyler. Karacaoğlan, bu duruma çok üzülür, tepeye çıkıp mezar başında dua eder, daha sonra Karacakız'ın mezarını rahatça görebileceği karşı tepeye gidip buraya oturur, Karacakız için saz çalıp yanık şiirler söyler, günlerce yerinden kalkmaz, sonunda bu tepede can verir. Köylüler, Karacaoğlan'ı bu tepeye defneder. Olayın ardından Karacakız'ın öldüğü tepeye Karacakız Tepesi; Karacaoğlan'ın öldüğü tepeye ise Karacaoğlan Tepesi adı verilir.

 

Yörede her yıl yaz gelince bu tepelerden birinden mavi diğerinden yeşil bir ışığın yükselerek bunların gökyüzünde birleştikleri anlatılır ve bu ışıkların hayattayken kavuşamayan bu aşıklara ait olduğuna, bunları ancak yürekten sevenlerin görebileceğine inanılır.

Bu haber 247 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

incir 7 lirayla sezonu kapattı

incir 7 lirayla sezonu kapattı incir 7 lirayla sezonu kapattı

AK Parti Mut İlçe Yönetimi gazetecilerle bir araya geldi

AK Parti Mut İlçe Yönetimi gazetecilerle bir araya geldi AK Parti Mut İlçe Yönetimi gazetecilerle bir araya geldi

ANKET

MUT'TA ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKILIYORMU
Tüm Anketler

MUT’TA ÖLÜMLÜ KAZALAR26 Ekim 2020


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi