Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Mut'ta vaka sayısı yarı yarıya azaldı

Mut'ta vaka sayısı yarı yarıya azaldı

Tarih 24 Mart 2021, 08:46 Editör HASAN ÇETİN

Mut'ta vaka sayısı yarı yarıya azaldı

Mersin Mut Kaymakamlığı’nca düzenlenen Muhtarlar ve Halk Buluşması’nda konuşan Mut Kaymakamı Fatih Erdoğan, ilçede Covid-19 (korona virüs) vaka sayılarının yarı yarıya azaldığını kaydetti.

 

Mut Ziraat Odası Konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Fatih Erdoğan, kontrollü normalleşme ve açılma süreciyle birlikte ülke genelinde artış gösteren vaka sayılarına ters oranda ilçede vaka sayılarının azaldığına dikkat çekti.

 

Erdoğan, “Özellikle Mart ayı itibariyle dinamik denetimler dediğimiz kontrollü normalleşme süreciyle birlikte bir açılma sürecindeyiz. Tabi bu süreçte gündemi yakından takip ettiğiniz üzere genel olarak ülkemizde vakalar, açılmayla birlikte artmış durumda. Fakat şunu açıkça ifade etmeliyim ki, iki haftalık süreçte başta muhtarlarımızın ve daire amirlerimizin sahada olmasıyla, bizler şöyle bir 10 gün içerisinde mevcut vaka sayımızı yarı yarıya indirdik. Özellikle Şubat ayının son iki haftasında artan vaka sayımız, başta ben ve diğer kurumların sahaya inmesiyle, kırsalda muhtarlarımızın işi sıkı tutmasıyla şu anda yarı yarıya azalmış durumda. Yani şu anda ülke gündemine ters bir şekilde bizim vaka sayılarımız düşüş göstermektedir” dedi.

 

Gevşekliğe mahal vermeyeceğiz diyerek Rehavete girilmemesi uyarısında bulunan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti, “gevşekliğe mahal vermeyeceğiz. Çünkü takdir edersiniz ki, kontrollü normalleşme süreciyle birlikte, açılmayla birlikte vaka sayılarının bir noktadan sonra yükselişe geçeceğini düşünüyoruz. Ancak bu yükseliş bizi, sağlık camiamızın, sağlık idaremizin kontrolü altında tutabileceğimiz bir yükselişle sınırlı kalırsa, biz zannediyorum ki bu süreci daha sıkıntısız daha problemsiz geçireceğiz. Kontrolsüz ve ani yükselişler hem sağlık personelimizin zorluk yaşamasına hem de imkanlarımızın zorlanmasına sebebiyet verecektir. İlçede bir denetim mekanizmasının oluştuğunu ve Mart ayının başından itibaren il genelindeki raporlar incelendiğinde nüfusa oranla en çok denetimin yapıldığı ilçenin Mut olduğunu sözlerine ekleyen Kaymakam Erdoğan, lokal denetimlerin arttırılması gerektiğini belirterek, bu konuda muhtarlardan destek istedi.”

 

Toplantıda, İlçe Sağlık Müdürü A. Kadir Koç tarafından da ilçedeki aşılama çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi. Aşılamayla ilgili hedef nüfusun yaklaşık 10 bin 400 kişi olduğunu belirten Koç, “Şu anda tüm grubu ele aldığımızda yüzde 77’si aşılanmış durumda” dedi.

 

Koç, konuyla ilgili şu bilgileri verdi, “Farklı yaş gruplarını aldığımız zaman beşerli yaş grupları şeklinde, 90’lı yaş grubunda yüzde 72 gördük şu anda. 85 – 89’da yüzde 80 Bunların birinci dozları tamamlananlar. İkinci dozları da randevuları oluşuyor. Ret olarak da aile hekimlerimizin ulaştığı 90 yaş grubunda, yaklaşık yüzde 10’unda bir ret oranı var. Gene 85 – 89’da yüzde 4,5. Retleri de çıktığımız zaman, yüzde 20’lik yaklaşık bir kesime henüz tam ulaşmamışız. Yani bu kişilerin aşı randevuları alınmamış veya kendisine ulaşıp ret durumunu da bilmiyoruz.” Dedi.

 

Bu haber 463 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Mersin'de 3,9 büyüklüğünde deprem

Mersin'de 3,9 büyüklüğünde deprem Mersin'de 3,9 büyüklüğünde deprem

Kayısı kenti Malatya'da Mut kayısı satılıyor

Kayısı kenti Malatya'da Mut kayısı satılıyor Kayısı kenti Malatya'da Mut kayısı satılıyor

ANKET

MUT'TA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ YETERLİMİ
Tüm Anketler

KİLİSE ve KARGA06 Nisan 2021


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi