Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Mut'ta Susuzluktan bir Mahalle (köy) haritadan silindi

Mut'ta Susuzluktan bir Mahalle (köy) haritadan silindi

Tarih 17 Eylül 2021, 10:38 Editör HASAN ÇETİN

Mut'ta Susuzluktan bir Mahalle (köy) haritadan silindi

Mersin’in Mut ilçesine bağlı aynı zamanda ünlü sanatçı Musa Eroğlu’nun doğup büyüdüğü Kumaçukuru Mahallesi susuzluk yüzünden terk edildi. Köye hala sahip çıkan yok.

Mersin Büyükşehir Başkanı Vahap Seçer'e seslenen köylüler bizzat Mut ilçesine gelerek köyün durumuna bakıp köyün su sorununu çözmesi isteniyor. Memleketinde Türkiye'de eşi benzeri olmayan susuzluktan bu çağda yok olan köyü kurtaramayan eski Belediye Başkanı Selahattin Arslan'da acaba gidip köyü gezdimi.

1912 yılında kurulan ve 40 haneden oluşan Mersin’in Mut ilçesine bağlı ve aynı zamanda Ünlü Türk Halk müziği Sanatçısının doğup büyüdüğü Kuma çukuru Mahallesi (köyü), susuzluk nedeniyle terk edildi. Maalesef şu an haritadan silinmiş durumda yetkililerin ise umurunda değil.

Ünlü Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu’nun da doğup büyüdüğü Kumaçukuru Mahallesi, susuzluk nedeniyle terk edilerek haritadan silindi. Mut ilçesine 16 kilometre uzaklıktaki 40 haneli Kumaçukuru Mahallesi, içme suyu ve sulama suyu olmadığı için mahalle sakinleri köyü terk etmek zorunda kaldılar. Bu çağda Türkiye’de eşi benzeri olmayan ve susuzluktan yok olan Mahalle’ye (KÖY) neden sahip çıkılmıyor.

Yetkililerden yardım isteyen Kumaçukuru Mahalle Muhtarı Ali Yıldız ise, “Mahallemiz geniş bir araziye sahip. İnanın bir damla desen ne içme nede sulama suyu var. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz. Mahallemize içme ve sulama suyu gelse giden köylüler geri dönmeye hazır” dedi.

Türkiye’de bu çağda susuzluk nedeniyle terk edilen bir Mahalle olmadığını ifade eden Mahalle sakinleri, belki de bir eşi olmayan bir Mahalle olarak biliniyoruz. Mahalle geniş bir araziye sahip olmasına rağmen ne bir içme suyu nede bir sulama suyu olmadığından dolayı vatandaşlar, ilçenin Yazıalanı, Meydan ve Kelceköy Mahallelerine yerleşti. Bu çağda içme ve sulama suyu olmayan Türkiye'nin ender köylerinden birinde yaşıyoruz. Susuzluktan mahalle boşalmış durumda, nereye başvurduysak hep geri çevrildik. Kime başvurduysak yardımcı olmadılar. Mahallemize su gelirse, tekrar geri döner arazilerimizi tarıma kavuştururuz. Yeter ki mahallemiz haritadan silinmesin dediler.

Doğup büyüdüğü köyü için ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Musa Eroğlu, “7 ay önce Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne Mahalleme su gelmesi için ricaya gidiyorum, bana dua edin” demişti.

Köyün kuruluşunun 1912 yılı olduğunu ifade eden ünlü sanatçı, Mahalleye ilk suyun 1956’da geldiğinin ve gelir gelmez de kuruduğunun altını çizdi. Kumaçukuru’nun bir Alevi köyü olduğunu, yolunun hala toprak yol olduğunu belirten Eroğlu, köyün su sorununun çözülmesi için herkesten çözüm bulmalarını istedi.

En son Belediye seçiminde bir tek köylünün dahi olmadığı yerde 47 seçmen oy kullandı. Yazın Mahalleye bağlı Gerit yaylasında ikametgah eden kışın ise Yazıalanı, Kelceköy ve Meydan mahallesinde ikametgah eden bu seçmenler, Mahallelerine suyun gelmesini dört gözle bekliyor. Mahallelerinin haritadan silinmemesi için mücadele veriyor ve yetkililerden yardım istiyorlar.

En son toplantı yapılarak Mersin Büyükşehir sorumlusu ve ilçede 20 yıl belediye başkanlığı yapmış Selahatdin Arslan su için söz vermesine rağmen hala bir çözüm bulamaması dikkat çekiyor.

 

Bu haber 1270 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Dünyanın en büyük bayrağı esnaf desteği ile yeniden boyanıyor

Dünyanın en büyük bayrağı esnaf desteği ile yeniden boyanıyor Dünyanın en büyük bayrağı esnaf desteği ile yeniden boyanıyor

Mut Belediyesi'nden Mobil tahsilat kolaylığı

Mut Belediyesi'nden Mobil tahsilat kolaylığı Mut Belediyesi'nden Mobil tahsilat kolaylığı

ANKET

MESKİ ÇALIŞMALARINDAN MEMNUNMUSUNUZ
Tüm Anketler

DEVLET KALICIDIR İKTİDAR GEÇİCİ!16 Ekim 2021


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi