Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Mut Belediyesi Sponsorluğunda bin adet Kafkas ırkı anaç dağıtımı yapıldı

Mut Belediyesi Sponsorluğunda bin adet Kafkas ırkı anaç dağıtımı yapıldı

Tarih 10 Mayıs 2022, 03:11 Editör HASAN ÇETİN

Mut Belediyesi Sponsorluğunda bin adet Kafkas ırkı anaç dağıtımı yapıldı

Mersin Mut Belediyesi ve Mut-Gülnar Bal Üreticiler Birliği Başkanlığı işbirliği ile “Mut Arıcılık ve Bal üretimini Geliştirme Projesi” hayata geçti.

İlçe mahallelerindeki arı ırkını daha verimli hale getirmek, ilçede geleneksel arıcılık yapması nedeniyle arı gen yapılarının geliştirilmesi ve ıslahı için dışarıdan ana arı gelmesi gerektiği anlaşılması üzerine, Arı ırkının geliştirilmesi, bal rekoltesinin en az 2 kat artırılması, arı ırkının hastalıklara dayanıklı hale getirilmesi ve ayrıca uysal bir ırk meydana getirilmesi ile arı sokmalarının önüne geçilmesi için Mut-Gülnar Bal Üreticileri Birliği ve Mut Belediyesi işbirliği ile “Arıcılık ve Bal üretimini Geliştirme Projesi”hazırlandı.

Mut Tarım ve İlçe Orman  Müdürlüğü’nün proje aşamasında destek verdiği bu çalışmada, İlçede 65 bin dekar alanda kayısı, 300 bin dekar zeytin, 20 bin dekar erik, 26 bin dekar bağ, 24 bin dekar elma, 15 bin dekar badem, 10 bin dekar ceviz yetiştiriciliği yapılması göz önüne alınarak, ağaçların tozlaşmasında arıların önemi ve meyve rekoltesi yükselmesi için çok titiz bir çalışma yapıldı.

Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda gerçekleşen Anaç Arı dağıtımı programına Mut-Gülnar Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kadir Cesur, Mut Tarım ve İlçe Orman Müdürü Ekrem Bayır, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, bal üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üreticiliği Mut ve Mahallelerini kapsayan arıcılıkla uğraşan vatandaşlar için bal verimi yüksek “Kafkas Irkı” arılar yeni sahiplerini buldu. Bu yeni ırk arılarla birlikte arıcılığı geliştirip yaygınlaştırarak, arıcılık yapan vatandaşlarımızın gelirlerini arttırmak ve ilçemizde yaş meyvecilik yoğun olduğu için tozlaşma verimini arıcılık vasıtasıyla desteklenmesi hedefleniyor.

Açılış konuşmasını yapan Mut-Gülnar Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kadir Cesur; “İlçemizde beşinci jenerasyonunu tamamlayan anaç arılarımızın yenilenmesi yeniden birinci nesil olarak çoğalmasını istiyoruz. Dağıtılan bu Kafkas Irkı bal verimliği yüksek bir ırk. Bal toplama hortum uzunluğu 8 mm’dir. Mevcut ırklardan 3 mm daha fazla olduğu için ve bizim iklim koşullarımıza uyum sağlayacağı için tercih ettik. Projemizin hazırlanmasında Tarım ve İlçe orman Müdürlüğümüze, anaç arıların alınması için sponsor olan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’e teşekkür ediyorum” dedi.

Mut Tarım ve İlçe Orman Müdürü Ekrem Bayır konuşmalarında, yaz ve kış konaklama alanları için Orman İşletme Müdürlüğü ve Mut Belediyesi ile ortaklaşa çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. Özellikle kış konaklamalarında hırsızlıkların önlenmesi için yaz aylarından itibaren çalışmalar yapılacağını vurguladı.

Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker ise, “İlçemiz için, üretim için verilen her mücadelede bilinsin ki Mut Belediyesi yanlarındadır. Biz vatandaşımızın emeğiyle, gayretiyle verdiği mücadelesine destek olmak için çalıştık. Belediye Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum. Mut için hep birlikte bu karara imza attık ve bugün bu mutluluğu hep birlikte yaşıyoruz. İlçemiz için hayırlara vesile olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Mut Belediyesi sponsorluğunda alınan anaç arılar dağıtılmaya başlandı. Üreticiler dağıtılan yeni ırk arıların verimliliği yüksek olmasından dolayı memnun olduklarını belirttiler.

 

Bu haber 207 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Bu mevsimde Hasadı başlayan İncir görenleri şaşırttı

Bu mevsimde Hasadı başlayan İncir görenleri şaşırttı Bu mevsimde Hasadı başlayan İncir görenleri şaşırttı

MUT'DA 110 BİN TON KAYISI REKOLTESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MUT'DA 110 BİN TON KAYISI REKOLTESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ MUT'DA 110 BİN TON KAYISI REKOLTESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANKET

HANGİ PARTİ İKTİDAR OLURSA HUZUR OLUR


Tüm Anketler

VİZYON İNŞA EDEN LİDERLER: '' ERDOĞAN VE BAHÇELİ''20 Haziran 2022


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi