Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Mut'da Nohut Hasadı Başladı

Mut'da Nohut Hasadı Başladı

Tarih 02 Eylül 2022, 11:39 Editör HASAN ÇETİN

Mut'da Nohut Hasadı Başladı

Mersin’de nohut hasadı başladı

Mersin2in Mut ilçesinde 21 bin 855 dekar araziden 8 bin ton rekolte bekleniyor.

 

Mersin Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde 21 bin 855 dekar arazide Milli Nohut Tohumlarının Toprak ile buluşması projesi kapsamında gerçekleştirilen nohut hasadını gerçekleştirdi. Bu yıl 8 bin ton rekolte beklentisi var.

 

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, “Milli Nohut tohumlarımızı toprakla buluşması kapsamında Mut ilçesinde üreticilerimizle beraber Nohut hasatına katılım sağladık. Mayıs ayında vatandaşımıza yüzde 75 hibeli Azkan çeşidi nohutlarımızın 600 rakım üzerindeki arazilerindeki Mahallelerinde üreticilere dağıtmıştık. Bunların ekilişinde bitkisel olarak gelişiminden hasadına kadar Tarım Orman Müdürlüğü olarak bizzat üreticilerimizin takibini yaptık bu azkan çeşidinde üreticilerimiz memnun kaldı. Hastalıklara direnciyle, 1/10 verimiyle üreticilerimiz tarafından takdir gördü. Bu Bakanlığımızın yürüttüğü 20 ton projesi kapsamında atıl tarım arazilerimizin boş tarım arazilerimizin ekilmesi ile hem ekonomimize hem tarımımıza önemli katkı sağlamıştır. Bakanlığımızın bu yöndeki hibe destek tohum hibe projelerine buğdayda, arpada, nohut da müracaatlarımızı yapacağız inşallah üreticilerimizde bu zor dönemlerde destek olacağız tüm nohut üreticilerimize hayırlı bereketli sezonlar geçirmesini dileriz” dedi.   

 

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, çiftçinin yanında yer almaya devam ediyor. 21 bin 855 dekar araziden 8 bin ton rekolte beklentisi var.

 

Dağpazarı Muhtarı Mehmet Demir, “Mersin İl Tarım Müdürlüğü ve Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Milli Nohut Tohumlarının Toprak ile buluşması projesi kapsamında yüzde yetmiş beş hibe ile 4500 kg sertifikalı Azkan nohutlarının hasadını yapmış bulunmaktayız. Kaldırdığımız hasat sonunda veriminin yüksek olup hastalıklara direnci yüksek olup bu projenin arpa ve buğdayda da gelmesini istiyoruz” dedi.

 

(HSÇ-)

 

 

Bu haber 121 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Mut'ta Yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi

Mut'ta Yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi Mut'ta yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi

ANKET

CUMHURBAŞKANI KİM OLMASINI İSTERSİNİZ

Tüm Anketler

SAHİPSİZ MUT NERDE YETKİLİLER30 Eylül 2022


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi