Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Mut'ta asırlık çınar ağacı zararlı Böceğe Teslim Oldu

Mut'ta asırlık çınar ağacı zararlı Böceğe Teslim Oldu

Tarih 04 Eylül 2022, 12:36 Editör HASAN ÇETİN

Mut'ta asırlık çınar ağacı zararlı Böceğe Teslim Oldu

Mut'ta asırlık çınar ağacı zararlı Böceğe Teslim Oldu

Mersin'in Mut ilçesindeki Kelceköy Mahallesinde bulunan ve 300 yaşındaki çınar ağacı zararlı böceğe teslim oldu. 

Böceklerin zarar vermesi nedeniyle gövdesinde çatlaklar içerisinde zararlı böceklerin meydana geldiği, kuruyan dalların ise gölgelenmeye gelen vatandaşlara zarar verme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu çınar ağacı bakım istiyor.

Kelceköy Mahalle sakinleri, "Yaklaşık 300 yaşındaki ve Cami avlusunda bulunan çınar ağacı bu güne kadar Mahalle sakinlerinin sıcak havalarda gölgesinden faydalandığımız bir ağaç. Artık bakıma muhtaç hale geldi. Gövdesinde çatlaklar ve zararlı böcekler yuvalanmaya başlamış. Ağaç dallarında ise kurumalar. Kuruyan dallar bir anda kırılıp yere düşüyor. Altında gölgelenirken üzerimize düşebilir. Bizlerin can ve mal güvenliği tehlike arz ediyor. Zararlı böceklerden kurtarılması için Çınar ağacının ilaçlanmasını ve kuruyan dalların kesilmesini istiyoruz. Bu konuda yetkililerin duyarlı olmasını istiyoruz” dediler.

Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar ise, yaklaşık 300 yıllık Çınar ağacının, zararlı böcek ve bakterilerin istilasına uğradığını ifade ederek, "Şuan asırlık yaklaşık 300 yıllık Çınar ağacının çürüyen kısımları böcek tahribatına maruz kalmasından dolayı gövde kısmının çürümeye başlaması ilaçlanarak önlenebilir. Eğer ilaçlama ve bakım yapılmazsa her gün büyümekte olup yetkililerin önlem almaması durumunda devrilme tehlikesi büyüktür. Ayrıca böyle asırlık ağaçlar korumaya alınıyor bununda korumaya alınmasını istiyoruz. Dalların büyük ve uzun olmasından dolayı kuruyan dallar bir anda kırılıp yere düşüyor, bu da gölgesinden faydalanmaya gelen vatandaşlara zarar vereceğinden dolayı yetkililerin bir an önce tedbir alıp zararlı böceklere karşı ilaçlama, kuruyan dallarının kesilmesi ve korumaya alınması gerekmektedir” dedi.

Su konusunda gerekeni yaptıklarını söyleyen Kelceköy Sulama kooperatifi Başkanı Hasan Tepe “Mahalledeki ağaçlar eskiden salma suyla sulanıyordu. Şimdi ise damlamayla sulandığı halde yinede hem damlama hem de sulama suyla sulayarak elimizden geleni yapıyoruz. Yalnız gövde kısmında bakımsızlık nedeniyle zararlı böcekler çoğalmaya başlamış. Ayrıca kuruyan dallar çoğalmış. Zararlı böcekler çınar ağacına zarar verdiği gibi kuruyan dallarda altında gölgeleyen Mahalle sakinlerine zarar veriyor. Yetkililerin Mahallemizin sembolu olarak bildiğimiz Çınar ağacının koruma altına alınmasını, zararlı böceklere karşı ilaçla mücadele yapılması ve kuruyan dalların temizlenmesini istiyoruz” dedi.

Bu haber 353 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Mut'ta Yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi

Mut'ta Yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi Mut'ta yayalara öncelik duruşu Hayata saygı duruşu konulu etkinlik düzenlendi

ANKET

CUMHURBAŞKANI KİM OLMASINI İSTERSİNİZ

Tüm Anketler

SAHİPSİZ MUT NERDE YETKİLİLER30 Eylül 2022


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi