Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Tarih 30 Eylül 2022, 00:22 Editör HASAN ÇETİN

Zeytinin merkezinde fiyatlar düştü, yağının fiyatı ise ikiye katlandı

Elekten geçen en küçük zeytinyağı için alımı yapılan zeytinin kilosu 6 liradan 4 liraya, iri zeytin fiyatını ise 14 liradan 13 liraya düştü

45 ile 60 TL arasında satılan zeytinyağının fiyatının ise 100 TL olduğu kaydedildi  

Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı deposu olarak bilinen Mersin'in Mut ilçesinde, yeni hasadın başlamasına rağmen fiyatı düştü ama zeytinyağının fiyatı ise ikiye katladı. 

Mersin'de zeytin üretiminin yüzde 75'i, Türkiye üretiminin ise yüzde 15'inin gerçekleştirildiği Mut ilçesinde, 15 milyon zeytin ağacı bulunuyor. İlçede üretilen zeytinyağına 'Mut Zeytinyağı' adıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi. İlçede 10 zeytin salamura işleme tesisi ile 20 zeytinyağı fabrikası faaliyet gösteriyor. Ekim ayının ikinci haftasından itibaren tam hasat dönemine geçilecek bölgede zeytinin fiyatının düşük yağının ise iki kat fazla olması dikkat çekiyor.

Egede Zeytin’in taban fiyatı 15 lira iken Mut ilçesinde 4 liradan alınmasına dikkat çeken üreticiler destek istedi. Bir hafta önce zeytin için taban fiyat 6 tavan fiyat 14 lira fiyat veren tüccarlar fiyatı aşağı çekti. Elekten geçen en küçük yağı için alımı yapılan zeytinin kilogramı 4 lira olurken, iri zeytin fiyatını ise bir anda 13 liraya düşürdü. Öte yandan 45 ile 60 TL arasında satılan yağın fiyatının ise 100 TL olduğu kaydedildi.  

“Yağlık zeytin 4 lira, zeytinyağı 100 TL”

Egede yağlık zeytinin taban fiyatının 15 lira olduğunu belirten Mut Ziraat Oda Başkanı Hıdır Kar, “Zeytin fiyatlarımız sezon başlamadan 2 lira 3 lira düşmektedir. Başlamadan bu niye düşüyor. Zeytinyağı 100 liraya satılırken yağlık zeytin 4 lira” dedi. 

Üreticilerin, zeytini bugünlerde toplamamaya gayret göstermesini isteyen Kar, “Ekim ayının 15’ine kadar zeytinlerimizi toplamayalım. Tüccarlarımızın tamamı gelmiş değil. Çoğunluk gelmedi, yağmur yağmadı. Lütfen zeytini toplamamaya gayret gösterelim. Egede taban fiyat uygulanıyor. Bizim Mut’ta neden uygulanmıyor. Yetkililerin buna kulak vermelerini istiyorum. Zeytinyağı fiyatları şu anda 100 liraya satılıyor. Kooperatifimizde satıyor, esnaflarımızda satıyor. Geçen yıl 40 lira ile 60 lira arasında satılan zeytinyağı bu yıl şu anda 100 liradan satılıyor” diye konuştu.

“15 milyon zeytin ağacımız var”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır ise” İlçemizde 700 bin dekar tarım arazisi mevcut olup bunun 300 bin dekarı zeytin üretim alanlarımızdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 12,5 milyon zeytin ağaç varlığımız var. Kayıtsız zeytin ağaçlarımızla beraber ilçemizde 15 milyon zeytin ağaç varlığımız vardır. Mut ilçemizde zeytincilik 100 yıllar öncesine dayanmaktadır. Mut zeytinimiz ve zeytinyağımızın gerek iklimsel avantajıyla kaliteli natürel üretim avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmaktadır. Gerek Fransa ya, gerek Japonya’ya, gerek Birleşik Arap ülkelerine ilçemizden ihracat yapan firmalar bulunmaktadır. Mut zeytinyağımız sıfır 8’in altında peroksit değeri 8 ile 9’larda olmasıyla raf ömrünün peroksit avantajıyla daha uzun olmasıyla ve içeriği sağlık bileşenlerinin sayesinde natürel organik ve polifon miktarı olarak dünya piyasalarında ön plana çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 307 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Kaza yapan kamyon alev alev yandı

Kaza yapan kamyon alev alev yandı Kaza yapan kamyon alev alev yandı

YİNE BIKTIRAN TAKTAK KAZASI

YİNE BIKTIRAN TAKTAK KAZASI YİNE BIKTIRAN TAKTAK KAZASI

ANKET

CUMHURBAŞKANI KİM OLMASINI İSTERSİNİZ

Tüm Anketler

YETKİLİLER ARTIK SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKIN02 Aralık 2022


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi