Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Asırlık çınar ağacı zararlı böceğe teslim oldu

Asırlık çınar ağacı zararlı böceğe teslim oldu

Tarih 05 Eylül 2019, 07:11 Editör HASAN ÇETİN

Asırlık çınar ağacı zararlı böceğe teslim oldu

Mersin’in Mut ilçesindeki Karacaoğlan çınaraltı parkındaki bin yıllık tescilli çınar ağacı yok olmaya mı terk edildi. Etrafını çevirmek çözüm değil diyen vatandaşlar bir an önce çaresi bulunup yaşatmak için uğraş verilsin kesmeyi ise sakın aklınızdan geçirmeyin dediler.

Mersin’in Mut ilçesi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda, aralarında bin yaşındaki çınarın da bulunduğu tescilli beş ağaçtan biri zararlı böceklere boyun eğmek zorunda kaldı. 1000 yıllık çınar ağacının gövde kısmındaki yarılma tehlike saçıyor.

Çınarı ağacının göçme tehlikesi göz önüne alınarak etrafının korkuluklarla çevrilmesine rağmen yetersiz durumda. Mut Belediyesinin Dikkat diyerek astığı levhada, “Çınar ağacının gövdesindeki çürüme ve çatlamadan dolayı Çevre Şehircilik Müdürlüğünün 26–08–2019 tarihli yazısına istinaden güvenlik gerekçesi ile ağacın bakımı yapılıncaya kadar geçici olarak kapatılmıştır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin tehlikeye atmaması için ağaç altında durmaları önemle rica olunur” yazısı dikkat çekti. Her ne kadar çınar ağacının etrafı korkuluklarla çevrilse de gövde kısmının yarılma durumunun bir an önce önlem alınması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, yetkilileri göreve davet ettiler.

Mut Belediyesinden alına bilgiye göre, Mut Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne yazı yazıldığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yaptığı incelemeden sonra güvenlik çemberine alınması istendi. Orman bölge müdürlüğüne yazı yazılarak orman mühendisi istendi. Ağaçta bu hafta içinde gereken inceleme yapılarak kesilmesi ya da bakım yapılması kararı alınacak bilgisi verildi.

Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, bin yıllık anıt ağaç olarak tescilli çınar ağacının, zararlı kurt ve bakterilerin istilasına uğradığını ifade ederek, "Şuan asırlık çınar ağacının çürüyen kısımları böcek tahribatına maruz kalmasından dolayı gövde kısmının çürümesi sonucu, çınar ağacının gövde kısmında büyük yarılma meydana gelmiştir. Buda her gün büyümekte olup eğer yetkililerin önlem almaması durumunda göçme tehlikesi büyüktür. Çınar ağacının gövde kısmının etrafı çevrilmesine rağmen dallarının büyük ve uzun olmasından dolayı göçmesi durumunda çevresinde gölgeleyen vatandaşlara zarar vereceğinden dolayı yetkililerin bir an önce tedbir alıp eski haline kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

İlçede sıcaklara dayanamayıp serinlemek için kendini Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’na atan vatandaşlar ise, “Mut ilçesinde bizlerin gidebileceği tek yer Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı olup çınar ağaçlarının gölgesinde serinliyoruz. Sıcak havalarda günümüzün büyük bir bölümünü burada oturup serinlemekle geçiriyoruz. Bin yıllık anıt ağaçları bakımsızlıktan kurt ve böceklerin kurbanı olmuşlar. Ağaçların gövdelerinde büyük kurt delikleri meydana gelmiş. Zararlı böceklerin istilasına uğramış durumdalar. Şu an ise Çınar ağacının bir tanesi gövde kısmından yarılmış tehlike saçıyor. Bizler gölgesinde otururken bile korku dolu anlar yaşıyoruz. Her geçen gün ağacın daha da kötüye gitmesi demektir. Buna yetkililerin bir an önce çare olmasını istiyoruz” diye konuştular.

 

Bu haber 1046 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Mut'ta kumarcılara şok baskın

Mut'ta kumarcılara şok baskın Mut'ta kumarcılara şok baskın

Mut'ta 2 traktör kazası 1 ölü 2 yaralı

Mut'ta 2 traktör kazası 1 ölü 2 yaralı Mut'ta 2 traktör kazası 1 ölü 2 yaralı

ANKET

SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRİSİNİZ
Tüm Anketler

Taban ve Tavan11 Mayıs 2020


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi