Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

YOK BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ

MUHAMMET KAYHAN

13 Şubat 2020, 06:55

MUHAMMET KAYHAN

Her şey ayan beyan ortada.  Kim ne derse desin, herkes her şeyin farkında.  Laf cambazları yüzümüze karşı hünerlerini sergilemekteler. Bizler anlattıklarını dinlerken, sadece öfkelenmekle kalmıyor, bu kadar yalanı nasıl bir beceriyle söyleyebildiklerine de hayretle bakıyoruz.

 

İşsiz kaldığı iddiasıyla kendini ateşe veren insanlarımız hayatını kaybediyorlar. Geçen gün Hatay’da kendini yakan adamın haberi henüz gündemdeyken, Mersin’de belediye tarafından işten çıkarılan bir kişi de kendini yakmaya çalıştı.

 

İki haberin de duyulmasından sonra, olayların derinlemesine incelenmesi yapılmadan acımasızca manipülasyonlar başladı. Bir taraf bu eylemlerin ucuz siyasi şovlar olduğunu ortaya atmaya çalışırken, insan hayatına ne kadar kıymet verdiğini, acımasızlığın ve vicdansızlığın resmini ortaya çıkardı. Ortada bir insan hayatı vardı ve o hayat sönmüştü. Bir insanın kendini yakarak öldürebilme kararının altında yatan psikolojik çöküşün nedenlerini sorgulamadan hüküm vermek ne kadar vicdansızca.

 

Neredeyse 20 yıldır Başbakan Bülent Ecevit’e yazar kasa fırlatan esnafın görüntülerini hergün ekranlara taşıyarak, eski ve yeni Türkiye ayrımından yola çıkıp, siyasi propaganda yapanların, bugün ekonomik sıkıntı içinde olduğunu iddia ederek, sesini duyurmaya çalışanlara verdiği cevap işte budur: “Ucuz bir siyasi şov”

 

Kusura bakmayın ama, insan hayatı ucuz değildir.

 

Gerçek şudur ki; ülkede ekonomik kriz vardır ve çok sert bir şekilde hayatımızı etkilemektedir. Açıklanan ekonomik verilerle, yaşanılan durum bir biriyle örtüşmemektedir. Eylül ağustostan, kasım ekimden ve ocak şubattan iyi olmadığı gibi her bir ay bir diğerinden kötü geçmektedir. Enflasyon oranlarının gerçek rakamları TÜİK verilerinden değil yapılan zamlardan anlaşılmaktadır. Elektriğe, akaryakıta, gıdaya, temizlik malzemelerine, ulaşım giderlerine, suya gelen zamlar bir sağanak şeklinde milletin üzerine yağmaktadır. Ülkede ortadan kaybolan orta gelirli sınıfı hergün yoksulluğun ve çaresizliğin pençesinde hayata tutunmaya çalışmaktadır. İktidar ve muhalefet yapılan zamlarla bir birine saldırmaktadır. Hükümet zam yapınca muhalefet cephesi ayaklanmakta, muhalefet belediyeleri zam yapınca iktidar kanadı veryansın etmektedir.

 

Olan vatandaşa oluyor beyler, yok bir birinizden farkınız. Bunu biliyoruz. Birbirinizle tepişirken olan vatandaşa oluyor. Bunun da çok umurunuzda olmadığını hissedebiliyoruz.

 

Mut ölçeğinden olaya bakarsak, gelen zamların ve fiyat artışının en çok etkileneceği kesim çiftçilerimiz olacaktır. Akaryakıt, ilaç, gübre, yem, saman fiyatlarına gelen elektrik zamlarını da ekleyince çiftçimizin hali perişandır. Neredeyse kilometrelerce aşağılardan, Göksu’dan elektrikle sulama yapan çiftçilerimizin bahçelerini sulama imkanı kalmamıştır. Geçen yıl harcadığı elektrik faturasını ödeyemeyen çiftçimiz bu yıl belki de bahçesine tek damla su veremeyecektir. Suyun kenarında susuzluktan kuruyan bahçelerimizi içimiz yanarak göreceğiz çok yakında.

 

Suyun içinde susuzluktan yanmak bu olsa gerek.

 

Bu haber 2547 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

ÜLKENİN YENİ BİR İKTİDARA İHTİYACI VARMI
Tüm Anketler

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ VE DOĞRU BİLİNEN YANILGILAR03 Şubat 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi