Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

MUT - SİLİFKE YOLU NE ZAMAN AÇILACAK?

İBRAHİM ARI

22 Ağustos 2020, 20:38

İBRAHİM ARI

İşin özü soruma yanıt verecek sorumlu bir muhattap arıyorum. Mut – Silifke kara yolu İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesini birbirine bağlayan en önemli kara yollarımızdan birisi. Toros Dağlarını aşıp Akdeniz‘e ulaşabilmek için Sertavul veya Gülek Geçidi‘nden geçmeniz gerekir. Sertavul Geçidi güzergahında bulunan Mut – Silifke kara yolu, şehirlerarası mal ve yolcu taşımacılığı başta olmak üzere deniz mevsiminde Akdeniz sahillerine gelen yerli turistlerin de sık kullandığı bir kara yolu.

8 Ağustos’ta Silifke’ye 10 km kala bir heyelan oldu ve yol trafiğe kapatıldı. Ulaşım, Gülnar kara yolu üzerinden sağlanıyor. Ancak bu güzergahın dar olması, zaman olarak daha uzun sürmesi bir yana, yolu bilmeyenler için bir çileye de dönüşebiliyor. Hatta daha geçen gün o yolda devrilen bir Tır yolu kapatmış, trafik felç olmuştu. Diğer yandan bu mağduriyeti gören Silifke Belediyesi Ekşiler Mahallesi üzerinden alternatif güzergah çalışması başlattığını duyurmuştu.

Sertavul Geçidi ile Silifke arasındaki güzergahta yıllardır bitmeyen yol inşaatları var. Kaç ihaleler alınıp verildi, kaç yüklenici firma işi bıraktı kaçtı, kaç müteahhitin cebi dolduruldu, belirsiz. Şuan heyelan olan bölgede, sanırım 2014 yılıydı yine heyelan olmuş yol günlerce trafiğe kapalı kalmıştı. Yolun trafiğe tekrar ne zaman açılacağı belirsizliğini koruyor. İşin ilginç yanı hiçbir yetkili çıkıp açıklama da yapmıyor. Sorumluluk alan zaten yok. 

Bu yol bölge halkı için hayati önem taşıyan bir yol. Özellikle ekonomik olarak… Güzergah çevresinin aynı zamanda bir tarım merkezi olması nedeniyle, bölgede yetiştirilen ürünlerin iç veya dış pazara pazarlanmasında ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Pandemi sürecinde sıkıntıya girmiş olan esnafın mağduriyeti ise işin diğer bir yönü… 

Hepsi bu mu? Değil malesef…

Adeta siyasete kurban verilen Mut Devlet Hastanesinin durumu ortada. Uzman doktor ve cihaz eksikliği var. Gelen doktorlar da çeşitli nedenlerle hastanede durmuyor. Hastalar zorunlu olarak Silifke’ye ve Mersin’e sevk ediliyor. Bakın hepimizin başına gelebilir; o ambulansla hasta sevkiyatlarındaki dakikaların ve saniyelerin önemini bi düşünün…

Ve soruyorum Mut – Silifke kara yolu trafiğe ne zaman açılacak?


YAŞAMDAN İZLER

İbrahim ARI

Bu haber 178 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

MUT'TA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ YETERLİMİ
Tüm Anketler

KİLİSE ve KARGA06 Nisan 2021


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi