Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo

Koskoca Fark var

ÖZAY DÜZEL

25 Şubat 2021, 17:34

ÖZAY DÜZEL

(Ortaya Karışık) Son zamanlar sokak sohbetlerinin başında Mut siyaseti ön planda. En çok sorulan soru ise Mut siyaseti neden yenilikçi değil.

Kullanılan siyasi dil 1980’ler. Kullanılan teknoloji yapay zekâ (Akıllı Teknoloji devrimi). Günümüzde teknoloji hızına ayak uydurmak ve bu bilişim alanı sosyal medyayı etkin kullanma. Dolayısıyla siyasi düşünce manuel, kullanıcı ful otomatik zekâ. Düşünce ve fikir farklı olursa uyum eksikliği her şeye yansır.

Değişmeyen bazı kalıplaşmış siyasi düşünce vardır. Örneğin bir yerde boşluk var, o boşluğu sen doldurmazsan birileri doldurur. Genç nesil şipşak hazırcevap: Mut siyasetinde boşluk oluştu da biz mi doldurmadık.

Güneşlik siyaseti: yıllardır alışagelmiş bir yapı duldanda konuşulanlar… Bireysel ve bireyselleşme çoğul eki almadığı sürece sıkıntı ya da sıkıntılar devam eder mi? Bireysel ve çoğul görüşmelerde kişiler doğru bilgiye ulaşmak için konuşmuyor. Sadece kulaktan duyma bilgileri kendilerince analiz etmiyorlar eksik bilgilere ekleme yapıyorlar. Bir başka bakış açısı ise: konuşan kişiyi bilgi almak için dinlemiyorlar. Sadece cevap vermek için dinliyorlar.

Bir başka deyişle hiçbir şey bilmedikleri anlaşılmasın diye çok şeyler biliyor havasına giriyorlar. Usul, adap, edep bilmez yoksunluğu almış başını gidiyor. Olması gereken her alanda etkili kural. Dinle, düşün ve konuş, dinlediğini anlamamış olabilirsin, sormak ayıp değil, anlayana kadar sor, soruştur, düşün, konuşman gerekirse en son konuş…

Şiir. Ağaçlar baharın müjdecisi. Mut sokakları boş ve sessiz. Mevsim değişim derdinde. Dağ başında duman yok. Ağaçlar baharın müjdecisi. Tıpkı yeni doğmuş bebek misali. Şehrin caddeleri sessiz sedasız. Nerde İnsan nerede İnsanlık. Sığırcıklar gelmeden. Kör buza topallamadan. Karlar erimeden. Bahar mı gelmiş ne…

Bu haber 582 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

MUT'TA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ YETERLİMİ
Tüm Anketler

KİLİSE ve KARGA06 Nisan 2021


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi