Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

İÇKİLİ VE KONSLU MEKANLARIYLA MEŞHUR MUT İLÇESİ

ÇETİN

08 Kasım 2022, 03:05

ÇETİN

Acı ama gerçek yazmadan geçilmiyor.

Bir köy var orada o köy bizim köyümüzdür demiş birileri. Bende diyorum ki bir şirin ilçe var oralarda işte o şehir bizim şehrimiz gitmesek de varmasak da o şehir bizim şehrimiz.

İnanın şaşırmamak elde değil. Bundan yaklaşık 55 yıl önceleri 3 pavyonu olan bir ilçe. Şimdiyi sorarsanız nerden baksan yaklaşık 13 civarında içkili konslu mekanları olan bir ilçeye sahibiz.

Düşünüyorum da bana bu kadar mekanı olan ilçeyi boş verinde ili olan bir yer varmıdır acaba sanmam.

Tabi ki kimsenin para harcama lüksüne karışamayız çünkü gelir onların harcama lüksüde onlar sadece bize laf etme düşer.

Evet, dostlar Mersin iline bağlı İle 3 saat ve Karaman iline sınır Mut ilçesi. İnanın 12 ayın 12 ayı geliri olan bir ilçeye sahibiz.

Erik, Sofralık Kayısı, Nar, İncir, Elma, Zeytin, Zeytinyağı, her türlü sebze ve sayamadığımız daha çok meyvelerin yetiştiği bir ilçe.

Gelir seviyesi çok yüksek olan bir ilçe. Kazançla su gibi harcandığı halde hala ayakta durabilen halka sahibiz.

Özellikle Sofralık Kayısıda Türkiye’nin yüzde 90 sanını karşılayan, yabancı ülkelere ihracat yapan, yine Zeytin ve asidi yok denecek kadar çok az Zeytinyağı olarak Türkiye’nin yüzde 15’ini karşılayan bir ilçe.

Gelir desen su gibi akıyor ve bağı bahçesi olanın cebine giriyor.

Düşünüyorum da 62 bin nüfusu olan bir ilçede yaklaşık 13 tane içkili konslu mekânı olan ve b unun yanında sadece içkili mekânları da var olan bir ilçede vatandaşın maddi durumu çok çok iyi.

Bu mekânlara gittiğinizde bir masaya oturup içeceğiniz içkilerle para harcanmaz ama yanına yani masana bir bayan geldiğinde su gibi para harcarsın. Âlem güzel zevk sefa güzelde hesap ödemeye gelince suratın asık bir dünya hesap öder gidersin.

Tabi ki kimse kimsenin gelirine harcamasına karışamaz bu açıkça ortada. Yalnız bu ilçeden dışarıya giden paraya bakıyorum da musluktan akan su gibi akıyor.

Her mekanda nerden baksan mekan başı 5 ile 10 kons yapan bayan var. Gelin 10 olsun öyle hesap edelim.

Bayan içkisi nerden baksan bardağın dibinde gelir ve 150 ile 200 lira arasında. 150 olduğunu düşünelim her bayan en kötü ihtimal bir akşamda 50 bardak içki içer tabi oda gerçek içki değil. 150 çarpı 50 eşittir 7 bin beş yüz yapar. Yani bir akşamda en az 100 bin sadece bayan içkisine gider bu yeri gelir 200 bin olur.

Şimdi soruyorum bu gidere artı ev tutup talipleriyle para karşılığı çıkanları da eklersek düşünün bir günde ilçe âlemcilerinden ilçeden giden paraya bakın.

Ama ilçede yaşayan vatandaşların yüzde 90’nının durumu iyiyse demek ki çok üstün bir geliri olan bir ilçeye sahibiz.

Diyecek bir şey bulamıyorum arkadaşlar. Para onların kazanç onların harcaması da onların bileceği bir şey af edersin bize b… yemek düşer. Yalnız işte öyle olmuyor yazık bu ilçenin paralarına.

Üfffffffffffffffffffffffffffffffffff

Deyip geçeriz bizde.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 440 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

MUT'TA ÜRETİCİNİN HAKKINI SAVUNAN VARMITüm Anketler

YARINLARI KONUŞABİLMEK...05 Haziran 2023


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi