Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

MUT KOLTUK SEVDASINDAN SAHİPSİZ KALDI

HASAN ÇETİN

24 Kasım 2022, 23:23

HASAN ÇETİN

Mut ilçesi öyle bir ilçe ki yılın 12 ayında üretim yapan bir ilçe.

Kayısı, Zeytin, Zeytinyağı, erik, İncir, Nar, Elma vs.

Türkiye’nin sofralık kayısıda yüzde 85’ini, Zeytinde yüzde 15’ini ve asidi yok denecek kadar çok az zeytinyağına sahip bir ilçe. Türkiye’de tek diyebiliriz.

Ah birde Kayısıda Malatya iliyle karıştırmasalar. Mesela Sofralık Kayısıda Mut kurutmalık Kayısıda Malatya işte bunu bir türlü anlatamadık.

Bunu kim anlatacak kim reklamımızı yapacak inanın bazen gülesim geliyor.

İlçede Mut Sebze ve Meyve Toptancı Hal Başkanı, Odalar, Dernekler, Kooperatifler artık uyumayın. İşiniz üyelerden aidat almayla görevi yerine getirdik sanıyorsunuz da aslında yanlış yapıyor o koltuk da yapıştırılmış biri haline gelmişsiniz.

Biraz önce inanın hayretler içinde kaldım. Bursa’da yağlık zeytin 16 lira en üst elekteki zeytin ise 54 lira. Uyanın uyanın artık. Mut’ta ise yağlık zeytin 4 lirayla başladı Şu anda 9 lira ve en üst elek ise 17 lira. Bu Mut üreticileri neden sahipsiz.

Bakıyorum diğer yöre ve illerde ilçelerde ürettiklerinin bir taban fiyatı uygulaması var peki buradan soruyorum size Mut ürünlerine niye yok. Çünkü sahipsiz bir ilçeye sahip olup yetkililerin ise koltuk sevdası bu ilçeyi bu duruma getiriyor.

Bu yıl inanın Meysuluk kayısı alımı yüksek fiyatta olmasaydı Kayısı üreticileri rezil ve zarardaydı.

Seçimle bir mevkiye geliyorsunuz. Sanki o koltuğa yapışmış seçim bitinceye kadar sözlerinizi ne çabuk unutuyorsunuz. O koltuk sizlere yakışmıyor bence çünkü bu ilçenin üreticilerine sahip çıkamıyorsunuz.

Tamamınız bir araya gelip üreticilerin ürettiklerine bir taban fiyat işçi yövmiyelerine bir ayar yapamıyor dışarıdan gelen tüccarlara bu ilçenin üreticilerini teslim etmeye utanmıyorsunuz. İşte size örnek. Ege ve Bursa ürünlerine sahip çıkıyor.

Mut ürünleri kalite ve Türkiye2de eşi benzeri olmayan bir kaliteye sahip işiniz üyelerden bol para toplamak o paraları ilçe ürünleri tanıtımına harcama neden yapmıyorsunuz.

Oda, dernek, kooperatif ve toptancı hal sorumluları artık yeter ilçenin ürünlerini dışarıdan gelen tüccarlara teslim etmeyin. Medya diye bir şey var bir araya gelip reklamını yaptırın ki tüm televizyon ve gazetelerde manşet olun.

Önüne gelene sorsan kayısıda Malatya der. Aslında sofralıkta Mut ve kurutmalıkta Malatya olduğunu bilmez nedeni ise Malatya bu reklam işini güzel yapıyor bilmiyorsanız örnek alın.

Bu ilçenin ürünlerinin tanıtımı için bir araya gelin toplantınızı yapın kararlarınızı alın ve sahip çıkın yapamıyorsanız o koltukları bırakın yapan gelsin söylenenler bir kulağınızdan girip bir kulağınızdan çıkmasın.

Saygılar

 

Bu haber 443 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Devlet Hastanesi Kurallara Neden Uymuyor16 Temmuz 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi