Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
MUT HALK OYUNLARI EKİBİNE NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR

MUT HALK OYUNLARI EKİBİNE NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR

Tarih 20 Mayıs 2023, 19:28 Editör HASAN ÇETİN

MUT HALK OYUNLARI EKİBİNE NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR

MUT HALK OYUNLARI EKİBİNE NEDEN SAHİP ÇIKILMIYOR

Mersin Mut Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Türkiye ve Mersin birincisi oldu. Soruyorum şimdi kaybolma noktasında neden sahip çıkılmıyor.

Eski Belediye Başkanı Nebi Yılmaz Başkanlık döneminde şunları söylemişti. “Folklor kültürünü yaşatmak için döneminde Mut Belediyesi Halk Bilimler Merkezi çatısı altında çalışmalara başlanıldığını belirterek, Mut Belediyesi Halk Oyunları Ekibimiz, uluslararası dallarda pek çok organizasyonda Türkiye'yi temsil etmiştir. Son yıllarda önem verilmeyen Mut folkloru bitme noktasındaydı. Göreve gelir gelmez Mut Belediyesi Halk Bilimler Merkezi çatısı altında Halk Oyunları Folklor Araştırmacısı ve Hocası Süray Vural’a görev verdik. 6 ay gibi kısa bir sürede yarışmaya en iyi şekilde hazırlanmışlar ve hak ettikleri başarıyı yakalamışlardır. Göstermiş oldukları üstün gayretlerinden ötürü gruba teşekkür ediyorum” demişti. 

“HOCALARIN HOCASI EMEKLERİ TARTIŞILMAZ HOCAMIZ SÜRAY VURAL”

Halk Oyunları Folklor Araştırmacısı ve Hocası Süray Vural yıllar önce şu açıklamayı yapmıştı. Mersin’in Mut ilçesinde halk oyunlarının giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, bu konudaki faaliyetlerin sadece Mut Belediyesi bünyesinde yapıldığına dikkat çekti.

Yöreye ait onlarca çeşit oyunun olduğunu, ancak ne yazık ki toplumun duyarsız kaldığını ifade eden Vural, “İki kez Türkiye Halk Oyunları birinciliği olan ve birçok festivale konuk olarak katılan Mut Belediyesi Folklor ekibi, maalesef beklenen ilgiyi görmüyor. Yöresel giysileri ve yöreye has oyunları ile adeta göz dolduran ekibimiz, belediye bünyesinde çalışmalarına devam ediyor. Bizim temennimiz sadece kurumun değil özelde de ilgi görmesidir. Mut yöresi oyunlarının değer almasını istiyoruz. Bu tür desteklemelerde yöresel oyunlarımız daha da önem kazanacaktır. Buna inanıyoruz” demişti.

1950’li yıllarda ilk gösterisini yapan Mut Halk Oyunları ekibinin, gerek folklorik gerekse müziği ve giyimleriyle maddi ve manevi kültür ürünlerini bünyesinde topladığını kaydeden Vural, "Bu yönüyle hem söze hem kulağa hitap ettiği için yeni kuşaklara da folkloru sevimli kılan duygular oluşturuyor" diye konuşmuştu.

Mut Halk Oyunları ekibinin, yöresel giyimi ile göz kamaştırdığını ve yarışmalarda aldığı derecelerle kendini ispatladığını belirten Vural, çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye birinciliği için tekrardan hazırlandıklarını vurgulayan Vural, şunları söyledi; “Geçen 5 yıl zarfında hiçbir önem verilmeyen folklor çalışmalarımız, bu yıl tekrar başladı. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan folklor çalışmalarına ekibimizle hazırlıklarımıza ara vermeden iddialı olarak devam edeceğiz.”


Halk oyunları ekiplerinin sadece yarışmalarla sınırlı olmayıp sosyal faaliyetlerde de bulunacağını kaydeden Vural, “Bundan sonra da çalışmalarımız sadece yarışma amaçlı olmayacak. Sosyal açıdan da kendilerini ifade etmelerini, geliştirmelerini hedefliyoruz. Ekibiz, önümüzdeki günlerde yapılacak folklor yarışma ve gösterilerinde yerini alacaklar” şeklinde konuşmuştu.

Hey gidi günler hey

Aradan yıllar geçti peki Türkiye birincisi, Mersin ili arası birincilik ve birçok dereceleri alan Mut Folklor ekibi maalesef şu an sahipsizlik nedeniyle bitme noktasına gelmiş durumda.

Eskiden festivaller, bayramlar ve özel günlerde sahneye çıktığı zaman göğsümüzü kabartan ve gururla izlediğimiz folklorumuz nerde.

Ben diyorum ki artık sahip çıkalım. Sahip çıkana da gelin hep beraber destek verelim. Sadece Mut Belediyesinin sahip çıkmasıyla bu iş olmaz Mut halkı olarak tüm kurum ve kurumlar sahip çıkalım. 

 

 

Bu haber 521 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı Mut'ta ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Tarih Kokuyor sahip çıkan yok07 Haziran 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi