Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
SAHİPSİZLİKTEN MUT SOFRALIK KAYISISI NE HALLERE DÜŞTÜ

SAHİPSİZLİKTEN MUT SOFRALIK KAYISISI NE HALLERE DÜŞTÜ

Tarih 05 Haziran 2023, 12:48 Editör HASAN ÇETİN

SAHİPSİZLİKTEN MUT SOFRALIK KAYISISI NE HALLERE DÜŞTÜ

Türkiye’nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde, 60 lirayla başlayan kayısının kilogram fiyatı 8 liraya kadar düştü.

Türkiye'nin üretim merkezi Mersin'de çeşit çeşit ürünlerin hasadı yapılıyor. Ülkenin sofralık ve meyve suyu için kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Mut ilçesinde de hasat sürüyor. 77 bin 800 dekar alanda üretimi yapılan coğrafi işaretli sofralık Mut kayısısında rekoltenin 150 bin tona ulaşacağı belirtildi. Bu sene fiyatların 60 TL'den başlayıp 8 TL'ye kadar  düşmesi ise üreticileri endişelendirdi. Özellikle meyve suyu için verilen ürünlere talep olmaması üreticiyi zor duruma düşürdü.  

Kayısı alımı yapan tüccarların bir araya gelerek fiyatları düşürdüğünü belirten üretici Birol Ay, "Bir işçinin günlüğü 400 lira, işçiye kayısıyı toplatıp hale götürsek 8 liradan satış yapılıyor. İhracata ise 8 ile 12 lira arasında satış yapılıyor. İç piyasada komisyonuyla birlikte 5 liraya kadar düşüyor. Ama kayısıyı dalından seçmeden işçi olmadan kendimiz toplayıp meysuluğa veriyorduk belirledikleri 1.50 kuruşa alan yok" dedi.  

Meyve suyu için ıskarta kayısı alım fiyatı 1 lira 50 kuruş belirlendiği halde talebin olmamasına da dikkat çeken üretici Mehmet Bekler, geçen yıl bu rakamın 8 lira olduğunu, bu sene çok düşük kaldığına dikkat çekti.

Ayşe ise, Kayısı para etmiyor ağabey ya bu sene var ya harcı masrafını korutmadı dedi.                           

Bahçe sahibi Ali ise, “Şu rezilliğimize bak beni anam oğlan doğuracağına taş doğursa olmazmıydı. Bu rezilliğimize bak ya şuanda komisyoncularla yövmiyecilerle ortak çalışıyoruz aynen başka yani zarar ediyoruz. Allahım köylümüzün yüzüne baksın çiftçimizin Allah yüzüne baksın bahçeyi kabala alanlar nöğürsün ağabey hayretime gidiyor ağabey dedi.

Komisyoncu firmalar ise, kayısı fiyatlarının düşmesinin sebebinin bu sene ihracatçının gelmemesinden kaynaklandığını ileri sürdü. 

(HSÇ-)

Bu haber 651 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Başkan Orhan, basınla batırık sohbetinde buluştu

Başkan Orhan, basınla batırık sohbetinde buluştu Başkan Orhan, basınla batırık sohbetinde buluştu

Başkan Orhan Muhtarların sorunlarını dinledi

Başkan Orhan Muhtarların sorunlarını dinledi Başkan Orhan Muhtarların sorunlarını dinledi

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı ne hallerde15 Mayıs 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi