Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Mut'ta karacaoğlan gecesi

Mut'ta karacaoğlan gecesi

Tarih 30 Eylül 2023, 09:45 Editör HASAN ÇETİN

Mut'ta 6'cı Karacaoğlan gecesi düzenlendi

Mersin’in Mut ilçesinde Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, Karacaoğlan Türküleri Gecesi’nin 6’ncısını düzen

 

Geceye Mut Kaymakamlığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mut Belediyesi’nin desteğiyle yerel sanatçılardan Ali Rıza Yılmaz, Sade Demir, Nimet Akkulak, Ali Deveci, Ali Ölmez, Ergün Parlat, Ertan Uysal, Fikri Demir, Mehmet Çiftçioğlu ve Mustafa Mete sahne aldı.

 

Karacaoğlan türkülerinin çalıp söylendiği gece Tarihi Taşhan’da düzenlendi. Geceye ilçe halkı büyük ilgi gösterdi ve yoğun katılım sağladı.

 

Geceye katılan dinleyiciler, sahne alan 10 yerli Türk Halk Müziği sanatçısının söylediği türküler ve şiirlerle, doyumsuz ve unutulmaz bir Karacaoğlan gecesi yaşadı.

 

Mut’un son 16 yılının kültür sanat yaşamına yön verip damga vuran Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, yine çok güzel ve anlamlı bir etkinliğe imza attı.

 

Dergi, pandemi ve diğer nedenlerle uzunca bir süre ara verdiği geleneksel Karacaoğlan Türküleri Gecesi’nin 6’ıncısını düzenledi. Mut Kaymakamlığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mut Belediyesi’nin destek verdiği etkinlik, ilçenin tarihi yapılarından Taşhan’da düzenlendi.

Mutlu sanatseverler 6. Karacaoğlan Türküleri Gecesi’ne büyük ilgi gösterdi. Geceye, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mut Belediye Meclis Üyesi Selahattin Arslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Koordinasyon Müdürü Ferruh Baş, CHP Mut İlçe Başkanı Ali Kaya katıldı.

 

Sunuculuğunu Serap Durmuş’un yaptığı gecenin açılış konuşmasını yapan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul, bu toprakların Karacaoğlan’ın yaşadığı topraklar olduğunu ifade ederek, yıllar önce “Mademki bu topraklar Karacaoğlan’ın da topraklarıdır, öyleyse bu topraklarda Karacaoğlan türküleri hep çalınıp söylenecektir.” sözleriyle yola çıktıklarını söyledi.

 

Mustul, “İşte yıllar önce çıktığımız bu yolculuğu bugün yine burada sürdürüyoruz. Bir kez Belediye Sinema Salonunda yaptık. İki kez Karacaoğlan Köyü’nde yaptık. Bir kez Göksu Beldesi’nde yaptık. Bir kez Karacaoğlan Çınar altı’nda yaptık. İşte altıncısını da burada yapıyoruz.” dedi.

 

Mustafa Özay’ın önerisinden yola çıkarak bu etkinliği düzenlemeye başladıklarını söyleyen Mustul, “Karacaoğlan için biz burada şenlikler düzenliyoruz. Karacaoğlan’a sahip çıkmaya çalışıyoruz. Karacaoğlan 17. Yüzyılda yaşamış, bin 600’lü yıllarda yaşamış büyük bir halk ozanı. Mut olarak biz Karacaoğlan’a sahip çıkmaya çalışıyoruz. Adana, tüm Çukurova, Toroslar sahip çıkmaya çalışıyor. Türkiye, dünya sahip çıkmaya çalışıyor. Bu kadar büyük bir halk ozanı Karacaoğlan’ın 3 temel özelliği var. Bana göre Birincisi ana dili Türkçe konuşması, Türkçe türkü söylemesi, Türkçe şiir yazması. Dili çok yalın. İkinci özelliği ise Karacaoğlan doğanın ozanı. Üçüncü özelliği ise aşkın ozanı. Bu üç konuda Karacaoğlan’ı bu güne kadar geçen olmamıştır. Karacaoğlan’ın böyle bir özelliği var. Etkinliğe destek ve katkı veren, emek veren, katılan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından, Osman Gündoğdu’nun (Gır baş Osman) gecede sahneye çıkacak olan sanatçılar için yazdığı şiirini okumasıyla başladı. Gece, torunuyla sahne alan Fikri Demir’in ardından, Ergün Parlat, Nimet Akkulak, Ali Deveci, Ali Ölmez ve Ertan Uysalın Karacaoğlan türküleri çalıp söylemesiyle devam etti. Gecede Mustafa Mete’nin kemanıyla eşlik ettiği Mehmet Çiftçi oğlu Karacaoğlan’dan bir şiir okudu. Karacaoğlan ezgilerinin Taşhan’da yankılandığı 6. Karacaoğlan Türküleri Gecesi, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği yerel sanatçıları Sade Demir ve Ali Rıza Yılmaz konseriyle son buldu.

Bu haber 197 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Doğa harikası Yerköprü Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğa harikası Yerköprü Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor Doğa harikası Yerköprü Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor

JANDARMADAN UYUŞTURUCU MADDE OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU MADDE OPERASYONU JANDARMADAN UYUŞTURUCU MADDE OPERASYONU

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Devlet Hastanesi Kurallara Neden Uymuyor16 Temmuz 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi