Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

Tarih 13 Haziran 2024, 09:05 Editör HASAN ÇETİN

EGZOZ MAGANDALARINA KİM DUR DİYECEK

Mersin’in Mut ilçesinde maganda sayısında artış var diyen vatandaşlar çok dertli. İstenilse bunlar önlenir. Çünkü biz yetkililere güveniyor ve inanıyoruz dediler. 

Mut ilçesinde Trafikte abartılı egzoz kullanan araç ve motosikletler artık İlçe halkına gına getirdi. Trafik magandaları gece gündüz demeden egzoz patlatıyor, vatandaşın da adeta kulağı patlıyor. 

İlçede abartılı egzoz ve modifiyeli araçları ile Caka satacağım diye trafikte magandalığa soyunanların sayısı son günlerde artış göstermeye başladı. 

Daha çok modifiyeli ve motosikletlerde abartı egzoz kendini gösteriyor. Vatandaşları çileden çıkaran bu magandalar, gündüz gece demeden egzoz patlatıyor. 

Vatandaşlar, bu magandaların trafiğe çıkmasına izin verilmemesini isterken, Hastası var, yaşlısı var. Kulakları patlatırcasına araç ve motosiklet kullanan bu magandalara dur desinler dediler.

Bu arada araçlarda abartı egzoz, ışık donanımı, silip cam, sıra dışı lastikler ve ses kolon sistemi kullanılması Trafik Kanunu’na da aykırı. Ama nerde. 

İlçede ne kadar da maganda varmış. Son yıllarda egzoz magandası türedi. Gerçi bu magandalar hemen her yerde mevcut. Ama bizim ilçede bir başka.

İlçe maalesef her gün yeni bir egzoz magandası göze çarpıyor. 

Magandaların altında eski model modifiyeli bir araç veya motosiklet, camlar filmli direksiyon başında bir genç, gaza bastıkça mutlu oluyor. 

Yolda geçenler ve mahalle sakinleri aracın arkasından küfür savuruyor.

İlçede cadde ve sokaklarda park sorunları devam ediyor, son yılarda ilçede birde trafik canavarları türedi değmen gitsin. 

Hele araç ve motosikletler egzoz patlatma ve gürültülü sesleriyle ilçenin ana caddelerinde adeta yarış yapıp halkı tedirgin ediyorlar.

Bu gençlere, bu tür modifiyeli, sorunlu, çok ses çıkartan araçlara dur demek lazım. vatandaşlar artık yeter diyerek şikayetlerini dile getirdiler. 

Özellikle ilçede en işlek yeri olan Atatürk Bulvarı ve mahallelerinde trafik magandalarından geçilmiyor. 

Bu yollarda genellikle akşam saatlerinde egzoz gürültüsünden ve hız yapan motosiklet ve otomobillerden geçilmiyor. 

Saat gece başlamak üzere 04.00 arası uykuya dalmış vatandaşı hiç umursamayarak rahatsız edenler yaptıkları kötü eylemlere devam ediyorlar.  

İlçenin ana caddesine bile çekinmeden patlatılan egzoz sesinden patlamamı var acaba endişesiyle balkona çıkan vatandaşlar maalesef yolda ahenkli ahenkli müziğin sesi son ayar giden bir araç görünce şaşırıp kalıyor. 

Haydi, bir gün böyle desek, anlayacağız. Neredeyse artık alışkanlık yapmış, aynı saatlerde her gün aynı hareketlere devam ediyorlar. 

Diğer gençlerde bunlara özenince ortalık magandalardan geçilmiyor. İki gün sonra bir başkası da aynı hareketleri yapmaya başlarsa sakın şaşırmayın. 

Bu ana cadde üzerinde görünen belki de başka mahallede sokak ve caddelerde neler yapıyor acaba. 

Yol ortasında dans ettirenler, patinaj yatırıp tek teker üzerinde kalkanlar, yol ortasında sekiz çizdirenler, makas yapanlar, yarış yapan daha neler. 

Son sürat araçlarını sürüyorlar ve egzozlarından çıkarttıkları korkunç seslerle trafik kural ihlali yapıyorlar.

Tabi, trafik polisinin sakinleştiği ve halkın yattığı saatte yol magandaları çıkıyor sokaklara. Eğer en kısa zamanda bunlara müdahale edilmez ise, çok kişinin canı yanacak gibi görülüyor. 

Vatandaşlar, Araçlı magandanın egzoz gürültüsüne uyandım, bunlar araçlarına sanki ses bombası taktırmışlar diyor. 

Yakın da roket atar bile egzozlarına takarlar. Bunlar, bu şehirde yaşarken ve böyle vurdumduymaz varken bu magandalar daha çok yenilik üretirler. 

Taktırıyorlar araca bir düğme, düğmeyi aştığında başlıyor patlamaya. Kapattı mı her şey yolunda. Üstelik trafik kontrolünde ise düğmeyi çeviriveriyorlar. Vatandaş ve görevliler uykuya yattığında ise daha da azıyorlar. Nasıl olsa kendilerine müdahale edecek biri yok. Kontrol ana cadde üzerinde çevirmeyle bitiyor yetmez. 

Bas gaza, bas egzoza, meydan boş, sal gürültüyü, nasıl olsa bakan yok diyen vatandaşlar, Bu magandalara lütfen müdahale edilsin.  

Ama bir gün bu halk kızar da, eline sopayı alır, caddede bu magandaları beklerse hiç şaşmayın ve kusura bakmayın. 

Çözüm üretilmez ise bu halk bir gün bunlara karşı bir çözüm üretecek ve bunlara dur diyecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), özel genelgeyle il, ilçe emniyet müdürlüklerine gönderiyor, Bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istiyor. Genelge geliyor. Bu tür araçların trafikten men edilmesi talimatı verildiği halde ne hikmetse ilçemizde bu tür araçların sayısı arttıkça artıyor. 

Yeni yasalar çıkıyor, kanunlar hükme bağlanıyor, ama ilçede bu tür araçlar hala trafikte, çevreye zarar vermeye devam ediyor. 

Havaların ısınmasıyla birlikte, tatil günleri ve özellikle de geceleri bir araya gelerek trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bu tür araçların kullanıldığı yol bölümlerinde gerekli önlemler alınarak denetimler yapılmalı caydırıcı cezalar uygulanmalı. Hatta bu egzoz ve ses düzenini yapanlara da ceza gelmeli. 

Mahallenizden her gün geçerken araç ve motosikletlerinin egzozunu patlata patlata geçen magandalar. Hala ne zevk alıyorsunuz bunu yapmakta anlamış da değiliz. 

Trafik gürültüsü ömrü kısaltıyor bunu biliyor muydunuz.

Alman Dresden Üniversitesi’nin araştırmasına göre, yoğun yollara yakın oturmak erken ölüm riskini 3 kat artırıyor. Gürültünün yarattığı stres buna yol açıyormuş. 

Sizlere güveniyoruz diyen Vatandaşlar, artık bunları susturun dediler.

Bu haber 165 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Doğa harikası Yerköprü Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğa harikası Yerköprü Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor Doğa harikası Yerköprü Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor

JANDARMADAN UYUŞTURUCU MADDE OPERASYONU

JANDARMADAN UYUŞTURUCU MADDE OPERASYONU JANDARMADAN UYUŞTURUCU MADDE OPERASYONU

ANKET

Mut Karacaoğlan Çınaraltı parkı masa ve oturakları düzenlimi
Tüm Anketler

Mut Devlet Hastanesi Kurallara Neden Uymuyor16 Temmuz 2024


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi