Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
Erkenci kaysı hasat günü etkinliği

Erkenci kaysı hasat günü etkinliği

Tarih 21 Nisan 2018, 05:50 Editör Hasan Çetin

Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden erkenci kaysı hasat günü etkinliği

Mersin Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, kayısı bahçesinde, erkenci Kayısı hasat günü etkinliği düzenledi.

Türkiye'de sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan Mersin’in Mut ilçesinde, 150 bin ton ve 70 bin ton kayısı ihracatı rekoltesi bekleniyor.  

Etkinliğe, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Uzun, İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney,  Müftü Mustafa Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Celal Kasap, Mersin Büyükşehir Mut Belediyesi Toptancı Hali Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, Dernek başkanları, Daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte kurban kesildi ve kıl çadırda sıkma börek yapılarak misafirlere ikram edildi.

Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Bayır, “İlçemiz 65 bin nüfuslu 102 Mahalleden oluşan yüzde 85’i tarımla uğraşan bir ilçedir. Sofralık Kayısının başkenti Mut ilçemizdir. Mut Kayısı’sı 2005 yılında tescilini almış bulunmaktadır. Mut ilçemizde 691 bin dekarlık alanda tarımsal faaliyet yapılmaktadır. Bunun 56 bin dekar alanda Kayısı yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçemizin sahip olduğu mikro klima iklimi sayesinde üretilen sofralık Mut Kayısısı iriliği, kuru madde içeriği, nemin düşük olması ile yanak miktarı ve renginin iyi olması ön plana çıkıyor. Mut Kayısısı sert ve uzun ömürlü olması ile ihracata gitmektedir. İlçemizde yetiştirilen Kayısı çeşitleri, Matador, Ninfa, Trintina, Yerli tokalı, Alyanak, Bebeko, Septik, İtalyan Tokalı, Karacabeğ, Çağatay gibi kayısı çeşitlerimiz bulunmaktadır. 2018 üretim sezonumuzu 20 liradan açmış bulunmaktayız. Ayrıca 2018 yılı tahmini rekortemiz 140 ila 150 bin ton arasında rekolte beklemekteyiz. İlçemizden ihracatımız Rusya, Ortadoğu ülkelerine erkenci sofralık kayısısı olarak Türkiye’nin yüzde 60’ını Mut’tan karşılamaktayız” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı ise, “Mut ilçemizde Kayısı hasadı etkinliğinde bulunmaktayız. Mersin ili tarımda 2017 verilerine göre 900 milyar liralık gayri safi hasılata katkı sağlıyoruz. Bu gerçekten büyük bir katkıdır. Siz üreticilerin ve üretilen meyveye katma değer katkısını birlikte yapmaktayız. Bu ne demektir 2 buçuk milyon ton Mersinden meyve 2 nokta 3 milyon ton sebze 1 milyon ton örtü altında sebze aynı zamanda da 1 milyon ton tarım ürünlerinin yaş meyve ve sebze ihracatı yapılması demektir. Kayısı üretiminde öyle bir noktaya gelmişiz ki Mut artık Mersin ilinin dışına çıkmak istiyor. İhracatı başlamış 150 bin ton rekoltemiz var. Bunun yarısı Almanya, Rusya, Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılmakta. Bunların amacı Mut ilçemizi sofralık kayısıda merkez ilan etmektir’ dedi.

İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ise, Ülkemizin önemli meyve ve sebze üretim merkezi olan Mersin’imizin meyvecilik alanında başarılı ilçelerinden bir tanesi Mut ilçemizdir. Mikro klima iklim koşullarından dolayı ülkemizde ilk kayısı hasadı Mut ilçemizde yapılmaktadır. Bu yılki rekolte beklentimiz 150 bin ton civarında ve 70 bin ton civarındada ihracat hedeflemekteyiz. Mut ilçemiz sofralık kayısıda ülkemizin başkentidir. Aroması ve pazarda gösterişli duruşuyla fark yaratmaktadır. Kayısının yanında Eriğimiz, incirimiz, Zeytinimiz ilçe tarımında önem arz etmekte ve ekonomimize büyük katkılar katmaktadır. Ülkemizin ekonomisine ve ihracatına katkı yapan üreticilerimizi, tüccarlarımızı, vatandaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.  

Tescilli Kayısı bahçesi olan Üretici Koral Parça konuşmasında, “7 bin adet Matador cinsi Kayısı bahçesine sahibim. Bugün itibarıyla 4’üncü yaşında olan tesisimizden inşallah ağaç başı 15- 20 kilo civarında hasat beklemekteyiz. Şu an itibarıyla iç piyasa ve ihracatta değerlendirilmekte. İnşallah önümüzdeki günlerde hem kendimiz hem de bütün çiftçilerimiz bereketli bir yıl olması dileğiyle” dedi. 

Konuşmaların ardından, İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı ve davetlilerle birlikte dalından kayısı toplandı. Gelen misafirlere kayısı ikramı yapıldı.

 

(HSÇ-)

 

Bu haber 1194 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Mut MHP Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker

Mut MHP Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker Mut MHP Belediye Başkan Adayı Volkan Şeker

Mut'ta sahte zeytinyağı iddiası

Mut'ta sahte zeytinyağı iddiası Mut'ta sahte zeytinyağı iddiası
köşe yazar
Mut Belediye başkan adayları netleşiyor18 Ocak 2019

ANKET

MERSİN BÜYÜLKŞEHİR BAŞKANLIĞINI KİM KAZANIR
Tüm Anketler

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi