Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
Bu yıl Mut'ta 25 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor

Bu yıl Mut'ta 25 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor

Tarih 11 Ekim 2018, 04:56 Editör Hasan Çetin

Bu yıl Mut'ta 25 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor

(ÖZEL HABER) - Türkiye'nin zeytinyağı üretiminin yüzde 13’ünü karşılayan Mersin'in Mut ilçesindeki fabrikalarda sızma zeytinyağı sezonu başladı.

Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Altın kadar önemli altıntopu gibi zeytinimiz ve zeytinyağımızın olduğunu biliyoruz. Bunu da Türkiye’ye vurgulamak istiyoruz” dedi.

Her geçen yıl zeytin üretiminin arttığı ilçede, 2018 yılında 400 bin ton zeytin ve 25 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.

Mut Zeytinyağını kendi bölgelerinin ürünleri ile harman yaparak kendi ürünlerinin kalitesini arttırıyorlar diyen üreticiler, Ege tüccarları Mut zeytinyağını kendi ürünlerinde hem asit düşürücü hem de aroma verici olarak kullanıyorlar. Bu da Mut zeytin ve zeytinyağının ulusal ve uluslararası kalitesinin göstergesidir. Yetkililerden var olan bu gücümüzü iç ve dış pazara tanıtsınlar temennisinde bulundular.

Bu yıl Zeytinyağı rekoltesinin 25 bin tonların üzerine çıkacağını aktaran Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “Türkiye’de zeytinyağı ihtiyacının yüzde 13’ünü tek başına Mut ilçesi karşılıyor. Bu yıl geçen yıla göre hem rekoltesi yüksek hem de yağ olarak tonaj farklı. Her yıl Egeli tüccarlar ilçemizden tonlarca zeytinyağı alımı yapıyor” dedi.

Başkan Yılmaz, “2018 yılı Zeytin ve zeytinyağı sezonunun başlangıcını yapıyoruz. Bu yıl geçen yıla göre hem rekoltesi yüksek hem de yağ olarak tonaj farklı. Yaklaşık zeytinden ilçe genelinde 400 bin ton zeytin rekoltesi bekliyoruz. Zeytinyağında ise 20 ila 25 bin ton arası rekolte bekliyoruz” dedi.

Bu yıl geçen yıla göre farklı diyen Başkan Yılmaz, “Geçen yıl alınan zeytinlerin firmaların elinde kaldığını söylüyorlar. Buradan çiftçilerimize bu yılda yağ çıkararak zeytinlerini değerlendirmelerini öneriyoruz. Her ne kadar piyasada bugünlerde zeytin fiyatları ucuz gibi gözükse de bugün itibarıyla yağ firmalarında yağın kilosu 15 lira 50 kuruş. Firmalar bunu birde tüketiciye veya büyük firmalara aktarıyor. 15 lira 50 kuruşu yağ üzerinden ele aldığımızda yağlık zeytinin 3 lira ile 4 lira arasında ortalamasının olduğunu gözlemliyoruz. Yağlık zeytinin 3 lira 4 lira olduğu yerde diğer zeytinlerinde daha üstün olacağını biliyoruz. Ama en kötü şartlarda ilçedeki zeytin 4 liranın altında gitmeyecek gidiyorsa da insanlarımıza yeşil olarak değil yağ olarak sıktırmalarını ve bu şekilde bütçelerine katkı yapmalarını istiyoruz” dedi.

İlçe genelinde zeytinyağımızın dünyada bir tane olduğunu ifade den Başkan Yılmaz, “özellikle asit sorununu çözdüğümüzü ve yağ olarak da Türkiye’de Mut zeytini ve Mut Zeytinyağını duyurmada bayağı mesafe kat ettiğimize inanıyorum. Bu konuda Türkiye’nin göz bebeğiyiz. Bu konuda elbette bütün doğumların sancılı olduğunu biliyoruz ama bizim doğumumuzun sonucunda ‘Altın kadar önemli altıntopu gibi zeytinimiz ve zeytinyağımızın’ olduğunu biliyoruz. Bunu da Türkiye’ye vurgulamak istiyoruz. İlçemizdeki zeytin ve zeytinyağının diğerlerinden ayıran özelliği hem asidinin düşük olması hem damak Aromasının yüksek olması en önemli konuda altını çizerek söylüyorum organik olmasıdır. Yani Türkiye’de ilaçsız zeytinciliğin başkenti Mut bunu bir kez daha vurgulayarak ben üreticilerimize tüccarlarımıza iyi bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum. Herkesin alın terini hakkını almasını temenni ediyorum ve başarılı bir dönem istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Zeytinyağı işletmecisi Muhammet Acar ise, "Zeytin ve zeytinyağı üretim çalışmalarımız başlamıştır. Bütün üretim ve müstahsil müşterilerimize hayırlı uğurlu olsun 4,3 kilo zeytinden 1 kilo yağ almaktayız. Yağ rekoltesi çok güzel. Zeytinin en son olma noktasında Aroma lezzeti bakımından en fazla güzel aroması olan bölgedeyiz. İlçede yaklaşık 13 tane zeytin fabrikası var” ifadelerini kullandı.

 

(HSÇ-)

 

Bu haber 442 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

CHP Saydam Mahalle ziyaretlerinde coşkuyla karşılanıyor

CHP Saydam Mahalle ziyaretlerinde coşkuyla karşılanıyor CHP Saydam Mahalle ziyaretlerinde coşkuyla karşılanıyor

Mut'da meyve ağaçları gelinliğe büründü

Mut'da meyve ağaçları gelinliğe büründü Mut'da meyve ağaçları gelinliğe büründü
köşe yazar
Mut'ta VOLKAN Rüzgarı13 Şubat 2019

ANKET

OYUNUZU KİME VERİRSİNİZ
Tüm Anketler

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi