Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
Zeytin'in ana vatanı Mut ilçesinde Zeytinyağı Fabrikalarında yoğunluk yaşanıyor

Zeytin'in ana vatanı Mut ilçesinde Zeytinyağı Fabrikalarında yoğunluk yaşanıyor

Tarih 01 Kasım 2018, 09:54 Editör Hasan Çetin

Zeytin'in ana vatanı Mut ilçesinde Zeytinyağı Fabrikalarında yoğunluk yaşanıyor

Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl zeytin fiyatlarının 1 ila 4 liraya kadar düşmesinin ardından, zeytinyağı üretimi yapan fabrikalarda da hareketlilik yaşanıyor.

Mut’ta zeytin hasadının başlamasıyla birlikte Zeytin fiyatlarının eleğe göre 1 ila 4 liraya kadar düşmesi sonucu, ilçede bulunan 15 zeytinyağı fabrikası günlük 200 tonun üzerinde yağ üretimi yapıyor. Zeytinyağı üretim tesislerinde üreticiye bir hafta sonrasına sıra veriliyor.

İlçeye bağlı mahallelerde bahçelerden toplanarak çuval veya naylon sandıklar içerisinde fabrikaya getirilen zeytinler boş haznelere dolduruluyor. Bantlardan geçerek yıkanıyor. Ardından sıkma makinelerine giren ürünler, burada preslendikten sonra, bir dizi işlemlerden geçirilerek depolanıyor ve dinlenmeye bırakılıyor. Bir dizi işlemin ardından zeytinyağı olarak, üreticilere geri veriliyor.

Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, “2018 yılı geçen yıla göre hem Rekoltesi yüksek hem de yağ olarak tonaj farkı var. İlçe genelinde bu yıl 400 bin tonun üzerinde zeytin rekoltesi ve Zeytinyağında ise 30 bin tonun üzerinde Rekolte bekliyoruz” dedi.

Mut zeytin ve zeytinyağımızın eşi bulunmadığını ifade den Başkan Yılmaz, “Türkiye’de herkes Mut zeytin ve zeytinyağının kalitesini biliyor. İlçemizdeki zeytin ve zeytinyağının diğer il ve ilçelerdeki zeytin ve zeytinyağından farkı, hem asidinin yok denecek kadar düşük olması hem damak aromasının yüksek ve organik olmasıdır. Türkiye’de ilaçsız zeytinciliğin tek kenti Mut ilçesidir. Bu yıl fiyatların geçen yıllara göre yarı yarıya düşmesi sebebiyle üretici elindeki zeytinlerini satmak yerine zeytini yağı çıkarmak için fabrikalara götürmekte. Bu nedenle de yağ fabrikaları bir hafta sonrasına gün veriyor. 15 fabrikada yoğun bir şekilde çalışmakta. 4 ila 5 kiloda 1 kilo yağ çıkıyor. Şu an fabrikalar çok yoğun yağın kilosu 18 liradan alıcı buluyor. Zeytin fiyatlarının düşük olması sebebiyle üretici yağ çıkarınca fabrikalar yoğunluk yaşıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Zeytinyağı Fabrika sahipleri ise, zeytin üretiminin her yıl arttığını belirterek, "Zeytin fiyatları geçen yıllarda 8 liraya yükselince üretici yağ çıkarma yerine satmayı tercih ediyordu. Bu yıl ise 1 lira ile 4 lira arasında seyreden fiyatlar yüzünden üretici zeytinyağı çıkarmak için sıraya girdi. Bundan dolayı da fabrikalar çok yoğun. Bu gidişle ilçemizde zeytinyağı rekoltesi artabilir. Günlük ilçemizdeki 15 fabrikadan toplam 200 tonun üzerinde zeytinyağı üretimi yapılıyor. Verimin yüksek olmasından dolayı üreticilerimiz çok memnun. Fabrikalarda sızma yağın yanı sıra, posadan yakacak üretimi de yapılıyor” dediler.

Zeytinyağı üretiminin, bu yıl hasadın iyi olması nedeniyle üretiminin ocak ayına kadar sürmesi bekleniyor.

 

Bu haber 453 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi