Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
MUT ZİRAAT ODASINDA BASKIN SEÇİM

MUT ZİRAAT ODASINDA BASKIN SEÇİM

Tarih 30 Kasım 2018, 20:25 Editör Hasan Çetin

MUT ZİRAAT ODASINDA BASKIN SEÇİM

Mut Ziraat Odası Yönetimi, yangından mal kaçırırcasına baskın delege seçimine gidiyor.

Dün öğleden sonra (27 Kasım Salı günü) yönetim tarafından alınan ani bir kararla, 2 aralık pazar günü delege seçimi yapılacak. Meclis üyelerinden çoğunun bile haberinin olmadığı bu delege seçiminden üyeler habersiz.

Yönetmelik gereği her dört yılda oda kongresi yapılması gerekiyor. 2019 Şubat ayında yapılması gereken kongre için de her mahalleden bir asil ve bir yedek delegenin 01–31 Aralık tarihleri arasında seçilmesi gerekiyor.  

Ziraat Odası yönetimi de aniden aldığı bir kararla, beş gün sonrası delege seçimine gidiyor. Yönetimin aldığı bu karar, Ziraat Odaları Kanununun “Oda genel kurulu ve görevleri” başlıklı 7.maddesinin 1 ve 2.fıkralarında: “Oda genel kurulu, seçim çevresinden gelen delegelerden oluşur. Delegeler, odaya kayıtlı üyeler arasından, dört yılda bir aralık ayı içerisinde ve gizli oyala seçilir” hükmüne uyuyor. Kanun ve yönetmeliklerde seçmen listesinin askıya çıkarılması mecburiyeti de yok.

Bu ani kararla ilgili görüşlerini sorduğumuz üyeler; delege seçimlerinden haberlerinin olmadığını, karar alınıp beş gün sonra seçim yapılmak isteniyorsa; çalınacak minarenin kılıfının hazırlandığı, üyelere hatta meclis üyelerine bile duyurmadan seçimi oldubittiye getirerek kimsenin beklemediği ve hazırlıksız olduğu bir anda kılıfı geçirip minareyi götürecekleri anlamının çıktığı yorumunu yapıyor.

Konu hakkında bilgilerine başvurduğumuz uzmanlar ise: Seçimin üyelere duyurulması gerektiğini, bu yapılmamışsa, işin içinde bir art niyet olduğunun anlaşılacağını ifade ediyor.

Ayrıca “Üyelerin de dört yılda bir ellerine fırsat geçtiğini; bu fırsatı iyi değerlendirerek hizmet bekledikleri odanın yönetimine işin ehli ve kendilerine hizmet edecek kişileri seçerek odalarına sahip çıkması gerektiğini” dile getiriyor.

Oda yönetimi aldığı ani bir kararla delege seçimine gidiyor. Üyelerin bu seçimden haberi yok. Üyeler odadan hizmet bekliyor. Birileri de oda yönetimini ellerine geçirmek için çıkan fırsatı kaçırmak istemiyor.    

İSA ÖZKAN

Bu haber 673 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi