Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
orkestra
5 Nisan Avukatlar günü ve haftası kutlaması

5 Nisan Avukatlar günü ve haftası kutlaması

Tarih 06 Nisan 2019, 10:00 Editör Hasan Çetin

5 Nisan Avukatlar günü ve haftası kutlaması

Mersin’in Mut ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar günü ve haftası nedeniyle çeşitli etkinliklerle kutlama yapıldı.

Kutlama saat 09,30’da Atatürk anıtına çelenk konuldu. Ardından Avukatlar odasında davetlilerin katılımıyla anma günü toplantısı yapıldı. Akşamı ise Bulutbey otelde Avukatlar ve eşleriyle birlikte yemek verildi.

Atatürk anıtına çelenk koyma merasiminde bir basın açıklamasında, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü maalesef buruk kutluyoruz. Çünkü avukatlar, her gün yeni bir hak ihlali ve mesleğe dönük saldırılarla yüzleşmektedir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin 2018 yılında yayınladığı rapora göre; 2017 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 570 avukatın tutuklandığı, bin 470 avukat hakkında dava açıldığı, 79 avukatın ağır cezalara çarptırıldığı ve 14 baro başkanının tutuklandığı belirtiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi ve Halkın Hukuk Bürosu mensubu 18 meslektaşımız daha asılsız iddialarla, hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmıştır. 21. yüzyıl Türkiye’sinde avukatlar, açlık grevi ile hak mücadelesi vermektedir.

Uluslararası Hukuk Örgütleri’nin, ikinci kez 24 Ocak 2019 tarihinde, Tehlikedeki Avukatlar Günü’nü Türkiye’deki avukatlara ithaf ettiğini unutmadık, unutturmayacağız!

Ülkemizde yargı, cemaatin ve siyasi partinin arka bahçesine dönüşünce, adliyeler adalet üretmeyince, biz avukatlar adaleti ülkenin dört bir yanında adalet nöbeti tutarak arar olduk. Avukatlar, bozulan adalet mekanizmasının düzeltilmesi için Anadolu’da nöbete çıkmıştır. Adalet nöbetimizi Anadolu’ya yaymaya kararlıyız. Adaleti çiğnemeyin, yoksa adalet bir gün kapınıza dayanır.

Hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması için verilen mücadelede, tüm yük sadece avukatların üzerindedir. Oysa yargının diğer kurucu unsurları da bu mücadelenin içerisinde yer almalıdır. Biz avukatlar hiçbir zaman hiyerarşik yapının gölgesi altında verilen talimatların uygulayıcısı olmadık, olmayacağız. Yargı siyasetten emir alamaz!

Hukuk devletinin güvencesinden birisi olan savunma hakkı, geleceksiz ve güvencesiz bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Avukatın olmadığı bir yargıyı hayal edenler biliniz ki; demokratik bir ülkede savunma hakkı ne kadar güçlüyse, hukuk sistemi de o ölçüde güçlü kalacaktır. 

Demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazı; bağımsız savunma ve bağımsız yargıdır. Etkin ve bağımsız bir savunmanın olmadığı rejimlerde, tarafsız ve bağımsız mahkemelerden, dolayısıyla adaletten söz edemeyiz. Adaletin gerçek anlamda sağlanabilmesi için meslektaşlarımızın savunmalarını özgürce yapabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve hukukun üstünlüğünün inşa edilmesi,  yargının tüm kurucu unsurlarının hukuk devleti anlayışını içselleştirmeleri gerekmektedir. 

Değerli meslektaşlarım, Meslektaşlarımız kollukta, savcılıkta, mahkemelerde, adliyelerde ve ofislerinde bir yığın sorunla boğuşmaktadır. Avukat sayısındaki hızlı artış, hukuk eğitiminin kalitesizleşmesi, kontrolsüz, denetimsiz açılan hukuk fakülteleri, sorunların temelini oluşturmaktadır. Türkiye' den başka avukatlığın sınavsız yapılabildiği başka bir ülke bulunmamaktadır. İş alanlarımız daraltılmakta, mesleğe saldırılar ise her geçen gün artmaktadır. Adliyelerde başlatılan güvenli alan uygulaması ile avukatlar, işlerini yapamaz hale getirilmektedir.

Hukuksuzluğun, artık günlük hayatın olağan bir parçası olarak görülüp sindirilmeye çalışıldığı bir süreçteyiz ve hepimiz aynı geminin içindeyiz.  Avukatlık mesleğinin bugünü ve yarını için, örgütlü ve ortak mücadele kaçınılmaz bir ihtiyaç. Adaletin ve hukuk sisteminin dibe vurduğu bir dönemde, hukuk sistemimizi yeniden şahlandırmak zorundayız. Her türlü hukuksuzluğa, hak ihlaline karşı koyuş refleksimiz, mesleğimizin var oluş nedenidir. Hiçbir hukuksuzluğa, anti demokratik uygulamalara boyun eğmemeye devam edeceğiz. Adaletin gerçekleşmesi için olmazsa olmaz unsur olan savunmayı yeniden etkin hale getireceğiz. Biz avukatlar, siyasetin yargı üstündeki her türlü baskısına karşı dimdik durmanın ve mücadelemizde haklı çıkmanın gururunu yaşıyoruz.

Adalet için mücadele eden, hukukun üstünlüğünü hedef edinmiş değerli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum.

AV. BİLGİN YEŞİLBOĞAZ

MERSİN BAROSU BAŞKANI

 

Bu haber 222 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI

MUT'A HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI MUT'TA HAL SEZONU DUALARLA AÇILDI
köşe yazar
BİRİZ,BERABERİZ23 Nisan 2019

HEBRLER MYNET

Mynet Mersin Haberleri

mutsondakika.net
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi