Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
İklimin Tarımsal üretime etkisi ve sürdürülebilir tarımsal üretim desenlerinin değişmesi tartışıldı

İklimin Tarımsal üretime etkisi ve sürdürülebilir tarımsal üretim desenlerinin değişmesi tartışıldı

Tarih 11 Mart 2020, 04:35 Editör HASAN ÇETİN

İklimin Tarımsal üretime etkisi ve sürdürülebilir tarımsal üretim desenlerinin değişmesi tartışıldı

Mut Ticaret Odasının ev sahipliğinde, İklimin Tarımsal üretime etkisi ve sürdürülebilir tarımsal üretim desenlerinin değişmesi ile Mut tarımına etkisi konulu toplantı yapıldı.

Mersin’in Mut ilçesinde düzenlenen “İklimin Tarımsal Üretime etkisi ve sürdürülebilir tarımsal üretim desenlerinin değişmesi” konulu konferansta, iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkileri masaya yatırıldı.

Gelecekteki iklim değişikliğinin boyutları, Türkiye'nin hangi bölgelerini nasıl etkileyeceği, tarımsal üretimin gelecekte nasıl bir değişikliğe uğrayacağı ve alternatif tarımsal üretimin doğru şekilde planlaması gibi konuların tartışıldığı konferans, Mut Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, tarımın dünyadaki en ideal ekosistemlerinden biri olan, tarihte tarımla başlayan medeniyetlere ev sahipliği yapan Akdeniz Havzası'nın iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölge olacağını söyledi. Sıcaklığın artması, yağışların azalması ve havadaki karbondioksit artışını, birincil anlamda tarımı, hayvancılığı doğrudan etkileyecek bir tehdit” dedi.

Mut İlçe Kaymakamı Muammer Köken ise, " İklim deşikliği yeni bir konu değil. Son yüzyılda yaşanan insan kaynaklı etkilerin süreci olmadığı kadar hızlandırmasıdır. Sıcaklık artışı, atmosferdeki karbondioksitin artması, yağışların azalması ve buna bağlı toprağın bozulan nem ve besin değerleri. Tüm bunların nasıl telafi edileceği konuşulmalıdır." diye konuştu.

Ardından geçilen konferansa konuşmacı olarak katılan Mersin Üniversitesi Öğretim üyeleri Dr. Lütfiye Kuşak, Dr. Fatma Bünyamin Ünel, Meteoroloji İl Müdürü Dr. Hakan Doğan, İklimin Tarıma etkileri konusunda bilgilendirmede bulundu.

Toplantı sonunda günün anısına katılımcılara günün anısına hediye takdim edildi ve katılımcılara teşekkür edildi.

 

Bu haber 254 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Mut Halk Eğitim Merkezi kurulan atölyelerde 20 bin maske üretimi yapacak

Mut Halk Eğitim Merkezi kurulan atölyelerde 20 bin maske üretimi yapacak Mut Halk Eğitim Merkezi kurulan atölyelerde 20 bin maske üretimi yapacak

Başkan Şeker'den, Milli Dayanışma Kampanyasına 10 bin lira bağışta bulundu

Başkan Şeker'den, Milli Dayanışma Kampanyasına 10 bin lira bağışta bulundu Başkan Şeker'den, Milli Dayanışma Kampanyasına 10 bin lira bağışta bulundu

ANKET

MUT YETERİ KADAR HİZMET GÖRÜYORMU
Tüm Anketler

İMAMLIK ZORDUR26 Mart 2020


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi