Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
Söğütözü yaylası sakinlerinin su itirazı

Söğütözü yaylası sakinlerinin su itirazı

Tarih 04 Eylül 2020, 11:30 Editör HASAN ÇETİN

Söğütözü yaylası sakinlerinin su itirazı

Mersin’de Kaynak sularını boruyla taşınmasına karşı çıkan vatandaşlar basın açıklaması yaptı. Hacınuhlu Muhtarı Yakup Ceylan ve Kooparatifine vatandaşın isyanı

Yazın yayla olarak kullandıkları Mersin’in Mut ilçesine bağlı Söğütözü suyu kaynaklarının borularla alınarak başka yerlere taşınmasına karşı çıkan yayla sakinleri bir basın açıklaması yaparak sorunlarını anlattılar.

İlçeye bağlı Hacınuhlu Mahalle Muhtarlığı ve Kooperatifi, su kaynaklarını ve yüzey sularını Söğütözü mahalle sakinleri ve su kaynaklarından yararlanan diğer güzide mahalle muhtarlıklarını bilgilendirmeden gizli bir çalışma içerisinde boru içerisine alarak 35 km öteye, genele değil adeta şahıslara hizmet edecek şekilde götürme girişimine karşı çıkan vatandaşlar sorunlarını basın açıklamasıyla dile getirdiler.

Bizler kadim hakkımız olan su kaynaklarını ve yüzey sularının oldubittiye getirilerek götürülmesine karşıyız diyen vatandaşlar, Her türlü karşı duruşu kararlılıkla sergileyeceğimizi, tehditlere şantajlara aldırmadan tüm halkımızla karşı duracağımızı belirtir, bu hukuksuzluğa sebebiyet vermeye çalışanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız dediler.

Hükümet caddesi Kaymakamlık karşısı Atatürk anıtı önünde Kelceköy Mahalle Muhtarı Hasan Anamur, Yıldız Mahalle Muhtarı Selahatin Uysal, Esençay Mahalle Muhtarı Kadir Turan,  Gencali Mahalle Muhtarı Gürbüz Ziftçi ve 100 civarında vatandaşın katıldığı basın açıklamasını temsilci olarak Mansur Aslan yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Mansur Aslan, “ İlçemizin kadim ve güzide yazlık mahallerinden Söğütözü yaylası doğal yapısı, yaşamı ve canlı varlık çeşitlilikleri ile dikkat çeken önemli zenginliklerimizdendir. Zengin su kaynakları ile doğasında bulunan bitki varlığını, meyve bahçelerini, yaban hayatı ve akan dereleri boyunca adını aldığı söğütleri beslemekle yetinmeyip aynı zamanda aktığı vadi de dağ keçilerinin ve geyiklerin varlıklarını sürdürmelerine imkan tanımaktadır”.

Yüzey suları aktığı vadi boyunca ilçemizin güzide mahallerinden Yıldız Mahallesi, Esençay mahallesi ve Gencali Mahallerinin tarımsal alanlarının sulama ihtiyaçlarını da gidermektedir. Üzülerek belirtmek gerekir ki, Hacınuhlu mahalle muhtarlığı ve kooperatifi, su kaynaklarını ve yüzey sularını Söğütözü mahalle sakinleri ve su kaynaklarından yararlanan diğer güzide mahalle muhtarlıklarını bilgilendirmeden gizli bir çalışma içerisinde boru içerisine alarak 35 km öteye, genele değil adeta şahıslara hizmet edecek şekilde götürme girişiminde bulunmaktadırlar. Söğütözü yayla hudutlarının Hacınuhlu mahalle sınırları içerisinde yer alması ilgili mahallin istenildiği gibi sömürülmesi hakkını kimseye tanımaz. Su kaynaklarının kullanılması ve üzerinde tasarruf hakkının sağlanması anca Söğütözü mahalle halkına verilmesi ile sağlanacaktır. Ayrıca önemle vurgulamak gerekir ki, Kaynak ve yüzey sularının farklı mahallere taşınması sadece insan topluluğuna ve zirai alanlara değil aynı zamanda  Söğütözü vadisi yaban hayatı içerisinde yer Tavşan, Keklik, Domuz, Kurt, Dağ keçisi ve geyik varlıklarını da tehdit edecektir. Bizler kadim hakkımız olan su kaynaklarını ve yüzey sularının oldubittiye getirilerek götürülmesine karşıyız. Her türlü karşı duruşu kararlılıkla sergileyeceğimizi, tehditlere şantajlara aldırmadan tüm halkımızla karşı duracağımızı belirtir, bu hukuksuzluğa sebebiyet vermeye çalışanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağımızı saygıyla arz ederiz” dedi.

Basın açıklamasından sonra vatandaşlar olaysız dağıldılar.

 

Bu haber 525 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

incir 7 lirayla sezonu kapattı

incir 7 lirayla sezonu kapattı incir 7 lirayla sezonu kapattı

AK Parti Mut İlçe Yönetimi gazetecilerle bir araya geldi

AK Parti Mut İlçe Yönetimi gazetecilerle bir araya geldi AK Parti Mut İlçe Yönetimi gazetecilerle bir araya geldi

ANKET

MUT'TA ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKILIYORMU
Tüm Anketler

MUT’TA ÖLÜMLÜ KAZALAR26 Ekim 2020


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi