Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
logo
MUT ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

MUT ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

Tarih 05 Ekim 2020, 20:47 Editör HASAN ÇETİN

MUT ÜRETİCİLERİ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

KOOPERATİFİMİZ BİLİNDİĞİ ÜZERE 1 YIL ÖNCE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MUT BELEDİYESİ, MUT ZİRAAT ODASI, MUT TİCARET ODASI, MUT ESNAF VE SANATKARLAR ODASI, MUT ŞOFÖRLER ODASI VE MEHMET ALTUNTAŞ TARAFINDAN KURULUMU GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

11 AĞUSTOS 2020 TARİHİNDE YAPILAN İLK GENEL KURULDA BEN VE YÖNETİMİM ORTAKLARIMIZ TARAFINDAN BİZLERİ BURAYA LAYIK GÖRMÜŞLERDİR.

GENEL KURULDAN İTİBAREN GÖREV ALDIĞIMIZ BU SÜREÇTE NELER YAPTIĞIMIZI SİZLERE BAHSETMEK İSTİYORUM.

 

14 AĞUSTOS 2020 TARİHİNDE NOTER TARAFINDAN DEVİR TESLİMİMİZ GERÇEKLEŞMİŞ OLUP GÖREVİMİZİ DEVİR ALDIK.

 

MEYDAN MAHALLESİ KIYI SOKAK NO: 4 DE BULUNAN BÜROMUZUN RESMİ OLARAK KİRALANMASI İÇİN MUT ZİRAAT ODASINA BAŞVURDUK. BAŞVURUMUZ SONUCUNDA MUT ZİRAAT ODASI KİRALIK OLAN İŞYERİNİ İHALEYE ÇIKARDI. YASAL SÜRE DOLDUKTAN SONRA BÜROMUZU 5 EYLÜL 2020 TARİHİNDE RESMİ OLARAK KİRALADIK.

 

ORTAKLARIMIZIN ÜRÜNLERİNİ DEĞERLENDİRMEK AMACIYLA İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE ÜRÜN TANZİM VE REKLAM NOKTASI OLABİLMEK İÇİN BAŞVURU YAPTIK. İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BÜROMUZUN EKSİKLERİ OLDUĞUNU VE TAMAMLAMAMIZ GEREKTİĞİNİ BEYAN ETTİ. ORTAKLARIMIZIN PARASINI HARCAMAMAK İÇİN MUT BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN VOLKAN ŞEKER’DEN İHTİYAÇLARIMIZI TALEP ETTİK. 05 EKİM 2020 TARİHİNDE BÜROMUZUN EKSİKLERİ TAMAMLANMIŞ OLUP,BU SÜREÇTE EMEĞİ GEÇEN MUT BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN VOLKAN ŞEKER’E TEŞEKKÜR EDER, SAYGILARIMIZI SUNARIZ.

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN VAHAP SEÇER’İ ZİYARET ETTİK. FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNUP MUT İÇİN İSTEKLERİMİZİ BEYAN ETTİK. İLK BAŞTA MUT SEBZE VE MEYVE HALİNDEN YER TEMİNİ İÇİN DİLEKÇE VERDİK. İKİNCİ DİLEKÇEMİZ; MUT ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE BOYUTLANMASI İÇİN GEREKLİ OLAN MAKİNA VE EKİPMAN DESTEĞİ İLE İLGİLİYDİ. İLK OLARAK ZEYTİN BOYLAMA MAKİNASINI SAYIN BAŞKANIMIZ VAHAP SEÇER KOOPERATİFİMİZE HİBE ETTİ. İLERLEYEN GÜNLERDE BU YENİ MAKİNALARIMIZ DA GELECEKTİR, DİLEKÇELERİMİZİN AKİBETİ SONUÇLANINCA SİZLERE TEKRAR BİLGİ VERECEĞİZ. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN VAHAP SEÇER’E DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIZ.

 

BÜROMUZUN MASA SANDALYE DOLAP EKSİKLERİ MUT ZİRAAT ODASI BAŞKANI SAYIN HIDIR KAR VE YÖNETİMİ TARAFINDAN KARŞILANMIŞTIR. SAYIN HIDIR KAR VE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIZ.

 

BUNLARI NİYE ANLATIYORUM ŞUANDA HESABIMIZDA KONGREDE DEVRALDIĞIMIZ  70000 TL CİVARINDAKİ PARAMIZ AYNI ŞEKİLDE DURMAKTADIR. YAPILAN BU İŞLER DE NEREDEYSE KASAMIZDAN PARA DAHİ ÇIKMAMIŞTIR FAKAT 15-20 GÜNLÜK ZAMAN KAYBIMIZA NEDEN OLMUŞTUR. BU YÜZDEN HERBİR KURUMUMUZA AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 

25 GÜNLÜK SÜREÇ İÇERİSİNDE 4 ADET FİRMA İLE LOGO ÇALIŞMALARIMIZ OLDU BUNLAR DAN BİR TANESİNİ YÖNETİM OLARAK SEÇTİK VE ÜRÜN AMBALAJLARIMIZIN ÜZERİNDE BU LOGOYU GÖRECEKSİNİZ.

 

BÜROMUZ HALI HAZIR DA TADİLATTA OLUP BİTER BİTMEZ İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURU YAPIP İLK OLARAK ORTAKLARIMIZIN ZEYTİNYAĞI SATIŞINA BAŞLANACAKTIR. BU SÜREÇ BİRAZ ZAHMETLİ PROSEDÜRLER BARINDIRMAKTADIR.

MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNE YAPTIĞIMIZ BAŞVURU SONRA KOOPERATİFİMİZE YER TAHSİSİ KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLAMIŞ OLUP İNŞALLAH EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE NETİCEYE KAVUŞMAYI ÜMİT EDİYORUZ.

 

KOOPERATİFİMİZE KASA TEMİNİ KONUSUNDA ESKİ KAYMAKAMIMIZ ŞUANKİ VALİ YARDIMCIMIZ SAYIN SÜLEYMAN DENİZ BEYİ ZİYARET ETTİK. GÖRÜŞMELERİMİZ HALEN DEVAM ETMEKTE OLUP YAKIN ZAMANDA NETİCELENMESİ ÜMİT EDİYORUZ.

 

KOOPERATİFİMİZİN ZEYTİN ALIP ALMAYACAĞI KONUSUNA DA AÇIKLIK GETİRMEK İSTİYORUM. SOFRALIK ZEYTİN TİCARETİ İÇİN MUTA GELMEYEN 8 ADET FİRMA İLE BİREBİR YÖNETİM KURULU BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞTÜK. ALICI FİRMALARIMIZINÇOĞU YEŞİL GEMLİK ÇALIŞMADIKLARINI SÖYLEDİLER. 3 FİRMAMIZLA AYRICA YEŞİL GEMLİK ALIMI KONUSUNDA PAZARLIK YAPTIK; BİRİSİYLE ZEYTİN FİYATLARI KONUSUNDA ANLAŞAMADIK ŞU AN Kİ PİYASADAN ALMAK İSTEDİLER BİZ KABUL ETMEDİK, DİĞER İKİSİYLE ALIM TEMİNATLARI VE SÖZLEŞME KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANMADIĞI İÇİN SONUÇLAYAMADIK. KOOPERATİFİMİZİN AMACI ZEYTİN ALIP SATMAK DEĞİLDİR, ZEYTİNİ YÜKSEK FİYATTAN PAZARLAYABİLMEK YADA PİYASAYA MÜDAHALE ETME GÜCÜNÜ ELDE ETMEKTİR, BUNUN İÇİN İNANIN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ. KOOPERATİFİMİZ AYNI PİYASA KOŞULLARI İLE ALIM YAPMAMALIDIR ÇÜNKÜ BU DURUMDA KOOPERATİF AMACINA ULAŞAMAZ, BİZİM AMACIMIZ MUTA DAHA ÇOK ALICI GETİRİP DAHA ÇOK TALEP SAĞLAYIP  FİYATLARIN ARTIŞI SAĞLAMAKTIR.  ZEYTİN YAĞI KOOPERATİFLERİ VE FİRMALARI İLE DE ÖN GÖRÜŞME YAPILMIŞ OLUP ONLARIN DA SEZONU EKİM AYININ 10 UNDAN SONRA BAŞLAYACAĞINI ÖĞRENDİK. BİZİM İSTEDİĞİMİZ KOŞULLAR SAĞLANIRSA ZEYTİN DE ALIM YAPACAĞIZ, DEĞİLSE AYNI FİYATTAN  ALIM YAPILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

 

2020 ZEYTİN SEZONU SERBEST PİYASA AKİBETİ İSE ŞU ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTEDİR. EGE BÖLGESİNDE BU YIL DOMAT ZEYTİNİ OLDUKÇA SIK TUTMUŞ DURUMDA ÇİFTÇİLER MEYVE SEYRELTME İŞLEMİ YAPMAKTA OLUP DOMATLARINI ERKEN HASAT EDİYORLAR. İLÇEMİZDE TOPLANAN YEŞİL GEMLİK İLE ORADA TOPLANAN HAM DOMATLAR AYNI ZAMANA DENK GELDİĞİ İÇİN YEŞİL GEMLİK FİYATLARINDA PEK REKABET OLMAMAKTADIR. ÇÜNKÜ İLÇEMİZDEN ŞUANDA EGE BÖLGESİNE GÖTÜRÜLEN ZEYTİNİN KİLO BAŞINA MASRAFI 1 TLDİR.  EGE BÖLGESİNDE DE BU YIL  İLÇEMİZDE OLDUĞU GİBİ HAVALAR SICAK VE KURAK GEÇİYOR. FAKAT ORADA İKLİMİN SICAK GEÇMESİ BAŞKA Bİ SORUNU DAHA MEYDANA GETİRİYOR. ‘ZEYTİN SİNEĞİ’ SICAK VE KURAK GEÇEN YILLARDA MEYVELERE DAHA ÇOK ZARAR VERİYOR. YAĞMUR YAĞMAMAYA DEVAM EDERSE BU DURUM EGE BÖLGESİNİ OLDUKÇA ZORLAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR. İŞTE BU DURUMDA MUT ZEYTİNİN DAHA DA ÖN PLANA ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. BU TİP KARAMSARLIKLAR PİYASADA DA DURAĞANLIĞA NEDEN OLUYOR. ŞUAN DA EGE BÖLGESİ İLE MUT BÖLGESİNDE AÇIKLANAN DOMAT FİYATLARI AYNIDIR. BAŞKA ZEYTİN FİYATI HENÜZ AÇIKLANMAMIŞTIR.

ÜLKEMİZDE NEREDEYSE ZEYTİN HASATININ İLK YAPILDIĞI YER MERSİN’İN MUT İLÇESİDİR BU ZAMANLAMANIN HEM AVANTAJI HEM DE DEZAVANTAJI BULUNMAKTADIR. ZEYTİN, HAVA SICAKLIKLARININ 30 DERECENİN ALTINA DÜŞMESİYLE VE İKLİMSEL YAĞMURLARIN YAĞMASIYLA BİRLİKTE KALİTE SEVİYESİNİ ARTIRIR. İLÇEMİZDE GEMLİK ZEYTİNİ NEREDEYSE EYLÜLÜN İLK HAFTASINDA TOPLANMAYA BAŞLANMAKTADIR. FAKAT BU DÖNEMDE ZEYTİN ALIM FİRMALARI BU TOPLANAN ZEYTİNE RAĞBET GÖSTERMEMEKTEDİR, ÇÜNKÜ HEM KALİTESİ, HEM DE YAĞLANMA ORANLARI ÇOK DÜŞÜKTÜR. ERKEN DÖNEMDE FİRMALAR TARAFINDAN ALINAN GEMLİK ZEYTİNİ SOFRALIK YADA YAĞLIK DEĞİL CONFİT (Yeşil, siyah veya rengi dönük zeytinin alkali ile işlemden geçirilerek, oksidasyon ile karartıldıktan sonra fermente edilerek veya edilmeden elde edilen zeytindir)VE DİLİMLEME SEKTÖRÜNDE KULLANILMAKTADIR. BUNUN ANLAMI NEDİR; BÜYÜK FİRMALAR SOFRALIK ZEYTİN OLGUNLAŞINCAYA KADAR NEREDEYSE ALIM YAPMAMAKTADIR. FİRMALARIN DA ALIM YAPMA ZAMANI DA HER YILIN EKİM AYININ İLK HAFTASINA DENK GELMEKTEDİR. PEKİ PİYASA BELLİ OLMADAN GEMLİK ZEYTİNİNİ BİZ NEDEN ERKEN HASAT EDİYORUZ; GEMLİK ZEYTİNİ RAKIM OLARAK 350-400 METRE ÜZERİNDE TOPRAK İLE BULUŞTURULMALIDIR. GEMLİK ZEYTİNİ AYNI BAHÇE İÇİNDE BAŞKA MEYVE AĞAÇLARI İLE YETİŞTİRİLİRSE SULAMA İHTİYACI FARKLI OLACAĞINDAN ERKEN SİYAHLAŞMA VE DÖKÜLME GERÇEKLEŞTİRİR. ASLINDA BU İKİ TEMEL UNSUR MUT DA ZEYTİNİN NEDEN ERKEN HASAT EDİLDİĞİNİ AÇIKLIYOR. ERKEN HASAT EDİYORUZ FAKAT ALICILARIN TAMAMI HENÜZ ALIMA BAŞLAMAMIŞ OLUYOR VE SERBEST PİYASA REKABETİ TAM ANLAMIYLA MEYDANA GELMİYOR.

KOOPERATİFİMİZDEN BEKLENTİ ÇOK BÜYÜK FAKAT MADDİ İMKANIMIZ BELİRLİ BİR SEVİYEDEDİR. ZEYTİN TOPLATMAK İÇİN KASAMIZ YOKTUR VE BİR ADET ZEYTİN BOYLAMA MAKİNEMİZ VARDIR. SAVAŞTIĞIMIZ ORTAMI VE KOŞULLARI DA GÖZ ARDI ETMEMENİZİ BEKLİYORUM HERKESİN KOOPERATİFE ÜYE OLMASINI İSTİYORUM. BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR DEYİP HERKESE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

                                              

                                                                                                          YÖNETİM KURULU BAŞKANI

                                                                                                                     ALİ OSMAN ÇELİK

 

Bu haber 915 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Başkan Volkan Şeker ve MHP Milletvekilleriyle beraber Hal ziyareti

Başkan Volkan Şeker ve MHP Milletvekilleriyle beraber Hal ziyareti Başkan Volkan Şeker ve MHP Milletvekilleriyle beraber Hal ziyareti

Mut'ta veteranlar maçı düzenlendi

Mut'ta veteranlar maçı düzenlendi Mut'ta veteranlar maçı düzenlendi

ANKET

SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ


Tüm Anketler

NE İŞİN VAR OĞLUM BU SAATTE DUŞTA?11 Haziran 2021


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi