Mut Son Dakika
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Mersin Valisi Mut ilçesini ziyarette bulundu

Mersin Valisi Mut ilçesini ziyarette bulundu

Tarih 24 Haziran 2022, 07:53 Editör HASAN ÇETİN

Mersin Valisi Mut ilçesini ziyarette bulundu

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan Mersin’in Mut ilçesine gelerek ziyaretlerde bulundu.

 

Vali Pehlivan, Mut ilçesi ziyaretleri kapsamında Esnaf ziyareti, Karacaoğlan Çınaraltı Parkı, Karaekşi Tabiat Parkı, Yer köprü ve Alahan Manastırını ziyaret etti.

 

İçerisinde asırlık 5 çınar ağacı, bir pınar ile Karacaoğlan heykelinin de bulunduğu Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nı ziyaret eden Vali Pehlivan, vatandaşlarımızın talep ve isteklerini, şikayet ve önerilerini doğrudan dinlemek amacıyla vatandaşlarla bir araya geldi.

Vatandaşlarla tek tek görüşen Vali Hamza Pehlivan, kendisine iletilen konular, talep ve isteklerle ilgili çözümler üretmek için ellerinden gelen gayreti bütün kurumlarımızla birlikte göstereceklerini ifade etti.

 

Karacaoğlan Çınaraltı Park’ı ziyaretinin ardından 8,5 Hektar alanda, içerisinde doğal kaynak suyu, çınar ağaçları ve kızılçam ağaçları bulunan Karaekşi Tabiat Parkı’nı da ziyaret eden Vali Pehlivan, piknik için gelen vatandaşlarla hasbihal etti.

 

“Vali Pehlivan, piknik için gelen vatandaşlarla hasbihal etti”

 

Vali Pehlivan, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mut ilçesinde esnafı ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi.

 

Hükümet Caddesi’nde esnafla bir araya gelerek hasbıhalde bulunan Vali Pehlivan, işyeri sahipleri ve çalışanlara hayırlı işler, bereketli kazançlar diledi. Esnaf ziyareti boyunca vatandaşlarla sohbet etti.   

 

Vali Pehlivan’a ziyaretleri sırasında İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, İlçe Belediye Başkanı Volkan Şeker ve ilçe protokol üyeleri de eşlik etti.

 

“Vali Pehlivan Mut İlçesinde Bulunan Alahan Manastırı’nı Ziyaret Etti”

 

Valimiz Pehlivan, İlçe ziyaretlerine 2000 yılından itibaren Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan, Anadolu'daki en eski ve iyi korunmuş Doğu Roma manastırlarından biri olan Alahan Manastırı’nı ziyaret ederek devam etti.  

 

Vali Pehlivan, Erken Hıristiyan sanatında ve Doğu Roma Mimarlık Tarihi’nde önemli bir yere sahip olan Toroslar’ın Göksu vadisine bakan yamacında 1280 metre yükseklikte kurulmuş, 6. yüzyılda hac merkezi haline geldiği bilinen manastırın günümüze kadar ulaşan, Mağara Kilise, İncilciler (Batı) Kilisesi, Vaftizhane, Kubbeli kiliselerin öncüsü olarak kabul edilen Doğu Kilisesi, kayalara oyulmuş keşiş odacıkları ve mezarlar hakkında Silifke Müze Müdürü Nilgün Abdimanoğlu’ndan bilgiler aldı.

 

Vali Ali Hamza Pehlivan’ın ilgiyle incelediği Alahan Manastırı’ndan Evliya Çelebi ‘Seyehatname’ isimli eserinde büyük bir övgüyle bahsetmektedir dedi.

 

“Vali Pehlivan, Yerköprü Şelalesini Ziyaret Etti”

 

Vali Pehlivan son olarakta Mut ilçesi ziyaretleri kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınan Yerköprü Şelalesi’ni ziyaret etti.

 

Vali Ali Hamza Pehlivan, ilçenin doğa harikası şelale hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerinden bilgiler aldı.

 

Şelale’nin suyundan tadan Vali Pehlivan, bu tabii görsel şöleni çok beğendiğini ifade ederek hem yerli hem yabancı turistlerin mutlaka gelip görmelerini tavsiye etti.

 

(HSÇ-)

 

Bu haber 158 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haber

Mut Ülkü Ocaklarında görev değişimi

Mut Ülkü Ocaklarında görev değişimi Mut Ülkü Ocaklarında görev değişimi

Başkanlığa Durmuş Ali Çetin seçildi

Başkanlığa Durmuş Ali Çetin seçildi Başkanlığa Durmuş Ali Çetin seçildi

ANKET

HANGİ PARTİ İKTİDAR OLURSA HUZUR OLUR


Tüm Anketler

NE DİKTATÖR NE EZİK NEDE SÜNEPE...(1)02 Ağustos 2022


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi